Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby z filmu Bournovo ultimátum: Když komparz nespolupracuje, dějí se věci!

Redakce

Redakce

20. 2. 2011

FOTO: Bournovo ultimátumAkční scény, rychlé honičky, Matt Damon a tak rychlé střihy, až si budete říkat, že při tomto tempu nemůžete ani mrknout, aby vám něco neuniklo. Bournovo ultimátum je zkrátka vždy o krok napřed.

FOTO: Bournovo ultimátum

Matt Damon jako ostřílený agent Bourne, Zdroj: distributor filmu

V roce 2002 byl do kin uveden první film ze série agenta Bourna Agent bez minulosti, následovalo pokračování v roce 2004 Bournův mýtus a v roce 2007 završilo sérii Bournovo ultimátum. Poslední dva zmiňované filmy natáčel režisér Paul Greengrass.

Bournovo ultimátum je příběhem zběhlého elitního agenta Jasona Bourna, který trpí ztrátou paměti a snaží se vypátrat vlastní minulost. Tento akční thriller je velmi zajímavý, co se týče formální stránky. Nedominuje obraz, ale naopak skvělá a přesná hudební stopa a s tím spojený střih, který dokáže vydráždit i oči těch nejotrlejších a nejsoustředěnějších diváků. Tato střihová skladba vytvořila natolik dynamické tempo, které navíc umocnila působivá hudba Johna Powella, že hranice lidského vnímání pohyblivých obrazů se posunula v rámci tohoto žánru o notný kus dopředu. Tomu nahrává také fakt, že průměrná doba scény se pohybuje zhruba kolem dvou vteřin.

Během natáčení filmu se využívalo mnoho reálných lokací jako metra, města, ulice či náměstí známých světových metropolí (New York, Berlín, Londýn). Na mnoha záběrech je možné zhlédnout skutečné lidi z ulice, kteří netvoří komparz, ale jedná se o skutečné chodce, obyvatele města. Filmový štáb ale ne vždy dostal povolení k uzavření daného místa, a tak se natáčelo za reálného provozu.

Vzhledem k těmto omezením je možné vidět například při honičce v Tangieru (město v severním Maroku), kde se v záběrech objevují většinou skuteční obyvatelé. Jelikož natáčení probíhalo během ramadánu, není v záběrech nikdo, kdo by jedl, pil či kouřil. Častokrát se také lidé koukají do kamery, či na ni dokonce ukazují. Netuší, že se tu natáčí hollywoodský film.

Matta Damona můžete v současnosti vidět v novém dramatu Opravdová kuráž, kde ztvárnil texaského rangera, který pomáhá teprve čtrnáctileté dívce pomstít smrt jejího otce.

Chyby ve filmu

1. Když Bourne na konci filmu mluví s Firshem, drží v jednom záběru zbraň Glock a v následujícím se pistole změní na Sig-Sauer. Ty na rozdíl od Glocků mají kohoutek, což je patrné v následujícím záběru.

FOTO: Chyby ve filmu Bournovo ultimátum

Zcela jiná pistole v následujícím záběru, Zdroj: archiv

2. Při mnoha záběrech z budovy CIA je vidět odraz kameramana v skleněných stěnách.

3. Při pronásledování v New Yorku, když jde Bourne ulicí, můžete spatřit asijského muže usmívajícího se přímo do kamery.

4. Když Noah Vosen zasvěcuje Pamelu Landy to tajného projektu, má muž zpočátku hladce oholenou tvář, poté strniště, až se nakonec vrátí opět k oholené tváři.

5. Když Bourne poprvé míří na Nicky pistolí, tak se dívce mění mezi záběry účes.

OBR: Chyby ve filmu Bournovo ultimátum

Změna účesu, Zdroj: archiv

6. Když Bourne cestuje do Madridu, aby chytil Daniela, je na jednom záběru vidět vlak Amtrak Acela. Tento vlak ale jezdí pouze v USA.

7. Na začátku filmu, ve scéně, kdy policejní auta zastavují smykem na zastávce, jsou vidět na silnici stopy automobilů z předcházejících scén.

8. V souboji ve sprše má Bourne na obličeji i ve vlasech krev, která ale zmizí, jenom co hlavní hrdina zabije nepřátelského agenta.

Bournovo ultimátum (The Bourne Ultimatum)

Akční/Thriller/ Drama
USA, Německo, 2007, 110 min

Režie: Paul Greengrass
Hrají: Matt Damon, Julia Stiles, Paddy Considine, Édgar Ramírez, Joan Allen, David Strathairn, Scott Adkins, Scott Glenn, Albert Finney, Brian Cox, Chris Cooper, Daniel Brühl, Franka Potente, Corey Johnson, Colin Stinton, Chris Mansfield, James Schram, Michael Ahl, Mark Bazeley

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby z filmu Bournovo ultimátum: Když komparz nespolupracuje, dějí se věci!