Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Pět knih na téma Nový rok. Zvony novoroční od Dickense i špionážní akce

Redakce

Redakce

1. 1. 2014

Šťastný nový rok, tak zní přání, které si v tento den přejeme. A které knihy se k prvnímu dni v roce vážou? Při hledání musíme jít od klasiky po nejnižší brak, od japonské poezie po anglickou prózu, od milostného tématu k válečnému.

ohňostroj

TOPZINE.cz přináší pět knih na téma nový rok. Zdroj: sxc.hu

Kobajaši Issa: Můj Nový rok

Kobajaši Issa je považován za jednoho z mistrů hajku, tedy japonské básnické formy. Jeho sbírka začíná básní napsanou na japonský Nový rok, který je na rozdíl od západního světa na jaře. Básník na něj tedy může navázat sérií haiku, které líčí probouzející se přírodu i lidské domácnosti. A v dalších kapitolách se věnuje dalším měsícům, dalšími hajku popisuje přírodu a lidi během roku. Sbírka obsahuje i několik básní Issových přátel a představuje skvělou ukázku buddhistické poezie.

Václav Frencl: Jak na Nový rok

Nový rok je pro mnohé příležitostí k bilancování. Proto se ho dovolává hrdina knihy Václava Frencla, když začne bilancovat svou životní dráhu. A protože se Václav Frencl specializuje na romány milostné, bilancuje jeho hrdina svůj život milostný. A jistě není náhoda, že hrdina a autor mají stejné povolání.

Charles Dickens: Zvony novoroční

Dickensova povídka Zvony novoroční nese podtitul Strašidelné vyprávění o zvonech, jež starému roku odzváněly a nový rok vítaly. A v souladu s ním v ní najdeme prvky nadpřirozené. Vystupují v ní duchové novoroční zvonkohry, čímž trochu připomíná Vánoční koledu, ovšem postrádá její optimismus a šťastný konec s ponaučením. Naopak příběh chudé prodavačky lístků má velmi blízko k sociální kritice vybraných Dickensových románů.

kostelní zvon

Na některých místech ohlašují Nový rok zvony. Zdroj sxc.hu

Josef Kajetán Tyl: Nový rok

Josef Kajetán Tyl je jedním z nejvýznamnějších národních buditelů. Novela Nový rok dobře zapadá do jeho tvorby i doby. Líčí příběh umělecké rodiny, který není veselý, autorovi to však nebránilo uzavřít ho optimisticky a nadějně. Nejedná se o dílo objevné, ovšem s přijatelnou uměleckou úpravou líčící život obyčejných lidí autorovy doby.

Jurij German: Akce Nový rok

Ne každý se může na Nový rok oddat rozjímaní či oslavám. Ruský spisovatel Jurij German připravil pro hrdiny svého rodokapsového příběhu akčnější program: únos ředitele nacistické špionážní školy. Jeho knížka je laciná a poplatná době, ale do tohoto seznamu se hodí právě pro svou kontrastnost s jinými novoročními knihami, které se svými náměty nesou ve svátečním klidu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Pět knih na téma Nový rok. Zvony novoroční od Dickense i špionážní akce