Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Josephu Gordon-Levittovi: Svému bratrovi nazpíval píseň

Alice Hříbalová

Alice Hříbalová

26. 10. 2012

Joseph Gordon-Levitt je jedním z nejpopulárnějších herců současnosti. Nezasloužil se o to jen svou hezkou tvářičkou, ale především nepopiratelným talentem, který mu přihrává další role.

FOTO: Joseph Gordon-Levitt ve filmu Nejistota

Na charismatického herce by byl pěkný pohled, i kdyby hrát neuměl. Zdroj: IFC Films

Kariéra Josepha Gordon-Lewitta sahá až do útlého dětství, kdy se objevoval v reklamách na sušenky, burákové máslo či boty, posléze pak v několika televizních filmech a seriálech. Do hereckého světa ho v roce 1999 katapultoval snímek Deset důvodů, proč tě nenávidím, kde si zahrál po boku Heatha Ledgera. Další nabídky na sebe nenechaly dlouho čekat.

O deset let později přišla role, která mu změnila život. S půvabnou Zooey Deschanel ztvárnil pár v tak trochu jiném romantickém snímku 500 dní se Summer a několikanásobně tak rozšířil svou fanouškovskou základnu. Ta se ještě posílila s veleúspěšným Počátkem či komediálním dramatem 50/50. Jeho nejnovějším počinem je akční thriller Looper, který slibuje opravdu skvělou podívanou.

1. Rád se postaví za kameru

Herec se věnuje i režii a na kontě má již několik krátkometrážních filmů. Jeho debutem byl 24minutový snímek Sparks, dalším dílkem je pak romantická minikomedie Morgan M. Morgansen’s Date with Destiny, která záhy získala i pokračování. Ve svém druhém a třetím snímku si Joseph i zahrál a dokázal tak, že je vskutku mužem mnoha talentů.

2. Nesnáší popularitu

Když se v devadesátých letech začal objevovat na obálkách magazínů pro teenagery, nesl to špatně. S nenadálou slávou si tehdy neuměl poradit. Dnes už se vyrovnal s tím, že ho lidé na ulici poznávají, ke kultu celebrit a vášnivých paparazzi má ale vztah stále stejný. „Myslím, že není správné upozorňovat na to, že je někdo v lepším společenském postavení než ostatní. Měli bychom si více všímat smysluplnějších a krásnějších věcí.“

3. Věnuje se i muzice

Ve volném čase rád zpívá, hraje na kytaru i na bicí. Jeho starší bratr, který se živil jako tanečník s ohněm a fotograf pod jménem Burning Dan, se v roce 2010 předávkoval a na následky otravy zahynul. Josepha to velmi zasáhlo a přezpíval pro něj písničku I don’t want to live on the Moon.

4. Prošel proměnou, aby vypadal jako Bruce Willis

Ve svém nejnovějším snímku Looper si zahrál mladší verzi Bruce Willise. Proto trávil každý natáčecí den tři hodiny v maskérně, navíc mu byly upraveny rty, nos i barva očí. Také musel sledovat Bruceovy starší filmy, aby mohl dobře napodobit jeho hlas. Ve filmu je tedy téměř k nepoznání.

FOTO: Joseph Gordon Levitt a Zooey Deschanel

Role ve filmu 500 dní se Summer mu vynesla celosvětovou popularitu. Zdroj: Bonton

5. Vrhl se i na podnikání

V roce 2004 založil produkční online společnost hitRECord.org, která sdílí zisky s přispívajícími umělci. Spojil tak své zájmy s byznysem. O výdělek mu však nejde, stránky společnosti popsal jako „alternativní prostor, kde můžeme vystupovat o něco méně profesionálně a více bláznivě“. Společnost se od svého založení rozšířila o více než 10 000 spolupracujících umělců a v roce 2011 vyšel první sborník děl jménem RECollection, který obsahuje knihy, CD i DVD.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Josephu Gordon-Levittovi: Svému bratrovi nazpíval píseň