Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

11 kroků ke zdravému spánku

Irena Siudová

Irena Siudová

9. 3. 2011

I v pohádkách vědí, že nejsladší na světě není med, ale spánek. Kvalitní, hluboký, ničím nerušený spánek. Ale jak docílit toho, aby takový skutečně byl? Jak zabránit bezesným nocím, převalování se na posteli a marnému počítání oveček?

Základem zdravého spánku je vhodná postel, Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

1. Ložnice

Místo, kde uleháte ke spánku, je důležitější, než si myslíte. Věnujte čas tomu, aby byla útulná, ale nebylo v ní zbytečně moc věcí. Lépe než spousta serepetiček dokáže navodit příjemnou atmosféru pár svíček a fotografie vašich blízkých. Věnujte také čas výběru té správné matrace.

Nenechte na zemi povalovat oblečení a další věci. Pokud spíte kupříkladu v obýváku, snažte se mít před spaním uklizeno. Nejenže se vám bude lépe usínat, ale také se vám bude mnohem lépe probouzet. Také nezapomeňte vypnout televizi, dvd přehrávač a počítač.

2. Čistota a vůně

Voňavé, čisté povlečení a svěží vzduch jsou to pravé pro zdravý spánek. Nezapomeňte každý den vyvětrat, jak ráno, tak večer před spaním. V přetopených panelákových bytech navíc bývá suchý vzduch.

Kdysi se k topení přikládaly mokré ručníky nebo nádoby s vodou. Dnes existují různé zvlhčovače a čističe vzduchu. Pravidelně však v místnosti utírejte prach a vysávejte. Právě prach totiž může vést k problémům s horními cestami dýchacími.

3. Nálada

Stejně důležité, jako je pořádek okolo vás, je pořádek ve vás. Jestliže máte celý den špatnou náladu, je dost pravděpodobné, že se příliš klidně nevyspíte. Zkuste se proto před spaním naladit na něco příjemného. Ať už díky hezkému filmu, knize, hudbě nebo rozhovoru s někým milým. Uvidíte, že nebudete litovat.

Rituál si můžete vytvořit třeba zapálením svíčky, Zdroj: Sxc.hu

4. Rituál

Je fajn zavést nějaký rituál, po kterém se vám bude lépe usínat. Například si vždy před spaním dát dobrý čaj, sprchu, namazat své tělo krémem, zapálit vonnou svíčku, kterou ale před spaním nezapomeňte sfouknout.

Zkrátka něco, co vás připraví na spánek. Může jít klidně o přehrání si celého dne, o rekapitulaci. Pokud se vám přes den přihodilo něco nepříjemného, v duchu si situaci přehrajte tak, jak by podle vás měla vypadat, aby nedošlo k tomu, co vás rozhodilo. Odpusťte třeba tomu, kdo vás naštval.

5. Film a kniha

Kvalita vašeho spánku hodně závisí na tom, co před usnutím děláte. Na co se díváte, čemu věnujete svou mysl. Pokud se díváte na horor, nedivte se, že kvůli divokým snům nemůžete pořádně spát. Stejně tak je to se smutným filmem nebo knihou. Mnohem příjemnější je podívat se na něco se šťastným koncem, co vás potěší, pobaví a pohladí vaši duši.

6. Domácí lázně

Už několik nocí nemůžete zamhouřit oka, úplněk už dávno byl, ale vy máte pocit, že zkrátka neusnete. Co takhle si zarelaxovat? Dopřát si horkou koupel s aromatickými vůněmi, olejíčky a spoustou pěny? Do toho se line příjemná hudba a vy jen tak odpočíváte. Po koupeli vás váš partner namasíruje od hlavy až k patě a vy pak najisto budete spát jako kotě.

7. Partnerské neshody

Nechoďte spát rozhádaní! Ono se sice říká ráno moudřejší večera, ale co takhle si prostě před spaním symbolicky podat ruce a nechat hádku na druhý den? Pokud jsme na sebe večer s manželem nevraživí, při vstupu do ložnice odhazujeme zbraně.

Neusínejte, aniž byste se políbili, Zdroj: Sxc.hu

Zkrátka a dobře, domluvili jsme se, že nikdy nepůjdeme spát, aniž bychom se nepolíbili nebo k sobě otočili zády. Je to už několik let a dokonale to funguje.

8. Meditace

Existuje něco lepšího, co vás zklidní? Díky pravidelnému meditování se navíc budete cítit více v pohodě a i spánek se dostaví bez problému. Stačí pár minut třeba hned před usnutím.

9. Čaj a mléko s medem

Dříve než sáhnete po prášcích na spaní, zkuste osvědčené tipy našich babiček. Meduňkový čaj vás příjemně zklidní a mléko s medem vám také pomůže.

10. Západ slunce

V knize Andělská medicína od Doreen Virtue se píše: „Barvitý západ slunce probouzí pocit krásy. Barvy při západu slunce, obzvláště oranžová, souvisí s druhou sakrální čakrou a připravují tělo na vydatný noční spánek.“

„Pozorování západu slunce je nezbytné k životu už proto, že jeho barvy odplavují denní nánosy usazené ve druhé sakrální čakře a tělo pak může plně odpočívat.“ Vyzkoušeno, potvrzeno. Takže pokud není zrovna zataženo, vychutnejte si západ slunce a uvidíte, jak bude fungovat na vás.

11. Sex

Na ten bychom přece neměli zapomínat. Vaše tělo se díky němu uvolní a blízkost druhého člověka vás pohladí také po duši. Co je hezčího než usínat po sexu v náručí toho, koho milujete?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

11 kroků ke zdravému spánku