Menu
TOPZINE.cz
Literatura

10 situací, které zaručeně naštvou knihomola. Na co je lepší se neptat

Redakce

Redakce

27. 10. 2014

Ač knihomolové na první pohled vypadají jako mírumilovní tvorové, které rozhází jen špatný konec oblíbené knihy, nenechte se mýlit. I oni jsou schopni se pořádně vytočit. To třeba když se jim jejich okolí snaží naznačit, že knih už mají opravdu dost a není třeba kupovat další. Anebo že by místo čtení měli vyrazit raději za sportem. Poznáváte se? Více v článku na TOPZINE.cz!

FOTO: Police knih přetékají.

Police přetékají, knihy sténají a vaše nové přírůstky leží na stole a čekají na umístění.
Zdroj: Nikola Stupková, TOPZINE.cz

1. Proč vlastně čteš? Podívej se na film, je to rychlejší.

Každému knihomolovi se už určitě stalo, že dostal tuto pro něj opravdu hloupou otázku. V hlavě mu pak začnou běhat myšlenky od ‚Proč?‘ přes vulgarismy až po sáhodlouhou odpověď. Ta ovšem tázajícího unaví natolik, že už nikdy nenajde odvahu zeptat se na to stejné. Vždyť odpověď je přece tak jasná: film nenahradí požitek z knihy. To ví přece každý.

2. Chcete si půjčit knihu, která je v knihovně vypůjčená. A navíc třikrát rezervovaná.

Tento problém znají zejména ti, kteří navštěvují knihovny na menších městech. Od každé knihy vlastní knihovna nejčastěji jen jeden titul. A zrovna nejste jediný, koho napadlo knihu číst. Navíc se vaše finanční prostředky zužují, tudíž si chtěný titul nemůžete ani koupit. Řešení této prekérní situace? Zkrátka stoupnout si v knihovně do fronty a počkat. Mezitím si ale můžete přečíst zcela jiný příběh a po dobu čekání se zabavit.

3. Ve filmové adaptaci vaší oblíbené knihy některé scény chybí, v nejhorším jsou úplně jiné.

„Cože? To nemůžou myslet vážně, ona přece nezemřela. Má to být úplně jinak,“ křičíte nejlépe na celý dům a na Googlu se snažíte najít jakýkoli kontakt na scénáristu nebo režiséra filmu. Chcete ho zabít. Ten ale nenajdete a se slzami v očích, popřípadě s pěstí rozraženou o zeď usínáte naprosto vyčerpaní. A zároveň litujete ty, kteří zhlédli jen film, a tudíž nevědí, jak to ‚skutečně bylo‘.

4. Pomoc! Plná police knih a další už není kam dávat.

Police přetékají a prohýbají se, knihy sténají a nové přírůstky leží na stole a čekají na umístění. Prostě už je není kam dávat. Tady neplatí pravidlo šatníků: staré kousky vybrat a vyhodit. Co teď? Pravý knihomol, ten aby se ještě vyučil řemeslu a stavil si další a další dřevěné knihovny.

5. Jak knihy uspořádat?

Podle abecedy? Podle velikosti? Podle žánru? Nebo podle obliby? Ono uspořádat knihy do police není žádná legrace. Když budete papírové miláčky přidávat, musíte vše zase posouvat a přerovnávat. Co se dá dělat. Stejně to skončí tak, že vyzkoušíte všechny možnosti, a teprve podle toho vyberete tu správnou.

6. Pozorně sledujete, co čtou lidé kolem vás. A nečtenáři si myslí, že jste úchyl.

Jedete autobusem nebo tramvají a dáváte pozor, co čtou ostatní cestující. Jen tak, pro inspiraci. Nakláníte hlavu bokem, nenápadně šilháte k muži vedle vás a prostě musíte zjistit, co čte. Když uspějete a jméno autora a název knihy si zapíšete do bloku, máte úsměv na tváři. Alespoň do té doby, než zjistíte, že pár ostatních cestujících na vás vrhá znechucené pohledy.

7. Kam kniha, tam plášť.

Jste uprostřed rozhovoru s nějakou osobou, ať už vám blízkou či nikoli. Před vámi se z nějakého nepochopitelného důvodu objeví kniha (cesta kolem knihkupectví, zmerčení knihovny v domě apod.). Vaše pozornost vůči člověku klesá a zaměřujete se na dílo ve vaší blízkosti. Poté jste nařčení z neschopnosti naslouchat atd.

8. Půjčíte kamarádovi knihu. A on ji nevrátí.

Tak pozor, tady už jsme opravdu na tenkém ledě. Půjčíte knihu, ale už ji nedostanete zpátky. Přitom v knihovně zeje její místo prázdnotou, a když se na něj podíváte, rve vám to srdce. Proto je knihomol mnohdy i lakomý, knihy se zkrátka nepůjčují. Nejde to, riziko ztráty je moc velké.

9. „Ty pořád jen čteš. Vůbec nežiješ.“

Nepravdivá věta, nepravdivý stereotyp, nepravdivé vyjádření. Vždyť je jen na každém z nás, jak budeme trávit svůj volný čas. A ačkoli knihomol většinu času stráví právě četbou, neznamená to, že si tyto chvíle neužívá. Právě naopak! Čtenář žije hned několik životů najednou, s každou novou knihou prožívá další a další. Takže ve výsledku je vlastně mnohem vytíženější než normální smrtelník.

10. Chcete k narozeninám knížku. „To jich nemáš dost?“

Co je na knize nenormálního? Knih přece není nikdy dost! To nemohou nečtenáři vůbec pochopit. Právě voňavá kniha udělá milovníkům knih největší radost. Je to sázka na jistotu. Problém vzniká teprve při výběru toho správného žánru.

 

A jak jste na tom vy? Co vás štve nejvíce? Redakce TOPZINE.cz vám každopádně přeje pevné nervy. Jsme v tom s vámi!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

10 situací, které zaručeně naštvou knihomola. Na co je lepší se neptat