Menu
TOPZINE.cz
Hudba

8 nejlepších metalových zpěvaček. Učarovali nám Nightwish nebo Epica

Hana Voltrová

Hana Voltrová

9. 3. 2013

Metal, to nejsou jen drsní chlápci, ale také půvabné dámy s podmanivými hlasy. Topzine přináší výběr metalových zpěvaček, o jejichž tvorbu stojí za to se zajímat.

Ailyn (Sirenia)

Zpěvačka Ailyn, vlastním jménem Pilar Giménez García, je (jak již jméno napovídá) původem Španělka. V roce 2007 na sebe upozornila účastí v tamní verzi soutěže X – Factor.

Již o rok později se Ailyn stala součástí norské gothic metalové kapely Sirenia a to poté, co ve výběrovém řízení na obsazení pozice hlavní vokalistky porazila dalších více než 500 uchazeček.

Amanda Somerville (Avantasia, Trillium)

Všestranně nadaná Američanka je známá především v Evropě. Kromě zpěvu se věnuje i skládání muziky.

Amanda spolupracovala s mnoha kapelami, jako jsou Kamelot, Epica či Avantasia Tobiase Sammeta. Za pozornost stojí i album duetů, které nazpívala společně s legendou Michaelem Kiskem.

Zatím posledním Amandiným sólovým počinem je projekt Trillium, s nímž je právě na evropském turné.

Anette Olzen (ex – Nightwish)

Zpěvačka Švédského původu se celosvětově proslavila v roce 2007, kdy nastoupila na uvolněné místo hlavní vokalistky u finských Nightwish. Téměř by se dalo říci, že tato pozice je prokletá, jelikož Anette čekal podobný osud jako její předchůdkyni Tarju Turunen. Koncem roku 2012 skupinu za nejasných okolností opustila.

Nightwish: Jsme metalová kapela, soundtracky tak nahrávat nebudeme

Anette se již několik let chystá natočit sólové album, ovšem realizaci stále odsouvá. A ani v dohledné době zpěvačka nebude mít na uzavření se ve studiu moc času, jelikož je potřetí těhotná.

Angela Gossow (Arch Enemy)

Na první pohled křehká blondýnka se narodila v silně nábožensky založené rodině v Německu, ale vystupuje se švédskou death metalovou kapelou Arch Enemy.

Angela patří mezi několik málo zpěvaček na světě, které stojí v čele skupiny tohoto žánru. Jako hlavní styl zpěvu používá growling. K Arch Enemy se připojila v roce 2000 a již jejich první album dosáhlo nesmírného úspěchu, kterému se kapela těší i v současné době.

Manuela Kraller (Xandria)

Xandria s Manuelou Kraller v čele jsou zástupci symfonického metalu z Německa. Xandria byla založena již v roce 1994, ale Manuela se připojila až v roce 2010.

Se zpěvem začala až v pozdějším věku, než bývá obvyklé (ve 23 letech). Přesto přiznává, že o kariéře zpěvačky od malička snila. A dá se očekávat, že Manuelu s Xandriou čeká zářivá budoucnost, jelikož jejich deska získala v jedné anketě titul nejlepší symphonic – metalové album za rok 2012.

Sharon den Adel (Within Temptation)

Sharon a Within Temptation jsou zástupci nizozemského metalu. Sharon v této kapele nejen zpívá, ale i ji pomáhala v roce 1996 založit.

Kromě zpěvu se věnuje rovněž a skládání hudby věnuje módnímu návrhářství, ale i svým třem dětem, které má s Robertem Westerholtem, kytaristou a hlavně spoluzakladatelem kapely.

Ani Sharon se nevyhýbá spolupráci a vystupování s jinými interprety a kapelami. Za nejzajímavější lze považovat spolupráci s Arminem van Buurenem či s výše zmíněnou skupinou Avantasia.

Simone Simons (Epica)

Simone je zpěvačkou nizozemské Epicy již od jejích prvopočátků (kapela vznikla v roce 2002 – pozn. red.). Epica je dnes jednou z nejslavnějších gothic/ symphonic metalových kapel na světě a právě Simone na tom má velkou zásluhu svým mezzo-sopránem, ale i neoddiskutovatelným půvabem.

Epica zavítá do Prahy a Zlína. Přiveze album Requiem for the Indifferent

V roce 2008 Simone onemocněla a nemohla proto absolvovat naplánované turné po Spojených státech. Její roli ale úspěšně zastala výše zmíněná Amanda Somerville. Simone také několikrát spolupracovala s americkými Kamelot.

Tarja Turunen (ex – Nightwish)

Jedna z nejznámějších finských zpěvaček všech dob se proslavila díky kapele Nightwish, jejíž neodmyslitelnou součástí byla mezi lety 1996 až 2005.

Nightwish byly jednou z prvních metalových kapel na světě, které měly ve svém čele zpěvačku. Narůstající spory mezi členy kapely však byly ukončeny nemilosrdným vyhozením Tarji, a to prostřednictvím pouhého dopisu. Tarja ale zpívat nepřestala a intenzivně pustila do budování sólové a velmi úspěšné kariéry, s čímž částečně začala ještě jako členka Nightwish.

Jaká je vaše oblíbená metalová kapela s ženskou vokalistkou v čele? Podělte se s námi v diskuzi.

Ohodnoťte tento článek:
4,6
Právě čtete

8 nejlepších metalových zpěvaček. Učarovali nám Nightwish nebo Epica