Menu
TOPZINE.cz
Čtenářský deník, profily spisovatelů

Oscar Wilde: Dandy, který šokoval prudérní společnost 19. století

Simona Hencová

Simona Hencová

11. 12. 2013

Oscar Wilde byl kontroverzní anglický dramatik, prozaik, básník a esejista, který bojoval proti zkostnatělé morálce viktoriánské Anglie. Je považován za typického představitele dekadence.

Narodil se 16. října 1854 v Dublinu jako Oscar Fingal O’Flahertie Wills Wilde. V domě, kde prožil své dětství, se od roku 1998 nachází „Oscar Wilde centrum“, které dnes slouží jako výukové pracoviště Trinity College v Dublinu. Oscarův otec pracoval jako oční a ušní chirurg, zatímco matka se také věnovala literární činnosti a psala poezii pod pseudonymem „Speranza“. Oscar vystudoval obor klasická filologie v irském Dublinu, později studoval také na Univerzitě v Oxfordu.

Svérázný Angličan

Wilde proslul svými svéráznými a radikálními názory. Sám o sobě říkal: „Můj vkus je velmi prostý. Spokojím se vždycky s tím nejlepším!“ Nejenže překvapoval společnosti svým výstředním vzhledem, jeho život také provázely mnohé skandály. Byl označován jako „dandy“, což je výraz pro člověka, který klade důraz na fyzický vzhled, snaží se napodobit aristokratický životní styl. Tento způsob života byl populární převážně na přelomu 18. a 1

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

Oscar Wilde: Dandy, který šokoval prudérní společnost 19. století