Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Statečné srdce: Gibson junior tu byl na brigádě

Redakce

Redakce

15. 10. 2012

Kromě výše kvality nelze filmu Statečné srdce upřít i výši finanční. A to ještě někteří přidělali filmařům starosti a navýšili výdaje tím, že se opomněli zbavit slunečních brýlí nebo hodinek. Znovu na plac, prosím!

Ve 13. století Skotové opravdu nevedli plnohodnotný a ve všech směrech spokojený život. Jak by taky mohli, když korunu anglického krále, který měl tehdy v rukou jejich životy, nosil Edward I., jehož bychom mohli označit jakkoli, jen ne jako laskavého a na dobro svých poddaných dbajícího panovníka. Každý trpěl, každý se bál, ale nahlas nikdo svou nespokojenost najevo dlouho nedal. Tu odvahu našel až William Wallace.

1. Ahoj, praprapradědečku

Příběh se zakládá na pravdě a inspiraci našel ve skutečné historické postavě jménem Wallace. Příběh ale také musí mít scenáristu, který mu dá psanou podobu, a ten se rovněž jmenuje Wallace. Že by nějaké rodokmenové větvičky? Ano!

Onen současný Randall Wallace si totiž vyrazil na výlet do Edinburghu, kde si všiml sochy svého jmenovce. Pochopitelně mu to nedalo, zapátral v rodinné historii a zjistil, že krev jeho rodu skutečně tekla na skotských bojištích. Psaní nápaditého scénáře mohlo začít!

2. Ať se mládí činí

Aby nezanedbával svého syna, brával jej Mel Gibson občas s sebou na natáčení. V zákulisí příprav očekávaného velkofilmu se pochopitelně pohybovalo osob jeho věku víc, nicméně tam nepřišly klábosit se strejdou pomocným režisérem a tetami herečkami, ale coby pomocné síly si přivydělávaly do prasátka. Gibsonovi mladšímu jeho jméno z čela nevyčtete, tudíž se stalo, že jistý komparzista nerozlišoval, o koho se jedná, a poslal ho pro čaj. Jak se zachoval tatínek? Jako správný šéf – syna pro čaj poslal.

3. Nepřesnosti s garderobou

Ačkoli hrdí Skotové se promenádují po drsné severské krajině v kiltech, které máme zřejmě všichni s touto zemí neodmyslitelně spojené, pravdou zůstává, že William Wallace ani jeho druhové za nezávislost v tomto károvaném oděvu rozhodně nebojovali.

Ani by to nebylo možné, protože v té době nenosil ve Skotsku kilt nikdo, k zahájení tradice došlo až sto let poté, kdy Skotsko vyhlásilo samostatnost. Ve filmu je vidíme z důvodu popsaného v prvních řádcích – když se řekne Skotsko, co se vám vybaví?

4. Příliš mnoho Marian

Pokračujeme v historických souvislostech: anglická herečka Catherine McCormack hraje skotskou dívku Murron, do které se William Wallace zamiluje a posléze se s ní také ožení. K tomuto sice skutečně došlo, nicméně manželský slib William nesložil žádné Murron, nýbrž Marian. Příčina změny je prostá: jelikož se tímto krásným jménem honosila také Mary Elizabeth Mastrantonio ve filmu Robin Hood: Král zbojníků, chtěli se tvůrci vyhnout zmatkům a zaměňování těchto žen velkých mužů.

Catherine McCormack měla původně ve filmu nosit půvabnější jméno, historie ale míní a my musíme měnit.

5. Mistr skladatel

Snad každý už si aspoň jednou nechal šlechtit sluch některou podmanivou melodií, která ve filmu zazněla, a pokud ne, tak jste ji možná už slyšeli, jen o tom nevíte. Ústřední motivy plynou z geniálního mozku hudebního mága Jamese Hornera a v žebříčku prodávanosti stojí na skvělé stříbrné příčce poraženy už jen Titanicem. Zajímavé je, že i tóny, které provází příběh gigantického parníku a likvidaci zásob papírových kapesníků spojenou se sledováním jeho příběhu, rovněž stvořil tento skladatel.

Statečné srdce (Braveheart)

Drama / Historický / Romantický / Akční
USA, 1995, 177 min

Režie: Mel Gibson
Hrají: Mel Gibson, Brendan Gleeson, James Cosmo, Catherine McCormack, Brian Cox, Patrick McGoohan, Sophie Marceau, Angus Macfadyen

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Statečné srdce: Gibson junior tu byl na brigádě