×
TOPZINE.cz

Akce na víkend: Královský průvod v čele s Karlem IV. se vydá na Karlštejn

Již popáté se první červnový víkend koná královský průvod z Pražského hradu na Karlštejn. Tento rok si nenechte ujít samotného císaře Karla IV. a zábavný program, jehož součástí bude i nefalšované rytířské klání.

FOTO: Královský průvod na Karlštejn
Vladimír Čech jako císař Karel IV. v čele průvodu, Zdroj: archiv mvp.cz/agency

Královský průvod vychází v sobotu ráno 4. června. Výchozím bodem je katedrála sv. Víta na Pražském hradu, dále se pokračuje obcemi kolem Berounky, kde v zastávkách bude připraven nabitý program na uvítání císaře, a nakonec až na hrad Karlštejn. Zde budou uloženy korunovační klenoty.

Královský průvod navazuje na pravou historickou tradici, která se konala v době vlády císaře Karla. Ten opravdu uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské v královské pokladnici na Karlštejně. Ty se poté vystavovaly ve Svatovítské katedrále a právě onen slavnostní průvod zachycuje jejich přenesení zpátky do pokladnice.

Královský průvod

Kdy: sobota 4. června

Trasa: Pražský hrad – katedrála sv. Víta,  PRAHA 5, Smíchov u kostela sv. Václava, Velká Chuchle –  obecní úřad,  Radotín u školy, Černošice – hřiště u betonárny, Mokropsy – průjezd, Dobřichovice zámek

Kdy: neděle 5. června

Dobřichovice zámek, Lety – náměstí, Řevnice –  náměstí, Hlasná Třebaň u kapličky, Karlštejn – louka u mostu, hrad Karlštejn

Průvodu se účastní nejméně 200 lidí, včetně delegací například ze Srbska nebo hradu Křivoklát.  Tento hrad totiž sloužil císaři jako útočiště při návratu z Francie. Zde se dokonce mladý vladař oženil se svou první ženou Blankou z Valois a narodila se jim zde dcera. Křivoklátská družina proto nesmí chybět, veze totiž i medovinu, pivo, maso, chléb a ostatní pochoutky.

FOTO: Královský průvod na Karlštejn
Program královského průvodu na Karlštejně, Zdroj: kralovskypruvod.eu

Již popáté se v roli Karla IV. objeví Vladimír Čech, pro kterého je velkou ctí celé dva dny být jedním z nejslavnějších českých panovníků. Jako poslední žena Karla IV. se v roli Elišky Pomořanské představí Debora Štolbová, která hraje královnu také od prvního ročníku.

První rytířský turnaj od středověku

Přímo na Karlštejně bude k vidění nefalšovaný rytířský program Český rytíř. A  o tom, že půjde o opravdu nefalšovanou podívanou, svědčí i skutečnost, že soubojů se účastní praví filmoví kaskadéři. Jako ve středověku se bojuje o čest, slávu a privilegia obce. Vítěz celého klání poté získá náležitou odměnu a titul Český rytíř. Dalším programem bude kratochvilný závod Ženy na voze. Jde o netradiční závod povozů, které jsou taženy muži. Pro milovníky piva je letos novinkou historická cisterna Krušovice.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..