Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Josef Klíma o filmu Kajínek: Vadí mi osobní motiv advokátky, protože to není pravda

!Exkluzivně! Film Kajínek přichází do kin. Jedni z prvních, kdo upozornili na případ Jiřího Kajínka, byli pravděpodobně reportéři pořadu Na vlastní oči Josef Klíma a Janek Kroupa. Ti se případem horlivě zabývali několik let. Josefu Klímovi nabízeli, aby napsal k filmu scénář, on to ovšem odmítl a raději působil jako poradce. O tom, proč odmítl psát scénář, co se mu na filmu líbilo a nelíbilo, si můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Josef Klíma, Zdroj: soukromý archív Josefa Klímy

Jak se liší film od reality?

Liší se hodně, protože to je taková hra scenáristy a režisérů, takže použili velmi volně postavy, které existují v reálném životě. Advokátku hraje Taťána Vilhemová. Nakonec se ukazuje, že ona má ke svému konání osobní důvod, proč za tím jde, a to samozřejmě není pravda. Slámová v tom žádný osobní důvod nemá, ta chce osvobodit Kajínka, svého klienta. Scénář psal Marek Dobeš a Petr Jákl a posléze tam přistoupil ještě Petr Bok. Já jsem působil jako poradce. Zpočátku chtěli, abych napsal scénář, ale to jsem odmítl, protože bych se jako novinář musel vyrovnat s otázkou Kajínkovy viny nebo neviny. Ve filmu se totiž musí ukázat, jestli je vinný nebo nevinný, a to já jako novinář nemůžu, protože to nevím.

Jako poradce jsi mohl zasahovat do scénáře?

Mohl a ono těch scénářů bylo postupně za ty léta asi pět. Některé se pravdě vzdalovaly víc, některé míň. Tenhle je někde na půl mezi pravdivostí a fikcí.

>>> Recenzi filmu Kajínek si přečtěte zde <<<

Je něco, co se ti na filmu nelíbí?

Vadí mi osobní motiv advokátky, protože to není pravda. A místy mám pocit, že běžnému divákovi, který se v tom nevyzná, může dělat problémy rychlá orientace v postavách. Tedy zvlášť v těch vedlejších, kdo je kdo, protože ten film je hodně rychle stříhaný. A samozřejmě my, co ten příběh známe, si ten příběh identifikujeme, ale běžný divák se může v postavách hůře orientovat. Je to hrozně rychlý.

Vladimír Dlouhý stihl film dotočit?

Stihl a hraje tam opravdu výborně. Hraje tam zlosyna dvou tváří. Na jedné straně hodný táta a na druhé straně člověk, který odstraní z cesty každého. Hraje jednoho z těch zlých policajtů.

Klíma band - Josef Klíma, Andy Seidl, Pavel Půta

Sám za sebe jsi s filmem spokojený nebo bys ho natočil líp?

Spokojený s ním samozřejmě jsem, protože to je jejich fikce, jejich názor a já nemám vůbec žádné právo říkat, že to udělali blbě. Ten film je jako film dobrý, je dynamický, dramatický.

Je tam řešení?

Je, ale nebudu prozrazovat jaké, aby šli lidi do kina.

Je tam happy end?

Happy end tam teda není.

Kajínka hraje ruský herec Lavroněnko, setkal ses s ním?

Setkal a byla taková legrace, že když mi ho poprvé představovali, ptal jsem se ho: „A uděláte taky 1500 kliků jako Kajínek?“ A on se začal smát a říkal: „Když jsem poprvé přijel do Prahy, tak se mě někdo ptal, jestli udělám 2500 kliků jako Kajínek, pak někdo jiný, jestli udělám 2000 kliků a vy se mě ptáte, jestli jich udělám 1500. Tak kolik jich vlastně udělá?“ Je mu hodně podobný a opravdu ho hraje dobře. Já jsem se bál, že mu bude jenom podobný, ale on je i výborný herec.

Jaký je tvůj vztah ke Kajínkovi za tu dobu, co jsi s ním spolupracoval?

Můj vztah je takový, že je to jeden ze zločinců, o kterých jsem točil, akorát u něj je větší pravděpodobnost, že sedí nevinně a to ještě na tak neodvolatelnou dobu jako je doživotí. Když někdo sedí nevinně dva, tři roky, tak si v sobě odnese nějakou hořkost, ale nakonec se stejně vrátí do civilu a začne nový život. Ale on to má na doživotí a to je strašné.

Ty sám jako člověk si myslíš, že je Kajínek nevinný?

Já vím, že je tam spousta nesrovnalostí a bylo to špatně vyšetřené, špatně odsouzené. Lítali v tom policajti na obou stranách, přátelili se s těmi zastřelenými i s těmi, kteří je údajně nechali zastřelit. A jsem přesvědčený o tom, že se to odehrálo úplně jinak, než jak to bylo vyšetřené a odsouzené. Ale jestli tam Kajínek byl nebo nebyl, to nevím. Možná, že tam byl a byl tam třeba za jiných okolností nebo tam nebyl sám. Ale už to by z něj dělalo pouze spolupachatele a ne pachatele a nemusel by dostat doživotí, ale dostal by třeba deset, dvanáct let, a to už si odseděl.

Vy jste s Jankem Kroupou k tomu napsali knihu. Nezasahovali jste si vzájemně do práce?

Ne, my jsme s Jankem Kroupou za těch 10 let natočili asi 20 reportáží, takže my máme charakter naší spolupráce daný. Už před deseti lety jsme vydali knížku Pravda o Kajínkovi a už tehdy jsme si ty role rozdělili. Takže já to píšu, on shání informace a materiály. On je takový akční, já víc sedavější.

Jiří Kajínek

Jiří Kajínek

Ta kniha slouží jako námět k filmu?

Tam je to po pravdě. Tam jsou shromážděné všechny materiály, co se za ta léta vypátraly. To je pravda. Proto se to taky jmenuje Pravda o Kajínkovi. Čili, když si lidi přečtou knížku, tak budou mít takovou výbavu ke zhlédnutí filmu. A můžou si říkat: „Aha, tohle je ten, to bude asi tahle, a podobně.“

Objevily se nové informace, které jste předtím neznali?

Na těch se teď pracuje, teď je tzv. nová stopa. To jsou nahrávky, které leží na inspekci ministra vnitra, já jako jeden z mála jsem je slyšel a připravuji pořad pro televizi Nova Pravda o Kajínkovi. Což by mělo posloužit jako protiváha toho, jak to opravdu bylo a tam budou kousky z těch nahrávek.

Co bys popřál filmu Kajínek?

Ať má hodně diváků, ať odchází spokojení, ať pohne soudní ignorancí a ať se případ znovu otevře a došetří.

A Kajínkovi?

Aby byl spravedlivě a po zásluze ještě jednou souzen a buď osvobozen, nebo odsouzen.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Josef Klíma o filmu Kajínek: Vadí mi osobní motiv advokátky, protože to není pravda