Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Dovolená 2011: Sicilská Taormina je perla Středomoří

Linda Svobodová

Linda Svobodová

2. 5. 2011

Taormina je plná úzkých uliček, nabízí výhled na sopku Etnu a množství lákadel pro oči i žaludek. Díky příjemnému klimatu a zeleni všude kolem si zde budete připadat jako v ráji.

FOTO: Okolí Taorminy

Okolí Taorminy, Foto: Linda Svobodová, Topzine.cz

Hned poté, co se návštěvník vnoří do starobylých úzkých městských uliček, pochopí, proč byla Taormina oblíbeným sídlem římské nobility a proč sem jezdili za odpočinkem i inspirací umělci z celého světa.

Antické divadlo i luxusní paláce

Město Tauromenion bylo založeno už v roce 1400 př. n. l. Ve vládnoucích pozicích se zde vystřídali Řekové, Římané a Saracéni a všichni zde zanechali stopy v podobě architektonických památek.

Tou nejvýznamnější je antické divadlo ze 2. století př. n. l., druhé největší na Sicílii. Divadlo bylo postupně zvětšováno a pojalo přes 5 000 diváků. Konaly se zde i oblíbené gladiátorské a zvířecí zápasy. Divadlo je pozoruhodnou ukázkou stavitelské dovednosti a  navíc nabízí i jedinečný výhled do okolí. Přes podium dohlédnete na asi 40 kilometrů vzdálenou sopku Etnu a do kouzelného zálivu Giardini-Naxos. V areálu se nachází i malé archeologické muzeum s nálezy z Neapole, Messiny a Syrakus.

FOTO: Divadlo, Taormina, Itálie

Antické divadlo v sicilské Taormině, Foto: Linda Svobodová, Topzine.cz

Ve městě se nachází také hned několik bohatě zdobených kostelů. Tím největším je Chiesa di San Nicoló, který leží v samém srdci města. Najdete zde pozoruhodnou  malbu byzantinské Madonny. Na náměstí před kostelem byla vybudována barokní studna, na které sedí Centauressa, tedy kentaur v ženské podobě, který symbolizuje horu Monte Tauro, na které je město vystavěno a také původní antické město Tauromenion.

Po bohatých šlechtických rodinách dnes už zbyly pouze jejich luxusní paláce. Nejvýznamnějším je Palazzo Corvaja, který patřil stejnojmenné šlechtické rodině, jedné z nejstarších ve městě. Unikátní je jeho čtverhranná věž z 11. století. Je to jediným zachovalý příklad arabské pevnostní věže v Evropě.

V blízkosti pěší zóny Corso Umberto najdete většinu kostelů, paláců, ale i obchůdků a restaurací. Na každém konci pěší zóny se dochovaly brány, které byly součástí městského opevnění. Severní brána, Porta Messina, vás uvítá hned při příjezdu do města.

Turistická Mekka nejen slavných

Už koncem 18. století zavítal do města německý básník Johann Wolfgang von Goethe. O návštěvě se ve svých cestovních zápiscích zmínil velice chvályhodně. Vlnu zájmu o město spustil ale až koncem 19. století malíř Otto Geleng, kterého místní krajina naprosto uchvátila. Když svá díla později vystavoval v Berlíně a Paříži, kritici ho obvinili, že má příliš bujnou představivost.

Gelengovy obrazy přivedly do města osobnosti jako Oscara Wildea, Thomase Manna nebo Richarda Strausse. Na zimu se sem rád uchýlil i německý císař Vílém II. Pruský a před návštěvou rakouské císařovny Sissi dokonce přestavěli celé nádraží. Příliv osobností neubýval ani ve 20. století. Rekreovaly se zde filmové hvězdy jako Greta Garbo, Marlene Dietrich nebo Elisabeth Taylor.

FOTO: Pěší zóna Corso Umberto a Porta Messina, Taormina

Pěší zóna Corso Umberto a Porta Messina, Taormina, Foto: Linda Svobodová, Topzine.cz

Dnes je Taormina s 11 000 obyvateli nejhustěji osídleným městem provincie Messina. Díky okolí s výhledem na Etnu, mírné klima a množství památek se město stalo turistickým centrem Sicílie. Okolní krajina a množství památek jistě nejsou jediným lákadlem, které tento kraj nabízí.

Za ochutnání jistě stojí některá z mnoha sicilských specialit. Ochutnejte mandlové víno Vino di Mandorla, které je typické právě pro Taorminu a blízké okolí. V parném létě si návštěvníci všech věkových skupin jistě také rádi vychutnají sicilskou krémovou zmrzlinu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dovolená 2011: Sicilská Taormina je perla Středomoří