Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Artbanka představuje mladé umění. Muzeum nemusí být jen konzervativní

Eva Csémyová

Eva Csémyová

23. 1. 2012

V červnu minulého roku byla v samém srdci Prahy otevřena Artbanka, muzeum mladého umění. Jako svůj cíl si stanovila vytvořit prostor pro prezentaci současného umění v mezinárodním kontextu. Jak se jí daří tento úkol vyplnit?

OBR: David Černý - Shark

Artbanka se nevyhýbá ani těm nejodvážnějším dílům, jako je například Shark od Davida Černého. Zdroj: artbanka.cz

Artbanka Museum of Young Art je jednou z nejmladších galerií v České republice. Sídlí v pražské Karlově ulici nedaleko Karlova mostu, na první pohled byste zde ale galerii nehledali. Moderní umění se totiž skrývá v prostorech barokního paláce Colloredo-Mansfeld.

Moderní umění ve starobylé architektuře

Palác Colloredo Mansfeld v 18. století barokně upravil Giovanni Battista Alliprandi. Na původní podobě budovy se však negativně podepsaly novodobé zásahy. V roce 1900 proběhla velká úprava paláce, který byl z části proměněn na bytový dům. Tím utrpěly hlavně interiéry, a tak se dodnes dochovalo jen několik rokokových místností, monumentální schodiště a velký slavnostní sál.

Další neblahou okolností byl necitlivý přístup k ochraně památek v letech1948–1989. V levé části paláce, kde se původně nacházely reprezentační místnosti, sídlil od roku 1953 archiv Akademie věd. Bez rozmyslu zde probíhaly úpravy nutné pro provoz administrativního pracoviště. Některé z nich již byly odstraněny, ale řada jich zůstává jako svědectví složité minulosti, kterou má palác za sebou.

OBR: Božské pokleslosti

Moderní umění do původních interiérů paláce nečekaně dobře zapadá

Mnohem pestřejší je osud pravého křídla paláce, kde pokračovala přeměna na byty. Díky improvizovaným vestavbám vznikly bizarní prostory – místnosti s vysokými stropy byly přepatrovány a hygienické zázemí bylo vestavováno až dodatečně, takže výjimkou není toaleta podobná komínu. Zásahy původních obyvatel je možné vidět v expozici i nadále, některé se dokonce staly součástí instalací.

Expozice představuje to nejlepší od mladých tvůrců

Z desítky let zanedbaného paláce se v rekordně krátké době 4 týdnů stalo centrum současného umění. Podívejte se na následující video, které dokumentuje, jak tato proměna proběhla!

Díky atraktivnímu výběru děl nejvýraznějších českých osobnosti z generace po roce 1968 a předních zástupců nejmladší generace českých i slovenských výtvarníků oslovuje Artbanka jak české, tak i zahraniční návštěvníky.

Autorem celkové koncepce Artbanky je slovenský kunsthistorik Vlado Beskid. Kurátorem krátkodobých výstav GRAFFZ.CZ a VKV je kurátor a výtvarný kritik Radek Wohlmuth, autorem výstavy Vůbec nic to neznamená je kurátor Michal Koleček.

FOTO: Jana Smělíková - Odložené případy

Jana Smělíková se ve své tvorbě doslova pustila do trpaslíků. Foto: Martin Tejkal

Základem výstavní koncepce Artbanky je kombinace stálé a zároveň proměnlivé expozice složené ze stěžejních děl posledních 20 let a programu Young visual art. V rámci něj je věnován prostor jednotlivým vysokým uměleckým školám z České a Slovenské republiky, které zde prezentují díla svých studentů, absolventů i pedagogů.

Z českých umělců mají momentálně svá díla ve výstavních prostorách Artbanky například Lukáš Rittstein, Petr Písařík, Jiří Petrbok, Kurt Gebauer, Roman Týc nebo David Černý. Z umělců pocházejících ze Slovenska je to například Marek Kvetán a Andrej Dúbravský.

Umění, které si můžete odnést domů

Kromě možnosti obdivovat díla v prostorách expozice nabízí Artbanka ještě jednu netradiční službu. Za poplatek pohybující se v rozmezí 4 000 – 20 000 Kč si můžete na dobu jednoho roku pronajmout dílo z nabídky uveřejněné na webových stránkách galerie.

Čtěte také: Chcete si půjčit obraz? Není problém

Podle Artbanky pronájmem uměleckého díla podpoříte mladé umění, zlepšíte svou image a stanete se součástí projektu, který na české výtvarné scéně nemá obdoby. Svou kolekci umění můžete dle libosti měnit a rozšiřovat, navíc se vyhnete péči, která je u vlastní sbírky umění nezbytná.

Celý projekt Artbanka Museum of Young Art by však nemohl vzniknout bez podpory Galerie hlavního města Prahy, která Artbance poskytla v rámci projektu Start-up prostory v přízemí Domu U Zlatého prstenu, kde proběhla například výstava současného abstraktního umění, ale také prostory v paláci Colloredo Mansfeld, který je v jejím vlastnictví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Artbanka představuje mladé umění. Muzeum nemusí být jen konzervativní