5 zajímavostí o Robertu Fulghumovi. Vášnivý tanečník tanga miluje Prahu

Americký spisovatel Robert Fulghum

První knihu vydal ve svých jednapadesáti letech. Psal se tehdy rok 1988. Nyní má na svém kontě více než desítku titulů a všechny se staly bestsellery. Robert Fulghum navíc české publikum miluje, premiéry svých knih dělá poslední dobou v Praze.

Americký spisovatel Robert Fulghum
5 zajímavostí o Robertu Fulghumovi. Vášnivý tanečník tanga miluje Prahu. Foto: Vojta Herout, TOPZINE.cz

Robert Fulghum se narodil roku 1937 ve státě Texas. Za svůj život vystřídal mnohá bydliště a různá zaměstnání, věhlas mu však zajistila až literární činnost. Jeho knihy byly přeloženy do 31 jazyků a byly vydány ve 103 zemích světa.

1. Jablko nepadlo daleko

Jeden ze čtyř potomků Roberta Fulghuma, jeho syn Hunter S. Fulghum, kráčí v otcových spisovatelských šlépějích. Do češtiny byly přeloženy dvě jeho knihy: Jaký otec, takový syn a Tohle doma nezkoušejte s podtitulem Jak vyhrát zápas sumo, chytit žraloka lidožravého, založit samostatný stát a další neobyčejné projekty (pro obyčejné lidi).

2. Manželka Willow

Současnou manželkou Roberta Fulghuma je americká malířka Willow Bader, která tvoří starověkou technikou zvanou enkaustika. Jedná se o malování horkým voskem smíchaným s barevnými pigmenty. Své obrazy signuje křestním jménem Willow. Ilustrovala poslední dva manželovy romány Drž mě pevně, miluj mě zlehka a Vzpomínky na jedno dobrodružství.

FOTO: Americký spisovatel Robert Fulghum se svou manželkou Willow Bader
Americký spisovatel Robert Fulghum se svou manželkou Willow Bader. Foto: Vojta Herout, TOPZINE.cz

3. Mandocello

Robert Fulghum ovládá hru na netradiční hudební nástroj zvaný mandocello. Hrál na něj v rock and rollové skupině Rock Bottom Remainders složené ze spisovatelů a novinářů, jako jsou Stephen King, Dave Barry či Amy Tan. Mandocello je osmistrunný nástroj podobající se mandolíně. Fulghum o něm prohlásil: „Hraju na to, protože nikdo neví, jak má znít. A lidé pak říkají: To je nejlepší mandocello, jaké jsem kdy slyšel.“

4. Vášnivý tanečník

Robert Fulghum rád objevuje a učí se nové věci. Po sedmdesátce začal tančit tango, tančírnu údajně navštěvuje dvakrát až třikrát týdně. Inspirovala ho jeho žena Willow, která se tomuto tanci roky věnuje a zobrazuje ho na řadě svých obrazů. Podle Fulghuma je důležité věci vyzkoušet a teprve poté hodnotit zdali jsme úspěšní, či nikoli.

5. České premiéry

Robert Fulghum nesouhlasí se současnou politikou amerických vydavatelů orientovanou na zisk za každou cenu, a proto ve své rodné zemi řadu let nepublikuje. O to spokojenější mohou být čeští čtenáři, neboť poslední autorovy tituly vycházejí ve světové premiéře právě u nás.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*