Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zrození legendy na DVD: I s alkoholem v krvi lze být mistrem Wushu

Jiří Tichý

Jiří Tichý

5. 2. 2012

Že se pravda skrývá v lahvi vína, se traduje už dlouho. O tom, že víno otevírá skrytá zákoutí mysli, svědčí i čínský film Zrození legendy, kde bojovník Wushu dosáhne mistrovství až po tom, co si řádně prolije hrdlo alkoholem.

Opilému čínskému bojovníkovi nedělá problém ani o sto kilo těžší Rus. Zdroj: youtube.com

Žánrová označení akční a historický patří k čínskému či hongkongskému filmu stejně jako k tomu českému rodinný a komedie. A stejně jako v Čechách nejsou tato slova ani zdaleka zárukou kvalitní zábavy, tak ani každý čínský snímek nemusí být to pravé ořechové.

Malou roli velkého bílého záporáka si zahrál David Carradine, známý na západ od Uralu jako legendární mistr Kung Fu a Bill, kterého je třeba zabít.

To je i případ Zrození legendy. Pod režijní taktovkou známého choreografického mága Yuen Woo Pinga sice vznikl film plný brilantních soubojů jeden na jednoho či jeden proti všem, ale děj mezi jednotlivými bojovými sekvencemi posunul slovo výplň na novou úroveň.

Kdo že dělal choreografii k Matrixu? Woo-ping Yuen

Příběh se odehrává v 19. století, kdy nejlepší císařský generál Su Can touží jen po poklidném životě se svou rodinou. Z míru a pohody ho vytrhne jeho nevlastní bratr, který prahne po pomstě a z kterého se stane ultimátní záporák využívající zlo pro podpoření svých bojových schopností.

Spíše než o zápletku se jedná o nastínění motivace jednotlivých postav k předcházejícím a následujícím bitkám. A takovýchto pseudozápletek je Zrození legendy plné. Jejich úkolem není nic jiného než propojit jednotlivé soubojové sekvence, které by si ale samy o sobě zasloužily nejvyšší ohodnocení.

Svérázný pohled na historickou Čínu nabídla absurdní fraška plná šílených bojů a ještě šílenějších kostýmu. Čínský remake coenovské Zbytečné krutosti!

Významnou zápletkou, především pro domácí čínské publikum, je jistě nalezení nového stylu boje v deliriu, který nese příhodné označení Opilá či Opilcova pěst a je skutečně dědictvím čínského bojového umění. Vyskytuje se zde i několik dalších prvků potvrzujících čínskou národní identitu, ale vzhledem k neexistujícímu příběhu to nikoho nemůže vyrušit.

Kromě několika skvělých nápadů je scénář plný opravdu úctyhodných kravin. Pokud jste tedy vyznavači dobrého souboje plného napůl levitujících bojovníků s úžasnou technikou a choreografií, rádi nedokonalost filmu odpustíte. Pokud si ale zakládáte na funkčním příběhu, vyhněte se mu obloukem.

DVD

Kromě českého dabingu máme možnost si DVD pustit i v originálním znění, tedy mandarínsky, s českými titulky. Určitě by byla chyba této možnosti nevyužít. Povězme si to upřímně, mandarínština a čeština se liší natolik, že i přes viditelnou snahu stále vyznívá dabing trochu parodicky. Kdy jste naposledy viděli mluvit někoho česky rychle, důrazně a úsečně?

Když opomeneme mandarínštinu, která by měla být na DVD standardem jako originální jazyk, jediné, co nabídne optický disk nad rámec návštěvy kina, je jedna upoutávka a ucházející DVD menu, které neurazí, ale ani neuchvátí. Toť vše.

Zrození legendy (Su Qi-Er)

Akční / Historický
Čína / Hong Kong / Tchaj-wan, 2010, 110 min

Režie: Woo-ping Yuen
Hrají: Vincent Zhao Wenzhuo, Michelle Yeoh, Jay Chou, David Carradine, Xun Zhou

Zvuk: česky, mandarínsky
Titulky: české
Bonusy: trailer

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zrození legendy na DVD: I s alkoholem v krvi lze být mistrem Wushu