Menu
TOPZINE.cz
Literatura

5 předsevzetí pro knihomola. Pojďme se konečně pořádně vyspat

Redakce

Redakce

2. 1. 2019

Vánoce jsou za námi a my s nadějí vstupujeme do roku dalšího, tentokrát s devítkou na konci. Kromě tradičních novoročních předsevzetí jako „zhubnu čtyři kila“ nebo „začnu se pořádně učit“ nabízíme ta, která ocení zejména knihomolové a knihomolky. Ač si totiž zima venku říká o to zalézt si do postele a číst, projděte si na TOPZINE.cz předsevzetí a nechte se inspirovat!

1. Nebudu kvůli knihám zanedbávat sport

Stoly se prohýbají pod tíhou jídla a my neděláme nic jiného: jíme, jíme a jíme. Jenže knihomolové a knihomolky k tomu ještě čtou, tedy lépe řečeno: vezmou si právě rozečtenou knihu a na několik hodin se zachumlají do křesla a ponoří se do příběhu. A pohyb žádný. Maximálně očima.

A to jsou jen Vánoce, připočtěte k tomu ještě zbytek prosezeného (tedy pročteného) roku! Faldíky přibývají, svalíky ubývají. Musíme pro sebe ale něco udělat. Alespoň jednou týdně knihu odložíme a půjdeme si zacvičit, zaběhat, zkrátka takříkajíc protáhnout kostru. Jste pro? Víme a rozumíme vám, je to těžké, ale zdraví je důležité i pro knihomoly a knihomolky. No a jako motivaci si můžete třeba za měsíc pravidelného a poctivého sportu koupit jednu knihu. Jdete do toho s námi?

Kruhy pod očima a kniha po ruce. 7 znaků, jak poznat knihomola

2. Nebudu kvůli knihám zanedbávat přátele

Ozve se zvonek. Vy ale právě čtete knihu, máte rozečtenou kapitolu, ba co hůř… jste v půli odstavce. Co teď? Zatloukat svou přítomnost v domě? Nebo otevřete dveře, ale na pozvání od kamaráda, zdali s ním nepůjdete do kina, se zdvořile omluvíte s tou nejhloupější výmluvou. Nemůžete mu přece říct, že se vám nechce ven kvůli rozečtenému příběhu!

Od příštího roku to ale bude jinak! Nezanedbávejte své přátele a místo pročteného odpoledne či víkendu, i když víme, jak je to lákavé, si na chvíli vyražte ven. Na večeři, na procházku nebo do výše zmíněného kina. Přátelé jsou důležití a knihu dočtete později (jak se známe, tak ještě ten den v noci, že?).

7 důvodů, proč knihomolství není potupa. Přinášíme argumenty k hrdosti

3. Nebudu kvůli knihám zanedbávat školu nebo práci

Známe to všichni. Ruce nás svrbí, protože chceme sáhnout po rozečteném díle, které nás nenechá spát, jíst a co je nejhorší: ani pracovat nebo učit se.

Buďme ale silní! Musíme s tím bojovat a můžeme si třeba říct, že čím dřív doděláme svou práci nebo se naučíme, co je třeba, budeme moci zase číst. A to absolutně bez výčitek svědomí a nepřetržitě.

4. Nebudu kvůli knihám chodit pozdě spát

Zazvoní budík, ale vy ho chcete vyhodit z okna. Jenže pak se na sebe podíváte do zrcadla a z toho okna chcete skočit sami. Vidíte angorského králíka, kterého se sami bojíte. A proč? Protože jste místo příjemného spánku četli do noci, ne-li do brzkého rána. Nemohli jste přece opustit svého milého hrdinu či hrdinku na cestě osudem! To by byl hřích.

Ačkoli se tomu jen těžko věří, příběh počká, opravdu, hrdina či hrdinka nikam neuteče a pokud si na pár hodin zdřímnete, v knize se nic nezmění. Věřte nám a pojďme se, knihomolové a knihomolky, už konečně trochu vyspat! Pak se nám určitě bude číst lépe.

25 nejlepších věcí na čtení. Proč mají číst nejen knihomolové

5. Nebudu všechny peníze utrácet za knihy

Ať už je to výplata, kapesné nebo peníze k narozeninám, svátku nebo Vánocům, první věc, za kterou je knihomolové a knihomolky chtějí utratit, jsou knihy. Zcela bez přemýšlení, prostě víme, pro co jdeme!

Pojďme tedy peníze buď šetřit, anebo utratit jinak (tedy za jinou, podobně důležitou věc, že). Pravdou je, že nejlepší výměna za peníze jsou literární zázraky, takže jediná možnost, jak toto chování změnit, je zkrátka ukládání peněz stranou. Jinak to s námi prostě nejde.

V každém případě to nebudeme pro tento rok přehánět, že? Už tak jsme vytvořili téměř nemožný seznam úkolů, se kterým budou knihomolové a knihomolky mít opravdu hodně práce. Víme o tom své. Takže pokud se vám povede alespoň jedno z předsevzetích splnit, budete pro nás jedničky.

10 situací, které zaručeně naštvou knihomola. Na co je lepší se neptat

TOPZINE.cz přeje čtenářům a čtenářkám, ale i knihomolům a knihomolkám mnoho síly při dodržování předsevzetí a hlavně úspěšný rok 2019! A děkujeme, že jste s námi!

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

5 předsevzetí pro knihomola. Pojďme se konečně pořádně vyspat