Menu
TOPZINE.cz
Hudba

10 největších hitů Billyho Idola. Tyhle zřejmě zahraje i v Praze

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

6. 6. 2014

Hudební legenda Billy Idol se 21. června představí v rámci evropského turné i v pražské Incheba Aréně. Pokud stále zvažujete, jestli na jeho koncert zajít, možná vás naláká výběr toho nejlepšího, co za svůj život nahrál.

Billy Idol má za svou kariéru na kontě sedm studiových alb (osmé vyjde letos v říjnu) a 34 singlů. Jen těžko se z toho dá vybrat to nejlepší, a proto jsme pro vás připravili trochu jiný výběr – tyto hity pravděpodobně zahraje na pražském koncertu 21. června. Písničky se totiž objevily na setlistu z 31. května, kdy zahrál v Atlantic City, a stejně tak na setlistu z loňského roku.

Ready Steady Go

V roce 1978 byl Billy Idol ještě členem punkrockové skupiny Generation X a píseň Ready Steady Go je zároveň první, kterou loni zahrál na koncertě v Atlantic City. Letos by tak na ni pravděpodobně taky mohlo dojít, jako na jakousi připomínku toho, kým byl Billy před téměř 40 lety.

Dancing With Myself

Jeden z největších hitů, který Billy Idol na 101 % nevynechá. Původně jde také o písničku Generation X, kterou však Billy následně přezpíval v rámci sólové kariéry – na svých koncertech však téměř nikdy neopomene hrdě říct, že původně ji napsala a nazpívala jeho stará kapela.

Cradle of Love

To Cradle of Love je naopak jedna z novějších písniček Billyho Idola. Vznikla v roce 1990 a zazněla například na soundtracku k filmu Dobrodružství Forda Fairlanea o detektivovi, který nápadně vypadá jako Elvis Presley. Další filmovou zajímavostí je, že klip k písni natočil známý režisér David Fincher (Klub rváčů, The Social Network).


Flesh for Fantasy

Flesh for Fantasy je spíše jedna z těch pomalejších písniček Billyho Idola. Vydaná byla na druhém albu Rebel Yell a trochu neprávem zastíněná dvěma populárnějšími hity. Na pražském koncertu by ale na ni mělo dojít, a pokud se bude Billy držet setlistu z letošního koncertu v Atlantic City, bude to hned na začátku.

Eyes Without a Face

A to je právě jedna z písniček ze zmíněného alba, která se spoustě posluchačů vybaví při spojení s Billym Idolem spíš než Flesh for Fantasy. Na této baladě je výrazný navíc hlas Perri Lister, která v pozadí zpívá „Les yeux sans visage“, neboli název písně ve francouzštině. Stejně jako u jiných klipů byl i tento nominovaný na MTV Video Music Awards (vítězství přinesl až zmíněný ke Cradle of Love).

LA Woman

Tuto píseň znají hudební fanoušci spíše v podání The Doors, ale cover od Billyho Idola vůbec není špatný. Billy ho vydal v roce 1990 na desce Charmed Life. Zajímavostí je, že The Doors jsou i jeho filmovým mezníkem – Billy se totiž objevil ve stejnojmenném filmu Olivera Stona jako kamarád Jima Morrisona Cat.

Rebel Yell

Téměř na všech koncertech je Rebel Yell poslední písní, kterou Billy Idol zahraje (tedy kromě přídavků). Stejně jako jiné hity ji Billy napsal spolu se svým parťákem a kytaristou Steven Stevensem, který zde předvádí hned na začátku nezapomenutelné sólo. Rebel Yell patří mezi nejlepší rockové písně vůbec a často tak bývá zařazovaná i v různých výběrech – například i podle VH1.

Sweet Sixteen

Klip ke Sweet Sixteen je trochu nezvykle černobílý, ale možná právě tím získal Billy Idol na magičnosti a pro mnoho žen byl Sexy Idolem. Uvidíme, jestli mu budou ležet u nohou i na pražském koncertu, až vytasí tuhle baladu.

White Wedding

Dostáváme se k pravděpodobným přídavkům – alespoň to tak na Billyho koncertech v posledních letech bývá. White Wedding patří mezi jeho největší hity a především jedny z nejznámějších klipů vůbec. Opět se v něm objeví zmíněná Perri Lister, tehdejší Billyho partnerka, a to v roli nevěsty.

Mony Mony

Mony Mony by měla být zřejmě úplně poslední skladbou, kterou Billy Idol v Praze zahraje. Původně jde o píseň Tommyho Jamese a Shondells, kterou v roce 1987 Billy přezpíval. Song pak byl často zakázán na středoškolských akcích, neboť se u něj stalo jakousi tradicí vulgárně pokřikovat. Takže až dorazíte do Incheba Areny, nezapomeňte z plných plic: „Hey motherfucker, get laid! Get fucked!“

Ohodnoťte tento článek:
1
Právě čtete

10 největších hitů Billyho Idola. Tyhle zřejmě zahraje i v Praze