Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Agent bez minulosti Bourne si chybu dovolit nesměl, tvůrci jich ale vyrobili řadu

Redakce

Redakce

28. 4. 2012

FOTO: Kdo vlastně jsem? přemýšlí agent Jason BourneFilm má tak vysoké tempo, že všímat si chyb je skoro nemožné. Přesto jsme jich v Agentovi bez minulosti několik objevili.

FOTO: Kdo vlastně jsem? přemýšlí agent Jason Bourne

Kdo vlastně jsem? Na tu otázku hledá Jason Bourne v prvním díle trilogie odpověď. Zdroj: distributor filmu

Jednadvacáté století zatím nezná moc úspěšnějších trilogií než tu o Jasonu Bourneovi (Matt Damon). Agent bez minulosti, Bournův mýtus a Bournovo ultimátum patří k nejpopulárnějším akčním snímkům posledních let. Proč? Všechny nabízejí velmi svižný děj, skvělé akční honičky i soubojové scény a do poslední chvíle i řadu příběhových zvratů.

Celý Bournův příběh se začal vyprávět před deseti lety právě v Agentovi bez minulosti. Pro hlavního hrdinu nezačal nejlépe: v bezvědomí a s dvěma kulkami v zádech ho objeví italští rybáři na pobřeží Marseille. Bourne si nepamatuje nic ze své minulosti, jediným vodítkem mu je číslo bankovního konta ve švýcarské bance, které má implantované na jakémsi čipu pod kůží.

Postupem času začne Bourne rozkrývat tajemství své minulosti: je elitním vládním agentem, kterého se nyní jeho vlastní lidé pokouší zbavit. Proč? A kdo za tím vším stojí? To je otázka, na niž bude agent bez minulosti hledat odpověď až do konce.

video
play-sharp-fill

Letos v srpnu by měl přijít do kin čtvrtý díl bournovské trilogie, tentokrát už však bez Damona. Ten nyní září v kinech ve filmu Koupili jsme zoo. Pojďme si připomenout, jakých chyb se tvůrci dopustili v jednom z jeho nejslavnějších děl – Agentovi bez minulosti.

Chyby ve filmu

1. Jedna z důležitých scén na začátku filmu se odehrává na americké ambasádě v Curychu. To je však logický nesmysl – ambasády jsou pouze v hlavních městech a tím je ve Švýcarsku Bern.

2. Curych se přitom neukázal jako šťastná volba pro filmovou lokaci. Tvůrcům přišel moc čistý, a tak se scény ze švýcarského města natáčely… v Praze! Poznat to lze podle nápisů na zdech nebo podle lidí, kteří mluví s českým přízvukem.

3. V Paříži si Bourne dává schůzku na mostu Pont Neuf v 17 hodin. Jelikož je zima, měla by tou dobou už být tma, ve filmu tomu tak ale není.

FOTO: Jason Bourne na cestě vlakem TGV

Bourne v celé trilogii navštíví řadu lokací. Ne vždy však tvůrci záležitosti ohledně cestování zvládli bez chyb.

4. Bournův kanadský pas byl vystavený v roce 1993 a platil do roku 2003. Ve skutečnosti mají však kanadské pasy dobu expirace pět let.

5. S pasy to vůbec nebylo ve filmu jednoduché. V tom ruském má Bourne latinkou napsané jméno Foma Kiniaev, přepis v azbuce však nedává smysl. Jako místo narození má navíc uvedené „Moscou“, francouzskou výslovností psaný název ruského hlavního města. Ve skutečnosti by přitom v dvojjazyčném pasu mělo být napsáno „MOCKBA/MOSCOW“, tedy názvy v ruštině a angličtině.

Čtěte také: Při natáčení Bournova ultimáta kazil záběry i nic netušící kompars

6. Když se Bourne ptá své přítelkyně Marie (Franka Potente) na číslo telefonní budky před hotelem Regina, dostane odpověď: 616 2468. Ve Francii jsou přitom telefonní čísla osmimístná.

7. Bourne se ve filmu dostane na pařížské nádraží. Hodiny v ten moment ukazují poledne, přitom na informační obrazovce lze vidět vlaky, které odjíždějí po 17. hodině. Na tak rušném nádraží jako je v Paříži by se něco takového stát nemohlo, obrazovka ukazuje odjezdy vzdálené od současnosti maximálně hodinu.

[youtube_660]2tqK_3mKQUw[/youtube_660]

8. Když Jason stříhá Marii vlasy, má hodinky na levém zápěstí. Jakmile se ale začnou líbat, hodinky se najednou objeví na pravém zápěstí. V dalším záběru jsou ale opět zpátky na levém.

9. V Paříži na Bourna zaútočí vrah, vlétne k němu do pokoje po laně oknem se samopalem v ruce. Předtím přitom zabije ženu dole na recepci. Proč tedy nepřišel normálně zdola? Nebo pokud chtěl Bourna překvapit, proč ženu zabíjel?

10. Policejní auta dělají v honičkách jenom zbytečný zmatek. Jak si jinak vysvětlit, že v té filmové v jednom záběru Bourna policisté pronásledují – a v dalším vůbec nejsou?

Agent bez minulosti (The Bourne Identity)

Akční/Thriller/Drama
USA/Německo/Česko, 2002, 119 min

Režie: Doug Liman
Hrají: Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen, Brian Cox, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Gabriel Mann, Josh Hamilton, Julia Stiles

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Agent bez minulosti Bourne si chybu dovolit nesměl, tvůrci jich ale vyrobili řadu