×
TOPZINE.cz

5 zajímavostí o filmu Smrtonosná past: Měla být pokračování Komanda

John McClane - role Bruce Willise na dalších 25 let. Zdroj: distributor filmu

Smrtonosná past, akční klasika z roku 1988 a počátek hvězdné kariéry Bruce Willise, kterého teď můžete vidět v thrilleru S ledovým klidem. Neohrožený poručík John McClane je takřka nesmrtelný. Víte ale, jak se natáčela scéna, kde má McClane pořezané nohy?

John McClane – role Bruce Willise na dalších 25 let. Zdroj: distributor filmu

Newyorský policista John McClane (Bruce Willise) navštíví firemní večírek své ženy, který se koná v Los Angeles v nedostavěné budově firmy Nakatomi. Průběh večera však naruší jednotka teroristů, v čele s Hansem Gruberem (Alan Rickman). Johnovi se podaří teroristům uniknout a je rozhodnut jim jejich situaci co nejvíce ztížit.

Film byl nominován na několik technických Oscarů, žádného ale nezískal. První i třetí díl režíroval John McTiernan (Predátor, Poslední akční hrdina). U čtvrtého se režie ujal Len Wiseman (Underworld), který první díl viděl v patnácti letech. „Miloval jsem ho už jako kluk. Pamatuji si, jak jsem z kina běžel domů, půjčil si tátovu kameru a s kamarády začal točit vlastní pokračování. Já jsem samozřejmě hrál McClanea.“

1. Všechno začalo s Arnoldem

Film vznikl na motivy románu Rodericka Thorpa Nic netrvá věčně. Vše ale začalo originálním způsobem. Režisér John McTiernan měl původně točit Komando 2 s Arnoldem Schwarzeneggerem. Ten ale nabídku odmítl, takže byl projekt předělán na Smrtonosnou past, kde si měl Arnold zahrát hlavní roli. I tahle možnost se mu ale nelíbila, a tak postupně přicházely nabídky pro jiné herce.

2. Bruce Willis byl poslední možnost pro roli Johna McClanea

Do hlavní role bylo zvažováno několik herců. Mezi prvními zmíněný Arnold Schwarzenegger, pak ale i Sylvester Stallone, Burt Reynolds, Richard Gere a až poté Bruce Willis, který nabídku přijal. Uvažovalo se také o televizních hvězdách jako Don Johnson (G. I. Joe a Miami Vice), Richard Dean Anderson (MacGyver), Nick Nolte, a dokonce i Robert De Niro.

Willis pak do role své filmové manželky osobně doporučil Bonnie Bedelia (Kdekoli, jen ne tady), která si zahrála i v druhém díle.

3. Pro Alana Rickmana to byla první hlavní role vůbec

Britský herec, kterého známe spíše jako přísného profesora Snapea ze série o Harrym Potterovi, se na obrazovce objevil poprvé v roce 1978 v televizním zpracování Romea a Julie. Až se Smrtonosnou pastí o deset let později se ale více proslavil.

První důležitá role Alana Rickmana představila herce jako německého teroristu

V roli Hanse Grubera, jenž v jedné scéně padá z budovy, byl Rickman skutečně vržen na záchranném lanu z dvacetimetrové výšky. Aby byla jeho reakce uvěřitelná, asistent, který ho měl strčit a slíbil, že bude před tím počítat do tří, počítal ve skutečnosti jen do dvou.

4. Mrkající Rickman

Režisér trval na tom, aby bylo odstraněno co nejvíc záběrů na obličej Alana Rickmana ve scénách, kde střílel, neboť při každém výstřelu silně mrknul. Je to vidět v některých záběrech i v hotové verzi filmu.

5. Pozor na chodidla. Ta Willisova jsou vzácná

Ve scéně, kde si John pořeže nohy, nosil Bruce Willis speciální falešná chodidla. Herec tak nepřišel k žádné fyzické újmě.

Smrtonosná past (Die Hard)

Akční / Thriller / Krimi
USA, 1988

Režie: John McTiernan
Hrají: Bruce Willis, Bonnie Bedelia, Alan Rickman, Paul Gleason, Reginald VelJohnson, Alexander Godunov, William Atherton, Hart Bochner, James Shigeta, Clarence Gilyard Jr., Grand L. Bush, Wilhelm von Homburg, Robert Davi, Rick Ducommun, Anthony Peck, Mary Ellen Trainor, Dennis HaydenDiskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..