Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Adele zpívala v pokoji své matce. Dnes patří mezi soulovou špičku

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

16. 10. 2011

Z britské zpěvačky Adele se takřka přes noc stala celosvětově uznávaná umělkyně s nezaměnitelným hlasem. Pojďte se podívat na začátek Adeliny cesty, jež ji dovedla až na vrchol.

FOTO: Adele

Adele, Foto: youtube.com

Jméno Adele už není většině pop-soulových fanoušků cizí. Téměř automaticky si jej každý spojí s přívlastky dechberoucí, silný, podmanivý, osobitý nebo třeba i mrazivý. Přesně takový totiž je zpěvaččin hlas. Záleží jen na posluchači, jakou jeho stránku si vybere a vpustí do svého světa. A záleží jen na nás, jaký bonbón si z Adeliny pestré bonboniéry vybereme.

Adele, celým jménem Adele Laurie Blue Adkins, se narodila 5. května 1988 v britském Londýně. Na svém kontě má dvě studiová alba a již několik hudebních ocenění. Její hity ovládají hitparády a lámou rekordy. Mezi nejznámější patří Hometown Glory, Rolling in the Deep, Someone Like You nebo Set Fire to the Rain.

Adele pochází z nemuzikální rodiny. O hudbu se Adele začala zajímat až v okamžiku, kdy se na hudební výsluní dostala dívčí kapela Spice Girls. Malá Adele v kapele viděla svůj nový životní cíl, o němž ale nikdy netušila, že se vyplní. Alespoň tedy z poloviny.

První koncerty se odehrávaly přímo v Adelině pokoji, kam malá zpěvačka nanosila všechny lampy, které doma našla, a namířila jejich světlo přímo na svůj obličej. Jako posluchačky jí postačily matka a její kamarádky. Mikrofon si ale Adele vzala do rukou až ve čtrnácti letech. A ačkoli se většina lidí lekne, když poprvé uslyší svůj hlas zesílený mikrofonem, u Adele se tak nestalo. Naopak. Uvědomila si sílu svého hlasu a touhu stát se zpěvačkou.

Klarinet ani školní sbor pro začínající zpěvačku nic neznamenaly

Začala studovat, ale přístup jejího učitele nebyl zrovna ten nejpříkladnější. Neměl pochopení pro to, co Adele chce zpívat, a přisoudil jí klarinet a školní sbor. Mladá Britka se ale nenechala zmást a po tomto pochybení ze strany učitele školu změnila. Zapsala se na The Brit School, kde absolvovala také Amy Winehouse nebo Kate Nash.

Na Adele ale čekala pořádná dřina. Trávila celé dny v pokoji a poslouchala hudbu, každý den po celý rok. Odměny se dočkala až v roce 2004, kdy jí její přátelé založili vlastní profil na serveru Myspace.com. Adelina hudba se tak dostala mezi lidi a její talent se začal objevovat také v hledáčcích nejrůznějších nahrávacích společností.

[youtube_660]BW9Fzwuf43c[/youtube_660]

Všechno šlo náhle mnohem snadněji. Adele začala nahrávat některé své písně a protlačila je také do éteru. V roce 2007 byla její práce odměněna cenou Brit Awards Cena kritiků, která je udělována interpretům, kteří ještě nevydali žádné album.

„Miluji poezii. Nikdy jsem nebyla dobrá v jejím čtení, ale moc ráda ji píšu. Takové jsou mé texty a nemám problém s tím vysvětlit, co znamenají,“ říká Adele.

Cena se pro umělkyni stala odrazovým můstkem. Adele se odrazila, stále ještě stoupá vzhůru a pád je v nedohlednu. V roce 2008 vydala své debutové album 19. Celá deska je inspirovaná životem devatenáctileté dívky. Hlavním tématem je tedy láska. Do povědomí širšího publika se dostaly především singly Chasing Pavements a Hometown Glory. 19 se stala nejprodávanějším albem ve Velké Británii a Adelin hlas znalo stále více lidí napříč kontinenty.

O tři roky později dala popovému světu zpěvačka další dárek v podobě druhého studiového alba. Tentokráte vyšlo pod názvem 21, námět však zůstal téměř stejný. Láska, smutek, rozchody, touha.

[youtube_660]rYEDA3JcQqw[/youtube_660]

První singl z alba 21, který Adele vypustila do světa, nese název Rolling in the Deep. A právě díky této skladbě se zpěvačka proslavila i v našich zeměpisných šířkách. Doposud jen málo známé jméno se začalo skloňovat stále častěji. Poté se objevil hit Someone Like You a Adele své místo na hudební scéně pevně přikovala.

21 si koupily pouze v Británii více než tři miliony fanoušků. Diskografie této neskutečně charismatické a magické zpěvačky se udržela na prvním místě nejprodávanějších desek nejdelší dobu v britské hudební historii.  Adele tak předstihla Rolling Stones nebo Madonnu.

Čtěte také: Amy Winehouse, nesmrtelná zpěvačka i skandalistka

V současné době se Adele pere se svou nemocí a ruší spoustu koncertů. Jakmile se ale uzdraví a bude moci zase zpívat, čeká na ni skvělý projekt. Britská hvězda totiž byla oslovena, aby nazpívala ústřední píseň k nové bondovce. Producenti vybrali její hlas jako ten pravý pro zpopularizování nejen filmu, ale právě hudby k dalšímu dílu, jelikož v minulých letech se výrazného úspěchu nedočkal žádný ze soundtracků. Adele nabídku samozřejmě přijala a převzala štafetu Paula McCartneyho, Tiny Turner, Madonny nebo Alicie Keys.

Adele se stala ikonou současného soulu. Její hlas v sobě nese naléhavost a cit zároveň. Mnozí předpovídali, že v blízké době propukne soulový boj mezi ní a Amy Winehouse. Amy ale zemřela, a tak soul ožívá již jen v Adeliných podání.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Adele zpívala v pokoji své matce. Dnes patří mezi soulovou špičku