Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zubrnická museální železnice. Zkuste vzpomínkovou projížďku historickými vozy

Redakce

Redakce

4. 7. 2012

FOTO: Zubrnická muzeální železniceKdyž na nádražní zastávku Ústí nad Labem – Západ dorazí historické vagóny místní lokálky, zažijete něco zcela neobvyklého. Vyrážíte za nevšedním zážitkem se Zubrnickou museální železnicí.

Foto: Historická zubrnická lokálka

Historická zubrnická lokálka. Foto: Vladimír Nešetřil. TOPZINE.cz

Historické vozy, které jezdily na českých tratích již od padesátých let, vás povezou po trati vedoucí přes Střekov a Velké Březno do Zubrnic. Dospělí je mohou pamatovat, protože nás vozily ještě na konci osmdesátých let. Patnáctiminutová jízda v půl století starém vagónu není ani pohodlná jako Pendolino, ani tak rychlá. Ale je to zážitek, na který budete rádi dlouho vzpomínat.

Čtěte také: Vyražte za vláčky do Lužné u Rakovníka

Trať měří necelých dvacet kilometrů, je z ní poutavý výhled do okolí, potěšení pro oko i váš fotoaparát. Koleje samotné jsou navíc stavěny v souladu s krajinou bez použití mostů či tunelů, což v praxi znamená i značná stoupání. V polovině trati proto musí být před historický motoráček připojena přídavná minilokomotiva.

FOTO: Přídavná lokomotiva "Puklík"

Zubrnické nádraží je od roku 1996 předěláno na železniční muzeum. Po výstupu z historického „hurvínka“ uvidíte nejdřív venkovní expozici zahrnující jídelní vůz a mnoho dalšího. Během prohlídky muzea je možno svézt se v ručně poháněné kolejové drezíně, popřípadě na vlastní uši okusit, jak zní letecký poplach. Ve vnitřních prostorách muzea je možno shlédnout dobové fotografie, projít se historickou dopravní kanceláří a obdivovat mnoho dalších exponátů zobrazujících historii železnice z pohraniční oblasti konce minulého tisíciletí.

A kam dál?

Turisticky založení cestovatelé mohou pokračovat po trase kopírující cestu původní železnice na Úštěk. A ti, kterým železniční muzeum nestačí, mohou v Zubrnicích navštívit i nejmladší skanzen v Čechách, který zahrnuje i Muzeum lidové architektury Zubrnice. K osvěžení pak láká místní hospůdka s možností venkovního posezení.

Otevírací doba železničního muzea:
duben: soboty, neděle a svátky – 10:00 až 17:00
květen a červen: soboty, neděle a svátky – 9:00 až 18:00
červenec a srpen: úterý až neděle a svátky – 9:00 až 18:00
září: soboty, neděle a svátky – 9:00 až 18:00
říjen: soboty, neděle a svátky – 10:00 až 17:00

Vstupné
Základní 40 Kč
Zlevněné pro děti do 15 let 30 Kč
Děti do 6 let zdarma
Rodinné vstupné (2 dospělí + maximálně 4 děti do 15 let) 80 Kč.
Jízdenka na historické trati zahrnuje i vstupné do železničního muzea.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zubrnická museální železnice. Zkuste vzpomínkovou projížďku historickými vozy