Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zrození Planety opic na DVD: Glum si střihl opičáka, Franco jeho pánečka

Jan Novotný

Jan Novotný

8. 2. 2012

Pro fanoušky série o nadvládě opic jistě nepostradatelný filmový zážitek. Ale jak na tom budou opičí laici?

Zrození Planety opic, Zdroj: distributor filmu

Film

Zatímco ostatní díly opičáků skočily rovnou do doby, kdy byly opice opravdovými mluvicími humanoidy, ve filmu o zrození tomu tak není. Režisér Rupert Wyatt nám ukazuje samotné zárodky pozdější civilizace. Hlavním tématem filmu, tedy kromě bodu zlomu a následném útěku opic z klecí do volné přírody, je lidská arogance. Alespoň podle scénáristy Ricka Jaffy.

Zrození Planety opic je v pořadí již šestým dílem série. Navazuje tak na úspěšnou řadu pojednávající o ovládnutí lidí opičím druhem.

V rámci podobnosti s předcházejícími díly se povedlo vecpat do filmu vše, co se dalo. Například výběr jmen některých opic z prvních dílů, jako je třeba Maurice, hnědý dlouhosrstý orangutan, svěřující se se svou cirkusovou minulostí. Nenápadných odkazů tu najdeme více – tak například číslo 112 je číslo vzorku, který vědci vyvinou, ale zároveň je to taky stopáž filmu původního.

Všímavý divák dokonce postřehne i téměř totožné scény. Vzpomeňte si na podávání sušenek skrze klec. Zatímco v původním díle natahoval ruku po sladké dobrotě člověk, teď jsou to pořád ještě opičáci. Pozorný divák si zkrátka užije.„Je fajn se tím bavit, ale nechtěli jsme to přehnat, aby to nebylo směšné,“ tvrdí scenárista Rick Jaffa.

Přečtěte si podrobnější recenzi, která snímek vychválila o něco více

Jenže odkazy nejsou všechno. Kdyby člověk nevěděl, že se jedná o prvopočátek vzniku Planety opic, krutého příběhu o konci lidstva a jeho zotročení, začal by opicím při úprku snad i fandit. Na tom sice ještě není nic špatného – právě ukázka humánní stránky opic a vyvolání soucitu s utlačovanými opy si film klade za úkol.

Ale Zrození se pak pro laiky nestává ničím jiným, než zdařilým útěkem vychytralých opiček do volné přírody. Druhým hřebíkem do rakve je filmový scénář. Snažil se sice fanouškům vyhovět, ale počtem ukázek nelogického jednání a nevysvětlených míst film sráží na vážnosti.

FOTO: obrázek z filmu Zrození Planety opic

Už jsem doma, Wille!

Navíc důvod, z jakých příčin byli lidé na Zemi vlastně vyhubeni, zřejmě tvůrci nebrali za věc až tak podstatnou. Takže ti, kteří odchází z kina nebo si filmy doma vypínají před titulky, se to nedoví. Vysvětlení je totiž někde mezi.

Zrození Planety opic je nakonec přesně (a pouze) tím, čeho si fanoušci tak cení. Logickým rebootem jejich oblíbené ságy. Pro ty ostatní je to pouze jeden z dalších filmů se spoustou moderních triků a lehce podprůměrným scénářem.

DVD

Zato vysoké hodnocení disku je na místě. Bonusů je na něm celá řada. Potěší zejména vystřižené scény – například ta, kdy se Caesar rozhoduje, zda spadlý vrtulník shodit dolů do vody. Nutno říct, že vizuální stránka je graficky úmyslně tak špatná, že je hned jasné, jak se modely opic tvořily. Najdete tu také sedmiminutový mini dokument o celé mytologii a její vzájemné propojenosti.

Poslední a nejlepší úsek bonusů patří ztvárnění opičáka Caesara v podání Andyho Serkise – ano, starého známého Gluma z Pána prstenů. K velkému překvapení jsou všechny bonusy s českými titulky. Obraz je příjemně ostrý, titulky i český dabing neurazí, a tak se disku jako takovému nedá nic vytknout.

Zrození Planety opic (Rise of the Planet of the Apes)

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi / Drama
USA, 2011, 105 min

Režie: Rupert Wyatt
Hrají: James Franco, Andy Serkis, Brian Cox, John Lithgow, Freida Pinto, Tom Felton, Tyler Labine, Sonja Bennett, Chelah Horsdal, David Oyelowo, David Hewlett

Zvuk: český, anglický, ruský, maďarský, ukrajinský (DD 5.1)
Titulky: české, anglické,ruské, bulharské,chorvatské, estonské, maďarské, litevské, lotyšské, rumunské, srbské, slovinské, ukrajinské
Bonusy: Vynechané scény, mytologie opic, génius Andy Serkis

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zrození Planety opic na DVD: Glum si střihl opičáka, Franco jeho pánečka