Menu
TOPZINE.cz
Cestování

7+1 nejkrásnějších nádraží světa

Petr Vondrlík

Petr Vondrlík

10. 3. 2022

Vypravte se spolu s námi na nádraží, kde stojí za to mít oči dokořán otevřené. Zastavte se a vnímejte jejich podmanivou atmosféru. Mnohá nádraží jsou v podstatě bezplatnými galeriemi a ještě s bonusem navíc – dostanete se sem úplně snadno – vlakem.

Atocha, Madrid

Tady jsem asi špatně,“ řeknete si dost možná, až uvidíte tropickou zahradu v místech, kde jste čekali nádraží. Na vlak tak půjdete kolem chlebovníku z Polynésie, kaučukovníku z Brazílie nebo banánovníku z Filipín. Arboretum je ideální příležitost kde strávit čas při čekání na váš spoj.

Jaroslavskyj vokzal, Moskva

Jaroslavskyj vokzal, Moskva
Jedno z 9 vlakových nádraží v Moskvě a výchozí stanice Transsibiřské magistrály na dálný východ z roku 1904. Budova byla postavena ve stylu art nouveau a obslouží až 300 vlaků denně.

Grand Central Terminal, New York

Grand Central Terminal, New York

Nádražím v dnešní době projde přes 700 000 lidí a zdaleka ne všichni jsou cestující. Ikonický a vyhlášený Grand Central Oyster Bar je cílem milovníků ústřic a mořských plodů. Nádraží má dva hlavní symboly – zlaté staniční hodiny a americkou vlajku, která dominuje celé hale od útoku na město 11. září 2001.

Kanazawa station, Kanazawa

Kanazawa station, Kanazawa

Stanice Kanazawa je architektonickým skvostem, který by neměl vynechat žádný návštěvník Japonska. Vstupu do hlavní haly dominuje rudá brána Tsuzumi, jejíž design vychází z tvaru tradičních japonských bubnů.

Chhatrapati Shivaji Terminus, Mumbai

Chhatrapati Shivaji Terminus, Mumbai

Nádraží se původně jmenovalo po britské královně Victoria Terminus, dnes však nese jméno zakladatele Maráthského státu. Budova je postavena ve viktoriánském stylu s prvky gotiky. Výstavba začala v roce 1878 a trvala dlouhých 10 let. Dnes stanice stále slouží cestujícím a vyráží odtud indické vlaky do celé země.

Beijing West, Beijing

Beijing-West-Beijing

Západní nádraží v Pekingu se rozkládá na ploše 510 000 m² a svého času bylo největším nádražím dokonce v celé Asii. V roce 2008 však prvenství převzalo nové Jižní nádraží. Hlavní vstup do nádraží zdobí brána Lianhuachi Hu, která je odkazem na čínskou historickou architekturu.

Antwerpen Centraal, Antwerpen

Antwerpen Centraal, Antwerpen

Nádraží v Antverpách patří k nejúžasnějším uměleckým kouskům města. Budova byla postavena na přelomu 19. a 20. století a odborníci se zcela neshodnou, za v neobaroku, nebo secesním stylu. Podle magazínu Mashable je toto nádraží nejkrásnějším na světě.

Komsomolskaja, Moskva

Komsomolskaja, Moskva

Poslední z úžasných stanic není tak úplně nádražím, ale stanicí moskevského metra. Nicméně patří k nejkrásnějším na světě a právem si zaslouží být na tomto seznamu. Nástupiště od hlavní haly oddělují sloupy v korintském stylu, strop zdobí žlutobílá štuková výzdoba s mozaikami a celou stanici osvětlují mohutné lustry.

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

7+1 nejkrásnějších nádraží světa