Menu
TOPZINE.cz
Literatura

5 zajímavostí o Jojo Moyes. Vyráběla brožury pro cestovní kancelář

Redakce

Redakce

5. 6. 2015

Britka Jojo Moyes se spisovatelkou a hlavně tvůrckyní romantických novel na plný úvazek stala v roce 2002. Tehdy světlo světa spatřila její první novela Sheltering rain. Od té doby napsala dalších jedenáct knih. Titulu Než jsem tě poznala se na světě prodalo přes tři miliony kopií.

Foto: 5 zajímavostí o Jojo Moyes

Jojo Moyes vytvářela brožury pro cestovní komentář
Zdroj: reprofoto: youtube.com

1. Opravdová romantička

Jojo za svou tvorbu nezískala pouze jedno ocenění za Nejlepší romantickou novelu roku, ale hned dvě. To se zatím povedlo jen několika málo autorům a autorkám. Knihami, které Moyes přineslo tuto cenu dvakrát do sbírky, jsou Foreign Fruit (2004) a Poslední dopis od tvé lásky (2011). Další úspěch zaznamenala její kniha: Než jsem tě poznala, která byla nominována na cenu Book of the Year at the UK Galaxy Book Awards.

2. Bydlí na farmě

Se svým manželem Charlesem Arthurem, který je novinářem stejně jako Jojo, žije na farmě v Essexu. Společně zde vychovávají tři děti. Domov je také jejím místem pro psaní. Mimo jiné miluje koně, což se stalo inspirací pro její dílo Krasojezdkyně.

3. Pracovala v Hong Kongu

Už deset let pracuje Jojo jako novinářka. Kromě devíti let v britském deníku The Independent strávila rok psaním pro South China Morning Post. V britském deníku pracovala střídavě na pozicích reportérky a asistentky editora. Od roku 2002 dopisuje do novin Arts and Media Correspondent. V témže roce se stala spisovatelkou na plný úvazek.

4. Brožury pro cestovní kancelář

Než získala v roce 1992 stipendium na studium žurnalistiky od The Independent, prožila rozmanitou kariéru. Tvořila prohlášení a zprávy braillovým písmem pro slepé lidi v bance NatWest, vyzkoušela si také práci revizora taxíků na objednání a vyráběla brožury pro cestovní kancelář Club 18-30.

5. Inspirace: Enid Bagnolt a Kate Atkinson

První kniha, kterou byla Jojo posedlá, byla od spisovatelky Enid Bagnolt. Líbilo se jí, že líčené vyzáblé a jemně mdlé dívenky, jako byla sama Jojo, mohou dokázat velké věci. O pár let později změnilo její pohled na svět psaní Kate Atkinsonové v knize V zákulisí muzea. „Páni. Pokud ona může dělat tohle, proč bych já nemohla dělat něco, co lidi přinutí cítit způsobem, jakým cítím já právě teď?“ pomyslela si tehdy.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

5 zajímavostí o Jojo Moyes. Vyráběla brožury pro cestovní kancelář