Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zákaz arašídů na palubách letadel? Vše je možné!

Na první pohled se to zdá nesmyslné, proč by komu měli v letadlech vadit arašídy? Ale taková skupina lidí tu je a navíc celkem početná. Alergici.

FOTO: Arašídy

Arašídy – pochoutka, nebo hrozba?, Zdroj: sxc.hu

Arašídy jsou pro spoustu cestujících v letadlech ideální svačinkou. Mají totiž vysokou nutriční hodnotu a i malý sáček obsahuje spoustu energie. Jenže pro stále rostoucí část populace jsou plody podzemnice olejné velkou, ne-li smrtelnou hrozbou. U těžkých alergiků může vyvolat alergickou reakci jen pouhé vdechnutí malých částeček buráků. Nabízí se tak otázka, zda by nemělo dojít k jejich úplnému zákazu na letadlových palubách.

Takový návrh se samozřejmě ani trochu nelíbí arašídovému průmyslu. Prezident společnosti, jež by se dala do češtiny přeložit jako Americká arašídová rada, Patrick Archer k situaci řekl: „Pokud se chystá oddělení dopravy vyřadit z letadel potravinové alergeny, myslím, že by tak mělo udělat komplexně, s přihlédnutím ke všem ostatním potravinám způsobujícím alergické reakce.“

FOTO: Arašídy

Dočkáme se takovýchto značek na letištích?, Ilustrace: Kristýna Motlová, Topzine.cz

Arašídy jsou však mezi potravinovými alergeny specifickým případem. Mimo jiné třeba i proto, že jen samotným otevřením sáčku s buráky se do vzduchu dostává jejich prach. Počet alergiků navíc nezadržitelně roste. Zatímco v roce 1997 mělo alergii na arašídy jen jedno dítě z 250, o pět let později jich bylo dvakrát tolik. V současnosti je to již každé sedmdesáté dítě.

I s ohledem na tato čísla se zdá, že bude boj za zákaz arašídů v letadlech čím dál intenzivnější. Uvažuje se jak o naprostém zákazu, tak o vytvoření zón s garantovanou absencí této pochoutky, a tudíž s bezpečím pro alergiky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zákaz arašídů na palubách letadel? Vše je možné!