Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Mlčení jehňátek: Roli Hannibala odmítl i Nicholson

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

22. 7. 2012

Thriller z roku 1991 o kanibalovi Hannibalu Lecterovi se právem řadí mezi nejlepší díla filmové historie. Věděli jste, že hlavní postava byla dokonce zvolena jako nejlepší záporák?

Moc nechybělo a nejznámější filmový pojídač lidí mohl mít jinou podobu. Zdroj: distributor filmu

Legendární Mlčení jehňátek s lidožroutem v podání Anthonyho Hopkinse a agentkou ztvárněnou Jodie Foster vzniklo pod taktovkou Jonathana Demmea. Na Oscarech v roce 1992 film zaválel, neboť si odnesl 5 sošek, a to hned v hlavních kategoriích – nejlepší film, režie, herec a herečka v hlavní roli a scénář. Podobný kousek se předtím povedl pouze dvěma filmů a poté zatím nikomu.

1. Oscar za čtvrthodinku

Na plátně se Anthony Hopkins objevil dohromady pouze něco málo přes čtvrt hodiny. Jde tak o nejkratší dobu, za kterou byl kdy udělen Oscar.

2. Spokojený autor

O Thomasi Harrisovi, který napsal knižní předlohu filmu, se dlouho tvrdilo, že snímek neviděl, protože se obával, že by to ovlivnilo jeho následující spisovatelské počiny. Pravda je však taková, že Harris film viděl krátce poté, co se objevil v kinech. S výsledkem byl navíc údajně moc spokojený.

3. Lidožraví adepti

Robert De Niro, John Hurt, Christopher Lloyd, Patrick Stewart, Louis Gossett Jr., Robert Duvall, Jack Nicholson, Sean Connery, Jeremy Irons – to všechno jsou jména herců, kteří prý roli Hannibala Lectera odmítli. Poslední jmenovaný tak učinil kvůli množství násilí ve scénáři a později přiznal, že jako Anthony Hopkins by roli stejně nezahrál.

4. Nejlepší záporák

Dvojice hlavních postav filmu sklízí úspěchy i v různých anketách. Když filmový institut v USA vyhlásil průzkum o nejlepšího filmového hrdinu, skončila Clarice Starling na šestém místě. Proti tomu v anketě nejlepších záporných rolí se Hannibal Lecter umístil rovnou na příčce první.

FOTO: Mlčení jehňátek

Ústřední dvojici mají fanoušci evidentně rádi.

5. Lecterova improvizace

Při natáčení prvního setkání ústřední dvojice zaskočí lidožrout agentku parodováním jejího jižanského přízvuku. Jodie Foster svůj šok ale vůbec hrát nemusela – Hopkinsův osobní útok na její mluvu byl totiž improvizací a na place ho nikdo nečekal.

Mlčení jehňátek (The Silence of the Lambs)

Thriller / Horor / Krimi
USA, 1991, 118 min

Režie: Jonathan Demme
Hrají: Jodie Foster, Anthony Hopkins, Scott Glenn, Anthony Heald, Ted Levine, Frankie Faison, Kasi Lemmons, Brooke Smith, Obba Babatundé, Diane Baker, Roger Corman a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Mlčení jehňátek: Roli Hannibala odmítl i Nicholson