Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Dr. No: Z dělníka elegánem snadno a rychle

Redakce

Redakce

2. 1. 2013

„Dr. No? No! No! No!“ – Takto nevybíravým způsobem byl autor předlohy Ian Fleming při hledání správného Bonda odmítnut Angličanem Noelem Cowardem. Kdo ví, možná Coward svého rozhodnutí později litoval…

FOTO: Ursula Andress ve filmu Dr. No

Bílé bikiny Ursuly Andress byly vydraženy za 35 000 liber. Zdroj: Bonton

První dobrodružství charismatického agenta 007 nás zavede do slunného Karibiku. James Bond zde dostal za úkol vypátrat vraha svého kolegy. Pro profesionála s jeho schopnostmi se to nezdá být obtížné, při rozplétání jednotlivých nitek případu však narazí na velkého protivníka.

Čtěte také: James Bond se potkal s desítkami padouchů. Vybrali jsme 6 nejlepších

Zloduch si říká Dr. No a jeho velkolepé plány o budoucnosti světa rozhodně neodpovídají představám ostatních obyvatel planety. Kdo jiný by jej mohl zastavit než sám Bond? S krásnou a odvážnou Honey po boku a vytrvalými zabijáky v patách začíná konat svou práci…

1. 007 přichází na svět

Tvář Seana Conneryho v nejlepších letech je s postavou Jamese Bonda neodmyslitelně spojena. Víte ale, že Connery se nacházel na seznamu možných adeptů až na spodních příčkách? Ian Fleming si pro svou modlu představoval Caryho Granta, Rexe Harrisona či svého bratrance Christophera Lee.

Navíc mu notně dráždilo žaludek, že by elegantního gentlemana s vybranými způsoby hrál skotský dělník. Výsledek ho ale natolik příjemně překvapil, že v pokračováních Bondovi vytvořil dokonce i skotské předky.

2. Bond girl na poslední chvíli

Přiznejme si, že při prvních vlaštovkách nesoucích zprávu o nové bondovce nás ani tak nezajímá děj nebo představitel hlavního padoucha, jako spíše tvář nové Bond girl. Koho by napadlo, že právě o ní neměli filmaři při tvorbě prvního Bonda jasno ještě dva týdny před zahájením natáčení.

[youtube_660]pw61uyA0F8A[/youtube_660]

Krásná Ursula Andress tak přišla k roli jako slepá k houslím – její fotografie se náhodou dostala do rukou producentům, v okamžiku je očarovala a bez jakéhokoliv vlastního přičinění jí ve schránce přistála osudová nabídka.

3. Nejistá investice

Mnoho nechybělo a napínavých filmových příběhů o Jamesi Bondovi jsme se vůbec nedočkali. Nebo by alespoň nebyl na světě snímek Dr. No, a půvabnou Ursulu v decentních bílých bikinách bychom si tak mohli jen představovat. Studio United Artists totiž tomuto počinu s nejistým výsledkem přidělilo rozpočet o výši jednoho milionu, který filmařům nestačil. Představitelé United Artists proto projekt málem pozastavili, nakonec se však rozhodli dát mu šanci. Neprohloupili.

4. Jméno jako značka jistoty

Každý z nás už nepochybně v nějaké situaci užil světoznámý a vždy fungující výrok: „Bond. James Bond.” Méně známý je však fakt, že tato slova se umístila na 22. příčce seznamu 100 nejlepších filmových hlášek podle Amerického filmového institutu. A přitom jde pouze o tři slova.

FOTO: Sean Connery jako James Bond

První James Bond oplýval nepopíratelným charismatem. Zdroj: Bonton

5. Ztraceno v překladu

Že máme při překladu z cizího jazyka problémy s interpretací běžně používaných frází, které se u nás nenosí, lze shledat pochopitelným. V Japonsku se však dopustili opravdu fatální chyby, která se vztahuje k naprosto jednoduchému slovnímu spojení. V Zemi vycházejícího slunce jméno filmu totiž přejali jako „Dr.? No!“ a v kinech poté došlo k jeho uvádění pod nikterak lichotivým nebo snad zajímavým titulem „Nechceme doktora“. Jazyková bariéra byla zbourána za pět minut dvanáct.

Dr. No (Dr. No)

Akční/ Dobrodružný/ Thriller
Velká Británie, 1962, 110 min

Režie: Terence Young
Hrají: Sean Connery, Ursula Andress, Joseph Wiseman, Felix Leiter, Zena Marshall, Bernard Lee

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Dr. No: Z dělníka elegánem snadno a rychle