Menu
TOPZINE.cz
Apetit

5 nejvýdělečnějších filmů o sportu: Diváky táhne box, fotbal i dostihy

Jaroslav Jičínský

Jaroslav Jičínský

15. 10. 2014

Sportovní filmy se stále těší divácké oblibě, a to i přes kolísající popularitu jednotlivých sportovních odvětví. Podívejte se na žebříček 5 snímků se sportovní tematikou, které se staly šampióny amerických kin.

FOTO: Adam Sandler Sylvester Stallone Tobey Maguire

Zdroj: Bonton, Warner

Sportovní zákulisí je námětem řady filmů náležících ale do různých žánrů – co jiného spojuje závodnické Rivaly, český Okresní přebor či konverzační Moneyball? Možná díky žánrovému rozptylu jsou sportovní snímky stále populární. Následujících žebříček představuje ty, které se v divácké návštěvnosti dostaly (sporťácky řečeno) na bednu anebo těsně pod ní.

5. Seabiscuit – 120,3 mil. dol.

Ve 30. letech minulého století zmítala Spojenými státy děsivá hospodářská krize. V těchto těžkých časech se pro mnoho Američanů stal symbolem naděje překvapivě sportovní kůň Seabiscuit, který spolu s mladým žokejem Redem Pollardem dosáhl na vítězství všech prestižních dostihových závodů.

Příběh nejpopulárnějšího a nejúspěšnějšího koně amerických dostihů (tedy jakéhosi tamějšího Železníka) dokázal do kin i šedesát let po skončení jeho kariéry přilákat tolik diváků, aby utržil 120 milionů dolarů. Pro Tobeyho Maguiera znamenala role žokeje pauzu během pavoučí trilogie.

video
play-sharp-fill

4. Trestná lavice – 158,1 mil. dol.

Fotbalový útočník Paul je kvůli škodám, které napáchal během jedné noční pitky, poslán na tři roky do vězení. Zde se rozhodne dát dohromady fotbalový tým vězňů, který se bude moci postavit proti mužstvu namyšlených dozorců. S těmi si to ale málokdo z muklů bude chtít rozházet…

V roce 2004 se Adam Sandler rozhodl natočit remake třicet let staré komedie o americkém fotbalu s Burtem Reynoldsem (kterého mimochodem obsadil do vedlejší role). Výsledek, který v kinech utržil 158 milionů, za originálem rozhodně nezaostal, protože snímek uznávají i nejzavilejší komikovi odpůrci.

video
play-sharp-fill

3. Vodonoš – 161,5 mil. dol.

Bobby se v týmu jako fotbalista nikdy neprosadil, a proto se musel spokojit s podřadnou funkcí podavače nápojů. Poté, co přijde i o tuhle práci, si ho náhodou vybere trenér univerzitního mužstva, aby nastoupil do jeho sestavy jako obránce. Bobby zde prorazí nejen jako fotbalista, ale i jako student univerzity.

Opět Adam Sandler a opět americký fotbal, tentokrát v komedii, která sice potvrdila postavení jmenovaného mezi hvězdami, ale jeho kritici o ní říkají, že se jedná o typickou buranskou sandlerovku. Z těchto řečí si evidentně nic nedělali diváci, kteří nechali v pokladnách 162 milionů dolarů.

video
play-sharp-fill

2. Zrození šampióna – 256,0 mil. dol.

Matka dospívajícího Michaela se věnuje spíše omamným látkám než svému synovi, takže se po dětství stráveném v dětských domovech ocitá černošský mladík na ulici. Po nějaké době se ho ujme rodina Tuohyových, kteří mu poskytnou zázemí ve svém domě a pomohou mu rozvinout jeho fotbalový talent.

Biografické drama o počátcích skutečného hráče amerického fotbalu Michaela Ohera v kinech sklidilo na tržbách celkově 256 milionů dolarů a je doposud nejúspěšnějším sportovním životopisem všech dob. Sandra Bullock navíc dokázala, že není jen Slečnou Drsňák, a za svůj výkon si vysloužila Oscara.

video
play-sharp-fill

1. Rocky I-VI – 566,6 mil. dol.

Kariéra boxera Rockyho Balboy prošla za třicet let mnoha vzestupy a pády. Prohry a vítězství v zápasech s šampiónem Apollem Creedem, porážka nelítostného sovětského boxera, ale i několik bankrotů a smrt několika blízkých přátel i manželky. Italský hřebec se však nikdy nevzdal a bojoval s osudem jako tygr.

Je pravda, že v tomto případě se jedná o regulérní filmovou sérii, ovšem Rockyho je nutné brát jako třicetiletý životní projekt Sylvestra Stallonea, bez nějž by Rocky nikdy nevznikl (a naopak Stallone by asi bez Rockyho možná zůstal v softpornové branži). Slavný boxer navíc ještě neřekl poslední slovo – před nedávnem byly zahájeny přípravy snímku o vnukovi slavného Apollo Creeda.

video
play-sharp-fill

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

5 nejvýdělečnějších filmů o sportu: Diváky táhne box, fotbal i dostihy