Menu
TOPZINE.cz
Apetit

5 zajímavostí o filmu Muž ve stínu: Režisér Polanski putoval za mříže

Redakce

Redakce

10. 5. 2013

Podle našich meteorologů nemá víkendové počasí vůbec přát dlouhým procházkám nebo cyklistickým výletům. Proč si tedy den nezpříjemnit kvalitním filmem? Třeba thrillerem Muž ve stínu, který běží 10. května na kanálu Prima Family.

video
play-sharp-fill

Dát dohromady životní vzpomínky člověka, jenž kdysi býval v politickém světě velkým zvířetem, a vytvořit z nich důstojné memoáry, to je sen snad každého spisovatele. I ten ztvárněný Ewanem McGregorem zprvu cítí za lákavou zakázku vděk. Ten se ale rychle změní v strach, když dojde k objevení mrtvoly kolegy, který se pamětmi ex-premiéra zabýval dříve. A o nehodu zjevně nešlo. Spisovatel odkrývá temné zákulisí kariéry Pierce Brosnana a začíná si uvědomovat, že si sám přibíjí hřebíčky do rakve…

1. Tvůrce, co nic nedluží své pověsti

Francouz Roman Polanski, známý pro oblibu vysoce kontroverzních témat, se nezapře ani v osobním životě. Ačkoli nevíme, na čí straně stojí pravda, faktem zůstává, že kdysi proti němu byla vznesena žaloba a obvinění ze znásilnění nezletilé dívky. Polanski následně uprchl z USA, kam dodnes pod hrozbou zatčení nesmí vstoupit. Pouta mu v průběhu post-produkce bez ohledu na geografickou polohu sice stejně nasadili, jemu to ovšem nezabránilo v dokončení filmu, kteréžto řídil přímo z vězeňské cely.

2. Duchařina jaksepatří

Aby film zdůraznil bezvýznamnost jednoho spisovatele v prohnilém a komplikovaném politickém světě a zároveň pocit bezmoci a ztráty kontroly nad sebou samým ve snaze přijít věci na kloub a udržet si s rozumem i holý život, přistoupil Polanski ne příliš obvyklým způsobem k pojmenování postavy spisovatele. Respektive nepřistoupil k tomu nijak. Muž, jenž v minulosti ovládal monarchii, je pojmenován Adam Lang, nebohý literát se ovšem musel spokojit s označením Duch a takto je také uveden v titulcích.

FOTO: Ewan McGregor ve filmu Muž ve stínu

Nová práce znamená skvělou příležitost a slibnou budoucnost. Opravdu?
Zdroj: SPI Film

3. Mrazivé umělecké dílo

Jako předloha pro strhující příběh, jenž dá vaší psychické stabilitě pěkně na frak, posloužila kniha The Ghost z pera spisovatele Roberta Harrise, jemuž náleží čestný post nejprodávanějšího spisovatele v Británii. V roce 2008 se Duchovi dostalo též uznání na mezinárodním poli, když Harris převzal cenu za nejlepší thriller roku. Šíření oblíbenosti knihy po světě doprovázelo i Harrisovo přiznání, že ač čtete o jistém Adamovi Langovi, na každé stránce naleznete nejednu spojitost s Tonym Blairem.

4. Původní plány nevyšly

Jak už to u filmu chodí, v konečném výsledku se většinou neobjeví tváře, které si režisér představoval, když se scenáristou či autorem knižní předlohy prodiskutovával jednotlivé pasáže. Stejně tak je tomu zde. Ve filmu potkáváme dvě ženy z politikova světa, asistentku Amelii ztvárněnou Kim Cattrall a choť Ruth s tváří Olivie Williams, tu jí však měla propůjčit démonická Tilda Swinton. Roli Ducha odmítl Hugh Grant a po odložení filmu odstoupil i Nicholas Cage, řada tedy přišla na Ewana McGregora.

FOTO: Kim Cattrall, Olivia Williams a Pierce Brosnan ve filmu Muž ve stínu

S některými lidmi není radno si nejen zahrávat, ale vůbec přicházet do styku.
Zdroj: SPI Film

5. Jak si dvě velmoci podaly ruce

Už víme, že pana režiséra v Americe nemají rádi a že si nepřejí, aby špinil místní půdu svými bezectnými chodidly. Příběh se ale odehrává v Massachusetts, tudíž vyvstala potřeba najít věrohodné prostředí. Polanski požádal o spolupráci Německo, a aby diváky opravdu neošidil, odstranil štáb z hostitelské země vše germánské a místo toho po Německu jezdila americká auta řídící se dle amerických značek a řízená americkými komparzisty bydlícími v amerických domech. Tomu se říká smysl pro detail.

Muž ve stínu bude vysílán 10. května na kanálu Prima Family od 23:35.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Muž ve stínu: Režisér Polanski putoval za mříže