Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

5 zajímavostí o filmu Agent bez minulosti: Praha tu nahradila Curych

Redakce

Redakce

17. 8. 2012

Momentálně v kinech řádí Jeremy Renner v Bourneově odkazu, ale o Jasonu Bourneovi v podání Matta Damona toho stále ještě moc nevíme. Víte třeba, jaké cennosti měl schované v bezpečnostní schránce curyšské banky?

Co tady sakra dělám? Zdroj: Bontonfilm

První z původní trilogie filmů o Bourneovi měl premiéru před téměř deseti lety a je považován za výrazný milník na poli akčních filmů. Od této doby se totiž začal v tomto žánru klást důraz na realističnost, především akčních a bojových scén, takže například každá rána by měla vašeho soupeře aspoň zranit. Už zde proto nenajdeme žádné efektní, ale ne efektivní kopy do vzduchu. A z Matta Damona se díky této trilogii stala opravdová hvězda. Profitovala z toho tenkrát i naše malá zemička.

1. Praha v hlavní roli

Velká část filmu se totiž natáčela  v České republice, zejména v Praze. Například park, ve kterém spí Bourne na lavičce, je park na pražské Kampě. Domek na francouzském venkově, kde se Jason a Marie (Franka Potente) ubytují, je stejný, jako který koupili Bouvard (Jiří Sovák) a Pécuchet (Miroslav Horníček) v seriálu Byli jednou dva písaři, a nachází se v Suchdole. V Praze jsou točeny i některé scény, které se údajně odehrávají v Curychu.

2. Pomohli i američtí mariňáci

Většina amerických mariňáků na ambasádě v Curychu byla skutečnými příslušníky námořní pěchoty, kteří byli přiděleni na požadavek producenta Franka Marshalla k ambasádám v Evropě. Používali své vlastní uniformy, spolupracovali s režisérem na dialozích (které byly bohužel později vystřiženy) a podíleli se také na vývoji techniky a choreografii bojových scén.

Přečtěte si recenzi nového filmu Bourneův odkaz. Ovšem bez Bournea

3. Marie měla zelené vlasy

V jedné z raných verzí scénáře měla být Marie původně Američanka s příjmením Purcellová a zelenými vlasy. Teprve ve finální verzi ji scenáristé změnili na Němku Kreutzovou s tím, že její vlasy v průběhu filmu vystřídají barev hned několik.

4. Cennosti ukryté v bance

V bezpečnostní schránce, kterou Bourne otevře v curyšské bance, byly kromě peněz, zbraně a několika různých pasů také další užitečné věci. Například platinová platební karta American Express, díky které máte zajištěno spoustu prémiových služeb, od letenek v 1. třídě přes cestovní pojištění až po nadstandardní hotelový servis po celém světě.

Balíček obsahoval také speciální kartu Air France Club 2000, díky které se dostanete do každého leteckého spoje Air France a jejích partnerů po celém světě, i když je letadlo beznadějně vyprodáno. Poslední zajímavostí byl dopis, taktéž od Air France, ve kterém je pozvání do prominentního klubu, v němž jsou pouze klienti s přístupem k milionovým částkám v eurech či dolarech a do něhož je možné se dostat právě a jenom na pozvání vedení této letecké společnosti.

Kdyby Marie věděla, kolik takových balíčků má, neváhala by.

5. Kazatelův příběh

Bourneovo jméno se inspirovalo příběhem Ansela Bournea, kazatele z Rhode Islandu, u kterého byl jako u prvního zdokumentován případ poruchy osobnosti se ztrátou paměti, jež se velmi podobala amnézii filmového Bournea. Ansel Bourne se jednoho dne roku 1887 probudil a prostě zapomněl celý svůj dosavadní život. Odjel do Pensylvánie, kde si pod jménem Brown otevřel samoobsluhu.

Po asi třech měsících si po probuzení opět na všechno vzpomněl, ovšem pouze mimo doby, kdy žil jako Brown… A nutno dodat, že byl velmi zmatený z toho, co dělá v Pensylvánii.

6. Agent s filipínským bojovým uměním

Režisér Doug Liman donutil Matta Damona, aby se za tři měsíce naučil velké množství bojových umění, práci se zbraněmi, box a vše, co k práci tajného agenta patří. Jednou z bojových praktik bylo i filipínské umění boje zvané Kali, které sestává ze tří až čtyř rychlých pohybů blokujících a zneškodňujících praktik. Režisér Liman si vybral právě Kali, protože se v jiných filmech téměř neobjevuje a pro tajného agenta se dokonale hodí.

7. Režisér pilotem

Autorem předlohy se stal Robert Ludlum, který napsal knihu v době studené války. Ta se v příběhu odrážela. Režisér se nakonec rozhodl děj poupravit a modernizovat pro novou generaci diváků. Zajímavé je, že Liman jako pilot si sám doletěl za Ludlumem, aby si od něj koupil práva na zfilmování. Ludlum krátce poté, roku 2001, zemřel.

Agent bez minulosti (The Bourne Identity)

Akční / Thriller / Drama
USA / Německo / Česko, 2002, 119 min

Režie: Doug Liman
Hrají: Matt Damon, Franka Potente, Chris Cooper, Clive Owen, Brian Cox, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Gabriel Mann, Josh Hamilton, Julia Stiles, Tim Dutton, David Bamber, Joe Montana, Walton Goggins, Anthony Green, Jimmy Jean-Louis

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 zajímavostí o filmu Agent bez minulosti: Praha tu nahradila Curych