Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Výstava Kustodka udělala z personálu galerií pouhé exponáty

Kamila Nováková

Kamila Nováková

24. 5. 2011

FOTO: Petr Dub výstava KustodkaV rámci projektu Start up II se nyní v Domě U Zlatého prstenu představuje Petr Dub. Svojí výstavou naráží na přítomnost kustodů a kustodek v galerijních prostorách. Jsou neviditelnou součástí expozice, nebo jakýmsi rušivým elementem?

FOTO: Petr Dub výstava Kustodka

Takto nyní vysedává kustodka v Domě U Zlatého prstenu, Zdroj: Galerie hlavního města Prahy

Kustodky a kustodové ke galeriím neodmyslitelně patří. Sedí v koutě, stojí u zdi nebo nám za zády, což není zrovna nejpříjemnější. Snaží se nepřekážet, nenarušovat chod výstavy, ale přesto jako by tu byli navíc. Petra Duba tato skutečnost zaujala a projektem Kustodka upozorňuje nejen na ni.

Co je projekt Start up?

Petr Dub vystudoval brněnskou Fakultu výtvarných umění v Ateliéru malířství a je současným doktorandem Ateliéru intermédia tamtéž. Představuje v pořadí šestého tvůrce výstavního cyklu Start up II Galerie hlavního města Prahy. Start up se zaměřuje na mladé autory, kteří stojí na počátku své umělecké dráhy, a dovoluje jim prezentovat se v přízemním prostoru Domu U Zlatého Prstenu, jenž byl pro tyto účely upraven. Přístup do této místnosti je bezplatný, a tak má každý možnost poznat tvorbu začínajících umělců.

Dílo Kustodka tematizuje prostředí galerie a inspiruje se filozofií Jeana Baudrillarda (spisem The Cospiracy of Art), který tvrdí, že je stále nesnadnější rozpoznat realitu od iluze tvořenou věcmi, jež skutečnost reprezentují. Odkazem k tomuto filozofovi je kromě samotného pojetí expozice  hlava figury, která se jeví pozornějšímu divákovi jako mužská. Další narážkou na Baudrillarda je pak štos knih u kustodčiných nohou.

Skryté nástrahy

Obraz rámovaný galerijním prostorem, do něhož vstupujeme, může působit jako pouhé zdání. Detailní prohlédnutí ústřední postavy totiž znemožňuje síť vláken vycházejících z udice, která znázorňuje distanci mezi pozorovatelem a autorem. Způsob, jakým je postava vytvořena, tak lze těžko odhalit a můžeme o ní pouze přemýšlet. Výstava v sobě skrývá nemalou nástrahu. Pavučina je stejně těžko viditelná jako ona vzdálenost, nebýt tedy skutečného kustoda, pravděpodobně bych skončila zamotaná ve spletité síti vlasce. Důležitou úlohu kustodů tak nemůžu zpochybnit.

Start up II
PETR DUB / KUSTODKA

Místo konání : Dům U Zlatého prstenu, přízemí

Datum: 28.4. – 31.5.2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Výstava Kustodka udělala z personálu galerií pouhé exponáty