Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Akce na víkend: Královský průvod v čele s Karlem IV. se vydá na Karlštejn

Eva Chytková

Eva Chytková

3. 6. 2011

Již popáté se první červnový víkend koná královský průvod z Pražského hradu na Karlštejn. Tento rok si nenechte ujít samotného císaře Karla IV. a zábavný program, jehož součástí bude i nefalšované rytířské klání.

FOTO: Královský průvod na Karlštejn

Vladimír Čech jako císař Karel IV. v čele průvodu, Zdroj: archiv mvp.cz/agency

Královský průvod vychází v sobotu ráno 4. června. Výchozím bodem je katedrála sv. Víta na Pražském hradu, dále se pokračuje obcemi kolem Berounky, kde v zastávkách bude připraven nabitý program na uvítání císaře, a nakonec až na hrad Karlštejn. Zde budou uloženy korunovační klenoty.

Královský průvod navazuje na pravou historickou tradici, která se konala v době vlády císaře Karla. Ten opravdu uchovával korunovační klenoty Svaté říše římské v královské pokladnici na Karlštejně. Ty se poté vystavovaly ve Svatovítské katedrále a právě onen slavnostní průvod zachycuje jejich přenesení zpátky do pokladnice.

Královský průvod

Kdy: sobota 4. června

Trasa: Pražský hrad – katedrála sv. Víta,  PRAHA 5, Smíchov u kostela sv. Václava, Velká Chuchle –  obecní úřad,  Radotín u školy, Černošice – hřiště u betonárny, Mokropsy – průjezd, Dobřichovice zámek

Kdy: neděle 5. června

Dobřichovice zámek, Lety – náměstí, Řevnice –  náměstí, Hlasná Třebaň u kapličky, Karlštejn – louka u mostu, hrad Karlštejn

Průvodu se účastní nejméně 200 lidí, včetně delegací například ze Srbska nebo hradu Křivoklát.  Tento hrad totiž sloužil císaři jako útočiště při návratu z Francie. Zde se dokonce mladý vladař oženil se svou první ženou Blankou z Valois a narodila se jim zde dcera. Křivoklátská družina proto nesmí chybět, veze totiž i medovinu, pivo, maso, chléb a ostatní pochoutky.

FOTO: Královský průvod na Karlštejn

Program královského průvodu na Karlštejně, Zdroj: kralovskypruvod.eu

Již popáté se v roli Karla IV. objeví Vladimír Čech, pro kterého je velkou ctí celé dva dny být jedním z nejslavnějších českých panovníků. Jako poslední žena Karla IV. se v roli Elišky Pomořanské představí Debora Štolbová, která hraje královnu také od prvního ročníku.

První rytířský turnaj od středověku

Přímo na Karlštejně bude k vidění nefalšovaný rytířský program Český rytíř. A  o tom, že půjde o opravdu nefalšovanou podívanou, svědčí i skutečnost, že soubojů se účastní praví filmoví kaskadéři. Jako ve středověku se bojuje o čest, slávu a privilegia obce. Vítěz celého klání poté získá náležitou odměnu a titul Český rytíř. Dalším programem bude kratochvilný závod Ženy na voze. Jde o netradiční závod povozů, které jsou taženy muži. Pro milovníky piva je letos novinkou historická cisterna Krušovice.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Akce na víkend: Královský průvod v čele s Karlem IV. se vydá na Karlštejn