×
TOPZINE.cz

Pět knih na téma běhání. Když je sport více než pohyb

FOTO: běhání
5 knih na téma běhání. Sportujete rádi? Zdroj: sxc.hu

Ať už se řadíte mezi vášnivé běžce, občasné hobíky, kteří vyběhnou o víkendu pro radost, nebo zkrátka o běhání rádi čtěte, nechte se inspirovat následujícími knihami. Přinášíme pět titulů na téma běhání.

Christopher McDougall: Born to run – Zrozeni k běhu

Novinář Christopher McDougall vždy rád běhal. Často trpěl, bolely ho nohy, a to i s nejmodernějším obutím. Nebyl daleko od toho, aby s běháním skončil, a proto zkusil poslední možnost. Vydal se hledat kmen, jehož členové prý dokáží uběhnout stovky mil. Bez zranění, bolesti a bosí. Nanejvýš obuti v čemsi, co připomíná sandály.

Tarahumarové se s McDougallem podělili o své tajemství a on se na oplátku o svůj příběh podělil se čtenáři. Výsledek je tak trochu pohádka, po jejímž přečtení možná zjistíte, že jste rovněž zrozeni k běhu.

Čtěte také: Proč a jak kondičně běhat

Haruki Murakami: O čem mluvím, když mluvím o běhání

V kristových letech začaly v životě Murakamiho dvě nové životní etapy: psaní a běh. Je v tom určitá symbolika: běh a psaní jdou u Murakamiho ruku v ruce. Pro obojí je zapotřebí píle.

Murakami podle svých slov běhá dvacet kilometrů denně, takže ví o čem píše. Nebojte se však toho, že se jedná o knihu určenou pouze pro zaryté běžce. Duševní pochody, které Murakami-běžec popisuje, lze vztáhnout na každodenní život. Pro někoho vznešené, pro někoho nuda. Čtenáři holdující běhu v knize naleznou spoustu podobných zážitků a ti ostatní mohou sledovat příběh změny člověka, pro něhož se stal běh více než pouhým pohybem.

Scott Jurek: Jez a běhej

Životní zpověď amerického ultravytrvalce Scotta Jureka. Znovu se nejedná o návod, i když trochu toho poučení dostanete. Jurek není pouze vášnivým běžcem s nadlidskými výkony, ale také propagátorem zdravého životního stylu.

Navíc je zde zajímavé spojení s knihou Born to Run. Jurek byl součástí tohoto bestselleru, konkrétně extrémního závodu v něm popisovaném. Jez a běhej je inspirující příběh člověka, který se z jedlíka hamburgerů dopracoval k veganství. Příběh člověka běžícího tak usilovně, že už to dál nešlo. Příběh Scotta Jureka, který se rozhodl běhat chytřeji, jíst chytřeji, žít chytřeji.

Adharanand Finn: Běhání s Keňany

Třicátník Adharanand Finn, Angličan s trochu netypickým jménem, se rozhodl poodhalit tajemství plachých, avšak nejzdatnějších vytrvalců na planetě. Kniha Běhání s Keňany dokumentuje autorův půlroční pobyt v keňském Itenu. Na tomto místě se v jednom z výjevů z knihy sejde i na dvě stovky rychlonohých běžců, skládajících se převážně z bývalých či současných rekordmanů. Jestli jste zvědaví, co keňské běžecké mašiny žene za vítězstvím a jaký mají recept na úspěch, určitě si knihu pořiďte.

Luboš Brabec: Maratón a jiné pošetilosti

Kniha Luboše Brabce má zpočátku trochu jiný příběh. Aby mohl autor realizovat svou knihu, požádal o podporu formou komunitního financování. Záměr se zdařil. Po letech běhu i psaní o něm na všech možných místech se Brabec rozhodl vydat knihu o běhání. Znovu se nebude jednat o univerzální příručku k úspěšnému zdolání maratónu, ale dozvíte se něco o optimálním tréninkovém plánu, proč je běhání nespravedlivý sport, jak poznat běžce-kuřáka anebo to, čím se Mirek Topolánek zapsal do dějin maratónu.

Pokud dáváte přednost zkušeným běžcům z naší domoviny a není vám zatěžko obětovat pár stovek, tak se dle slov autora můžete těšit na knížku, jaká tu ještě nebyla.2 Komentáře Pět knih na téma běhání. Když je sport více než pohyb

  1. A co kniha ChiRunning? Ta se Vám do seznamu nevešla? Proč? Právě tu já považuji za převratnou, ať už pro hobíky nebo mistry běhu.

  2. Eat or run začína presne tam, kde Born to run končí. Pekne prepojené….:) Keňania sa mi veľmi zle čítali.. také nejaké nezáživné… Brabce netrpezlivo očakávam Haruki Muraki nepoznám. Musím si zohnať…:)

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..