Menu
TOPZINE.cz
Literatura

7 důvodů, proč knihomolství není potupa. Přinášíme argumenty k hrdosti

Redakce

Redakce

16. 8. 2018

Říkáte si občas, že v určité společnosti, není dobré zmiňovat, že milujete knihy? Že většinu volného času strávíte čtením a vybíráním knih? My vám pomůžeme, abyste na to byli hrdí, protože nejen velký literární přehled je skvělou výhodou na knihomolství.

1. Vypadáte chytře

Už několik generací je v lidech zakódován známý stereotyp, a to že člověk s knihou musí být chytrý. No není daleko od pravdy. Vezměte si knihomola, který sedí ve vlaku nebo autobuse a v rukou voňavý papírový svazek svého literárního miláčka. A okolí vás ihned zaregistruje jako inteligentního člověka, který se toho v knihách mnoho naučil, hodně zná a hodně ví. A co si budeme povídat, komu by se tahle image nelíbila, že?

2. Neznáte Ordinaci v růžové zahradě, ale víte vše o Anně Karenině

Je to tak. Ačkoli nemůžete s televizními diváky truchlit nad zmařeným životem jednoho z doktorů Ordinace v růžové zahradě či se radovat nad znovu nalezeným otcem mladé krásky z mexické telenovely, přesto máte v hlavě nastřádány jiné znalosti. Můžete si třeba poplakat u sebevraždy odvážné ženy Anny Kareniny. Víte, co Hamleta vedlo k jeho činům a stejně tak umíte vysvětlit, proč Dorian Gray zůstává stále mladý. A v neposlední řadě víte, proč Draco Malfoyovi vadí, že v Bradavické škole studují i mudlovské šmejdky. A můžete jen hádat, kterými znalostmi ve společnosti více oslníte.

25 nejlepších věcí na čtení. Proč mají číst nejen knihomolové

3. Víte, kam ve špatných chvílích pro radu

Kolikrát člověk neví, jak v životě dál. A stejně tak kolikrát ani neví, kde hledat pomoc či radu. Nicméně knihomolové a knihomolky znají příběhy, které mohou pomoci vypořádat se s tím, co zrovna ve svém životě zažíváte. Vždyť ten literární svět je stejně bohatý jako samotné lidské osudy. A nejedná se přitom jen o typické duchovní knihy jako třeba populární Čtyři dohody. Radu může přinést i krásná literatura. Ostatně, knihomolové a knihomolky o tom vědí své, mají vždy několik oblíbených příběhů, ke kterým se rádi vrací. Pokud nevěříte, zeptejte se jich.

4. Počasí vás nerozhodí

Za okny se tříští jedna dešťová kapka za druhou. Nebo snad dokonce hustě chumelí? Komu to vadí? Knihomolům a knihomolkám tedy rozhodně ne! Někdo možná sedí u okna a čeká, až bude hezky. A přitom si možná i krátce zanadává na nevlídnost počasí. Že v zimě sněží, že na podzim prší, že je v létě až moc vedro.

A knihomol? Ten si udělá šálek kávy nebo čaje a s knihou se uvelebí do křesla nebo rovnou do postele a program je jasný: nechat se unést dalším příběhem. Takže špatné počasí pro knihomola prostě neexistuje.

5 předsevzetí pro knihomola. Pojďme se konečně pořádně vyspat

5. Neutrácíte peníze za oblečení

Utrácet peníze za oblečení, boty nebo kabelky je prý pošetilé. Alespoň podle některých jazyků. Na druhou stranu: každý máme něco. Přece jen ale knihomol využívá své těžce vydělané peníze či ještě těžce našetřené kapesné trochu lépe.

Většinu peněz se snaží dobře investovat, nákup každé nové knihy pečlivě promýšlí a vybírá z pultů knihkupců třeba i několik hodin. Knihy, lépe řečeno moudra v nich obsažená, jsou mu zkrátka přednější. Vždyť se mnohdy ocitne v situaci, že se mu džíny rozpadnou přímo na těle, a až teprve poté je nucen zajít do obchodu a koupit si nové. Knihomol má prostě jiné priority.

6. Chápete souvislosti

Někdy se stane, že filmová adaptace knihy je poněkud zmatečná, ale to knihomola nemůže zaskočit, protože naprosto přesně zná souvislosti. Dokonce pokud není film povedený, víte, že ve skutečnosti příběh chybu nemá a nepřijdete tak o skvělý kulturní zážitek. A v případě divadla? Mít přečtenou knihu předem je jako dar z nebes, obzvláště v případě složitějších děl.

Kruhy pod očima a kniha po ruce. 7 znaků, jak poznat knihomola

7. Povinná četba není povinnost ale radost

Samozřejmě, může se stát, že vám nesedne některá povinná četba, ale na druhou stranu vzhledem k tomu, že čtete pořád, tak ve čtvrťáku k maturitě budete vědět, co zvolit za díla. A proč? Protože už budete mít načteno a budete vědět, co vás baví. Navíc když se s třídou domlouváte s učitelem na společné knize pro čtenářský zápis, můžete mu našeptávat.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

7 důvodů, proč knihomolství není potupa. Přinášíme argumenty k hrdosti