Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Artbanka: Chcete si půjčit obraz? Nebo naopak nějaký poskytnout? Není problém

Redakce

Redakce

3. 6. 2011

OBR: No Name Zdeňka Spoura (*1984), akryl na plátněMladí umělci mají po dlouhé době šanci získat silného partnera, který jim může pomoci zůstat v oboru a prezentovat jejich díla v rozsahu, kterého by sami těžko dosáhli.

No Name Zdeňka Spoura (*1984), akryl na plátně

Artbanka je neziskovým projektem, který vznikl právě proto, aby mladí absolventi výtvarných škol nebyli z existenčních důvodů nuceni hromadně odcházet mimo obor a aby měli možnost svou tvorbu dále rozvíjet a prezentovat v kontextu s již světově uznávanými umělci. Podobných snah už bylo několik, jejich efektivita ale narážela na krátkodobost konceptů a zejména na izolaci od soukromého sektoru a závislost na nejistém státním financování. Artbanka by mohla tento trend změnit.

Ověřený systém

Artbanka za přiměřenou cenu nakupuje díla od mladých českých i slovenských umělců a ty potom nabízí k pronájmu do prestižních veřejných i soukromých institucí, přičemž částky za pronájem se pohybují od 4.ooo do 10.000 korun. Mohla by se tak stát mostem k soukromému sektoru, který výtvarné umění hledá už dlouho. Zároveň by mohla výtvarné umění zavést zpět k lidem, kteří nejsou pravidelnými návštěvníky galerií a výstavních síní. Na stejném principu fungují už od 70. (resp. 80.) let La banque d´oeuvres v Kanadě a australská Artbank.

Zda se Arbanka rovněž stane stabilní platformou ukáže čas. Už nyní ale pomáhá ke kultivaci prostor, které naplňovaly pouze chladné anonymní doplňky a zároveň si zachovává působnost jako výtvarné centrum, které české a slovenské výtvarné umění prezentuje v zahraničí. Její autorita je podpořena spoluprací s předními českými odborníky v oblasti výtvarného umění, jako jsou šéfkurátor Galerie hlavního města Prahy dr. Karel Srp, galeristka Olga Dvořák, historik umění, výtvarný kritik a publicista Radek Wohlmuth a další.

Zero Position III Aleny Adamíkové(*1972), olej na plátně

Zero Position III Aleny Adamíkové, absolventky bratislavské Akademie výtvarných umění

V první vlně Artbanka nakoupila díla od 37 umělců v celkové hodnotě několik miliónů korun, přičemž díla do předvýběru doporučují mj. pedagogové Jiří David a Jiří Černický z VŠUP nebo děkan brněnské FaVU VUT, Milan Houser. Arbanka se také soustředí na absolventy českých a slovenských vysokých škol v Ostravě, Bratislavě a Košicích.

Jak přihlásit své dílo?

Umělci, kteří hledají podporu, mohou zaslat svou kandidaturu obsahující fotodokumentaci díla, životopis a doprovodné (obrazové) materiály e-mailem, přičemž o nákupu díla rozhodne Rada autorit Artbanky. Aktuální termín pro přijetí kandidatur končí 15. června. Již přijatá díla, spolu s reprezentativní kolekcí Richarda Stipla, jsou vystavena v galerii Dvorak Sec Contemporary.

Paul Klee ve svém eseji O moderním umění píše: „Musí přece existovat oblast společná laikům i umělcům, kde je možná oboustranná vstřícnost a odkud se vám umělec vůbec nemusí jevit jako nějaká podružná záležitost.“ Artbanka se snaží takový vztah přivést k životu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Artbanka: Chcete si půjčit obraz? Nebo naopak nějaký poskytnout? Není problém