Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kiefer Sutherland: Syn slavného herce zůstane navždy agentem Bauerem

Redakce

Redakce

30. 3. 2012

FOTO: Kiefer Sutherland patří k nejcharizmatičtějším hercům vůbec!Profil herce!Chystal se oženit s Julií Roberts, ale ze svatby sešlo a Kiefer Sutherland málem upadl v zapomnění. Jenže pak přišlo vysvobození: seriál 24 hodin a role agenta Jacka Bauera.

FOTO: Kiefer Sutherland patří k hercům s velkým charizmatem

Kiefer Sutherland se vrátil mezi hollywoodskou elitu i díky charizmatu, které z něj září. Zdroj: distributor filmu

Vlastně toho mají oba docela dost společného. Jak Kiefer Sutherland, tak Jack Bauer prožili hodně bouřlivý život. Právě díky Bauerovi, titulní postavě úspěšného seriálu 24 hodin, si však Sutherland zajistil hereckou nesmrtelnost. Jeho životní role všechny skandály přebila.

Kiefer Sutherland, celým jménem Kiefer William Frederick Dempsey George Rufus Sutherland, se narodil 21. prosince 1966 v Londýně. Kanadský herec neměl jednoduché dětství: jeho rodiče, herci Donald Sutherland a Shirley Douglas, se rozvedli, když mu byly pouhé tři roky. I to zřejmě ovlivnilo Kieferův osobní život – žádné ze dvou manželství mu zatím nevydrželo, z prvního má alespoň dceru Sarah Jude.

Sutherland měl blízko i k třetímu sňatku. 14. června 1991 si měl vzít hvězdnou herečku Julii Roberts. Ta však tři dny před svatbou obvinila Sutherlanda z toho, že se stýká s prostitutkou, a svatbu zrušila. V den svatby místo toho utekla do Evropy s Jasonem Patricem, nejlepším přítelem svého snoubence.

[youtube_660]z8QNzuXlero[/youtube_660]

Sutherland byl v šoku. „Jak by vám asi bylo, kdyby někdo obcházel jednu talkshow za druhou, vyprávěl tam, jak vás miluje, a pak udělal tohle,“ řekl jeden z jeho známých. Nečekanou ránu dostala i kariéra nadějného herce. V roce 1990 ještě Sutherland zazářil právě po boku Roberts ve filmu Hráči se smrtí, atypickém thrilleru o pokusu odhalit existenci posmrtného života. O dva roky později ještě stihl upoutat ve vedlejší roli vojenského dramatu Pár správných chlapů, jenže pak jeho kariéra nabrala strmý sešup.

Bulvár probíral jeho rozchod s Roberts a filmoví tvůrci se báli Sutherlanda obsazovat do významnějších rolí. Měl pověst herce, který žije nezřízený život, neustále střídá ženy a k tomu se každou chvíli popere v baru. Sutherland se probíjel přes nezávislé snímky, postupně však upadal do zapomnění. V roce 1994 opustil Hollywood, vydal se na svůj kalifornský ranč a chystal se živit jako jezdec v rodeu. „A to mi zachránilo život. Uvědomil jsem si, že nechci dělat věci, které mě nebaví,“ řekl.

Jmenuji se Jack Bauer. A tohle bude nejdelší den mého života

O šest let později se proto vydal učinit ještě jeden pokus ve slavném Hollywoodu. Natočil pilotní díl seriálu, který se později stal celosvětovým hitem. „24 hodin jsem od začátku miloval, ale pochyboval jsem, že se to bude líbit i někomu jinému,“ vzpomínal Sutherland.

FOTO: Sutherland po boku Roberts ve filmu Hráči se smrtí

To ještě byli spolu – Sutherland (úplně vlevo) po boku Julie Roberts ve filmu Hráči se smrtí.

Jak hluboce se tehdy mýlil! Ze seriálu se stal fenomén, dočkal se osmi řad a mnoha ocenění, včetně Emmy pro nejlepší dramatický seriál v roce 2006. Podle 24 hodin vznikla i stejnojmenná počítačová hra a plánoval se i celovečerní film, nakonec byl však prozatím uložen k ledu.

Proč zrovna tento seriál Sutherlandovu kariéru zachránil? V první řadě proto, že byl kvalitně napsaný. Nejde ani tak o jeho unikátní koncept, kdy každá řada představuje jeden den v životě hlavního hrdiny, protiteroristického agenta Jacka Bauera. 24 hodin boduje především svou uvěřitelnou zápletkou, beroucí si navíc na paškál aktuální problémy Spojených států: černošský prezident, terorismus, intriky politiků i vládní korupci.

FOTO: Podobnou roli jako ve 24 hodinách si zahrál Sutherland i ve filmu Strážce

Typický obrázek Sutherlandova akčního hrdiny – jak ze seriálu 24 hodin, tak i z filmu Strážce, z nějž pochází tato fotografie.

Seriál však lidé zbožňují i kvůli hrdinovi, který byl snad Sutherlandovi napsán přímo na míru. Jack Bauer je rázný, odvážný a sympatický agent, který se nebojí porušit pravidla, pokud věří, že tím poslouží vyšším zájmům. Bauer miluje svoji práci, jenže ta s sebou nese velké oběti v osobním životě. A tak podobně jako tomu bývá ve skutečnosti, ani příběhy Jacka Bauera nekončí vždy happy endem.

„Pro mě to byla životní příležitost. A jsem za ní strašně vděčný,“ řekl Sutherland, který za svou roli dostal cenu Emmy i Zlatý glóbus. Ani v době natáčení se však nevyhnul skandálům. V roce 2004 byl za řízení v opilosti odsouzen k podmínce, o tři roky později za stejný přestupek putoval na 48 dnů do vězení. „To je místo, kam se opravdu nechcete dostat. Hodně mě to poučilo,“ litoval později.

24 hodin seriálu, 14 hodin práce denně

S alkoholem míval Sutherland problémy vždy a částečně za to mohlo i vysoké pracovní tempo. Během natáčení seriálu pracoval i 14 hodin denně. „Je docela nebezpečné, když si člověk myslí, že po tvrdé práci je schopný získat zpět energii tím, že se zpije do němoty,“ zpytoval svědomí, přesto se alkoholu ani později nevyhýbal. Našel si však i jiné koníčky: je vášnivým sběratelem kytar, sleduje americký fotbal a maluje.

[youtube_660]dvQ_qJYZ-7A[/youtube_660]

A díky úspěchu 24 hodin opět hraje ve velkofilmech. Loni třeba zazářil v katastrofické Melancholii, kontroverzním dramatu dánského režiséra Larse von Triera. A nyní opět natáčí seriál – jmenuje se Touch a Sutherland v něm ztvárnil otce, který ztratil ženu 11. září 2001 a musí se sám postarat o autistického syna. Ten působí podivínským dojmem – celý život nechce s nikým mluvit a nesnese jakýkoliv dotek, později se však ukáže, že má věštecké schopnosti.

Stanice Fox už odvysílala první dva díly, které sklidily u publika velmi dobrý ohlas. Třeba v něm Sutherland znovu zazáří. Ale těžko něco přebije jeho úspěch v roli nebojácného, spravedlivého a osudem věčně zkoušeného agenta. Jacka Bauera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kiefer Sutherland: Syn slavného herce zůstane navždy agentem Bauerem