Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o Garym Oldmanovi: Miluje Shakespeara a vyšinuté blázny

Nikola Němcová

Nikola Němcová

23. 10. 2012

Gary Oldman se zapsal do historie kinematografie jako král záporáků. I přesto se v jeho kariéře najdou i kladné role. Naposledy svoji tvář propůjčil komisaři ve filmu Temný rytíř povstal.

FOTO: Gary Oldman

Tak toho byste potkat nechtěli. Zdroj: Columbia Pictures

Gary Oldman přišel na svět dne 21. března 1958 v Londýně. Celé mládí prožil v jedné z nejchudších  čtvrtí, která v té době existovala. Rodina žila v bídných podmínkách a vše se zhoršilo v době, kdy je opustil jejich otec.

I přesto se Gary pilně věnoval hře na klavír a zpěvu. Už od dětství doufal v hudební kariéru. Osud tomu tak ale nechtěl a díky roli Sida Viciouse se mu nabídky jenom hrnuly. Jeho ztvárnění dokonce zařadil magazín Premiere jako 62. nejlepší výkon všech dob.

1. Míval pletky se zákonem

Devadesátá léta by se u Garyho dala považovat za velmi bouřlivá. Často se opíjel a stal se z něj alkoholik. Dlouhou dobu si své problémy s alkoholem nepřipouštěl. V červnu 1991 byl dokonce zatčen za jízdu pod vlivem alkoholu a propuštěn byl až druhý den ráno na kauci. Jeho spolujezdcem byl Kiefer Sutherland, kterému alkohol též nebyl cizí. V roce 1993 nastoupil na léčení a teď o sobě prohlašuje, že se z alkoholismu konečně vyléčil.

FOTO: Gary Oldman jako Sirius Black

Jedna z mála kladných rolí, a přesto v celém filmu působil vyšinutě. Zdroj: Warner Bros. Pictures

2. Manželka ho obvinila z týrání a braní drog

Gary vstoupil do chomoutu celkem čtyřikrát. Největší problémy mu přinesl rozvod s jeho třetí ženou Donyou Fiorentino. Ta tvrdila, že byl Gary drogově závislý a týral ji. Tato obvinění byla prošetřována a nakonec se Garymu podařilo získat děti do opatrovnictví. Exmanželka měla právo na krátké návštěvy pod dohledem.

3. Zbožňuje Shakespeara

Gary je znám svou láskou k Shakespearovi. Není se tedy co divit, že je jeho knihovna zaplněna všemi možnými knihami od tohoto dramatika. Garyho vášeň byla plně uspokojena tehdy, když začal vystupovat v Royal Shakespeare Company.

4. Rád si hraje se svým hlasem

Kdykoli Gary dostane nějakou novou roli, snaží se ji co nejvíce odlišit od sebe. Proto si vždy pohrává se svým hlasem. Považuje to za velmi důležité, protože tím dokresluje svoji postavu. Toho si nejvíce užil při dabování animovaného snímku Kung Fu Panda 2.

5. Konečně se dočkal nominace na Oscara

Letos byl Gary poprvé nominován na Oscara za svoji úlohu George Smileyho ve snímku Jeden musí z kola ven.  Ale kvůli tomu tuto postavu za životní nepovažuje. „Je to úžasná hlavní role, taková, o které sníte a která přijde jednou nebo dvakrát za život. Obvykle hraji extrovertní postavy, George je však tichý až zamlklý a vyžaduje odlišné věci. Čekal jsem na něj,“ vysvětluje Gary.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o Garym Oldmanovi: Miluje Shakespeara a vyšinuté blázny