Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Aktivita Etny na Sicílii se rozjíždí na plné obrátky

Redakce

Redakce

10. 7. 2011

Navzdory obloze bez jediného mráčku a spalujícímu slunci v sobotu 9. července v odpoledních hodinách v Katánii pršelo. Ne voda, nýbrž sopečný popel. Informace z místa vám exkluzivně přináší Topzine.cz!

FOTO: Emise popela při erupci Etny 9. července

Samotné emisi lávy při erupci Etny 9. července předcházel výron popela. Zdroj: Etna Walk

V posledních měsících vstupuje Etna do nového stádia aktivity. Naposledy včera odpoledne došlo k menší erupci na východní straně vulkánu. Oblak popelu, který tvořil předvoj samotné erupce, zahalil Katánii.

Letiště v Katánii je již opět v provozu

Letiště proto bylo několik hodin uzavřené. Provoz byl obnoven až kolem sedmé hodiny ranní, kdy byly odklizeny poslední zbytky popela. Samotná emise lávy leteckému provozu nevadí. Problémem je právě popel, který může způsobit závažné mechanické poruchy na strojích.

Etna je od letošního ledna opět velmi aktivní

Včera se jednalo jen o jednu z dlouhé série erupcí, která začala v lednu letošního roku. Podle vulkanologů můžeme nejpozději do Vánoc očekávat erupci století, rozsahem podobnou nebo dokonce větší, než byly ty v roce 1992 a v letech 2002 až 2003.

FOTO: Auto pokryté sopečným popelem

Sopečný popel pokryl Katánii. Nápis na kapotě hlásá: Miluji tě! Hned mě umyj! Foto: Jitka svobodová, Topzine.cz

Erupce století může proběhnout i třikrát během 20 let. Vysvětlením je fakt, že tento vulkanologický termín odpovídá víceméně pojmu stoletá voda. Jde tedy o jev výjimečně intenzivní, který se ale může vyskytnout mnohem častěji.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Aktivita Etny na Sicílii se rozjíždí na plné obrátky