Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Nightwish: Jsme metalová kapela, soundtracky tak nahrávat nebudeme

!Exkluzivní rozhovor!Finové Nightwish přijeli na Masters of Rock představit svůj velkolepý projekt Imaginaerum. TOPZINE.cz se na místě podařilo utržit rozhovor s klávesistou Tuomasem Holopainenem a baskytaristou Marcem Hietalou.

Nightwish na Masters of Rock 2012 Foto: Brigita Olivová, TOPZINE.cz

Kde berete inspiraci pro svá koncepční alba?

Tuomas: Hudba potřebuje i něco vizuálního. Takže jsme natočili třináct videoklipů, které vizuálně odrážejí písně. A abych mluvil i o Dark Passion Play, tam jde spíše o sílu představivosti, lásky, krásy a dobrých znamení.

Jak vás napadlo z toho udělat film?

Tuomas: Ze začátku se mělo jednat pouze o klipy, jak jsem zmínil. A taky jsme na nich poslední čtyři roky tímto způsobem pracovali. Ale režiséra pak napadlo je spojit a vytvořit z nich celý film. Premiéra bude nejspíš před Vánocemi tohoto roku.

Půjde film do kin, nebo rovnou na DVD?

Tuomas: Film půjde především do finských kin a do několika dalších kin v evropských zemích, a nejspíš i do Kanady, protože odtamtud pochází vydavatelství. Ale zatím neznám všechny detaily, například jestli půjde i do českých kin.

V jakém bude jazyce? Ve finštině, nebo angličtině?

Tuomas: V angličtině.

Chystáte se s Nightwish někdy nahrát opravdový soundtrack?

Tuomas: Bylo by to velmi podobné tomu, co jsme nahráli nyní. Ale pořád jsme kapela, navíc metalová. Nemyslím si, že bych někdy chtěl nahrát s touto kapelou filmovou hudbu. Ale moc rád bych něco takového nahrál sám. Možná i tady s Marcem, to zatím nevím, ale určitě ne pod jménem Nightwish.

Který druh filmu by sis pro takovou práci vybral?

Tuomas: Těžko říct. Něco, co by mi zajiskřilo v mysli a působilo na mě inspirativně. Asi by to nebyla žádná romantická komedie, ale mohlo by to být cokoli, třeba i dokument o přírodě.

S prodejem alb, navíc těch metalových, je v současné době problém. Myslíte, že propagaci nového alba pomůže natočit k němu film?

Tuomas: Napadlo mě to v tu chvíli, kdy jsme se rozhodli natočit film. Hudební průmysl jde dolů, jsou to pro něj těžké časy, a my potřebujeme najít nové způsoby, jak hudbu propagovat.

Marco: Ale na druhou stranu si nemyslím, že natočit film je cesta k tomu, vydělat více peněz, spíš naopak.

Přečtěte si také rozhovor s Within Temptation: Inspiruje nás country i Metallica

Zůstali jste s Tarjou Turunen přátelé?

Tuomas: Ztratili jsme s ní veškerý kontakt od roku 2005.

Marco: Nedávno jsem jí potkal na letišti. Ale bylo to takové to: „Ahoj.“ „Čau.“ „Jak je?“ Bla bla bla… Prostě nic.

Marco, můžeš něco říci o své vlastní skupině Tarot?

Marco: Znovu jsme nahráli naše první album The Spell of Iron MMXI, protože jsme slavili dvacáté páté výročí. Určitě bychom chtěli nahrát nějaké nové riffy, ale teď to moc nejde. Když jsem na turné, Tarot mají pauzu. Máme sice nějaký materiál, ale musí to počkat.

Můžete divákům a posluchačům představit show, kterou dnes chystáte?

Marco: To je těžké, ještě jsem ji nikdy neviděl. Ale lidé říkají, že je dobrá, tak jim věřím. (smích) Bude trochu jiná než ta, co jsme vám předvedli v Praze. Jsme na festivalu, takže bude o něco málo úspornější. Ale pořád se můžete těšit na ohňostroje a tak podobně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nightwish: Jsme metalová kapela, soundtracky tak nahrávat nebudeme