Menu
TOPZINE.cz
Knižní novinky, nové knihy

Známý vězeň Jiří Kajínek promluvil: Můj život bez mříží

Redakce

Redakce

7. 2. 2014

„Byl jsem sice zloděj, ale ve srovnání s těmi dnešními, jen takový móóóc malilinkatý!“ Nejznámější český vězeň připravuje k vydání knihu o svém životě „bez mříží“. Jaký byl život Jiřího Kajínka před tím, než se jeho jméno dostalo do popředí zájmu všech médií? Před tím, než byl plzeňským soudem odsouzen k trestu odnětí svobody na doživotí?

OBR: Známý vězeň Jiří Kajínek promluvil: Můj život bez mříží

Známý vězeň Jiří Kajínek promluvil: Můj život bez mříží. Zdroj: Nakladatelství Fragment

Nakladatelství Fragment připravuje autorizovanou zpověď člověka, který již léta bojuje za znovuotevření svého případu a čeká dle svých slov na spravedlnost.

V knize s názvem Můj život bez mříží Jiří Kajínek vypráví o svém životě. Vzpomínky na dětství, které prožil v idylickém rodinném zázemí na vesnici a mezi kamarády, doplňuje vyprávěním o škole, dospívání, láskách, zálibách, starostech a popisem svého vztahu k ostatním lidem i ke společnosti.

Jak otevřít každý zámek

Jiří Kajínek pootevře dvířka tajemství svého umění práce s planžetou, s jejíž pomocí dokázal otevřít každý zámek, čehož následně „úspěšně“ využíval… Podělí se i o několik příběhů a zajímavostí z bytů a domů, které v minulosti jako nezvaný host navštívil. Čtenáře možná překvapí zjištění, do jakých neuvěřitelných skrýší se dají peníze a šperky ukrýt. Navíc se jim dostane rady, kam umístit trezor, aby ho zloděj nenašel, pokud nemá naprosto přesný tip. 

Za svou „profesi“ zloděje se Jiří Kajínek už mnohokrát omluvil, a to jak v obecné rovině, tak v mnoha případech i přímo konkrétním poškozeným lidem. Za toto své nezákonné počínání vždy přijal přiměřený trest, který následoval. Ve své knize vysvětluje, proč se ale odmítá smířit s trestem za vraždy, které nespáchal.

OBR: Známý vězeň Jiří Kajínek promluvil: Můj život bez mřížíMálokdo ví, že Jiří Kajínek velmi rád vařil, a se čtenáři a čtenářkami se podělí o recepty na svá nejoblíbenější jídla. Vyznavači posiloven a nabírání svalové hmoty zase najdou cvičební plán, kterým se řídí Jiří Kajínek už mnoho let čtyřikrát týdně a jímž si udržuje svou pověstnou neobyčejnou fyzickou kondici i po padesátce.

V knize se objeví samostatná fotopříloha z rodinného alba, která mapuje život Jiřího Kajínka od prvních krůčků, přes klukovský věk až do dospělosti, ale také aktuální záběry některých míst, o nichž autor vypráví a odkazuje na ně.

Závěrečná kapitola „Rozhovor přes mříže“ pak přinese odpovědi na spoustu rozličných jednodušších i složitějších otázek, a také zamyšlení nad vážnými tématy.

Autor

  • Jiří Kajínek se narodil 11. ledna 1961.
  • Od malička vyrůstal se svou sestrou a rodiči v Prachovicích v okrese Chrudim, kde navštěvoval základní školu. V patnácti letech se s rodinou přestěhovali do Třemošnice.
  • Přestože jeho výborný prospěch ve škole předpovídal studium gymnázia, začal navštěvovat učiliště pro opraváře zemědělských strojů ve Chvaleticích, protože v té době nechtěl pokračovat ve studiu. Maturitu složil až v roce 1982 po svém prvním uvěznění. Na vysněnou Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze už studovat nešel. Komunistický režim přímo zakazoval studia práv všem, kdo neměli čistý trestní rejstřík.
  • Jiří Kajínek byl odsouzen k doživotnímu trestu odnětí svobody. V  roce 2014 bude ve výkonu tohoto trestu, s malou přestávkou při známém útěku z věznice Mírov, už dvacet let. Po celou tu dobu bojuje za možnost dokázat svou nevinu a dočkat se spravedlnosti.
  • Již tři ministři spravedlnosti podali k Nejvyššímu soudu ČR stížnost pro porušení zákona ve prospěch Jiřího Kajínka. Bez úspěchu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Známý vězeň Jiří Kajínek promluvil: Můj život bez mříží