Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Zlaté glóby 2011: Lesk The Social Networku a bída Počátku

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

18. 1. 2011

FOTO: Ricky Gervais pri moderovani Zlatych globu 2011Zlaté Glóby, jakási předehra k nejpopulárnějšímu ocenění Academy Awards, mohou každý rok leccos napovědět o budoucích vítězích právě již zmíněných Oscarů. Letošní ročník ovládl film The Social Network. Naopak Christopher Nolan a jeho Počátek, stejně jako třeba 127 hodin Dannyho Boyla, museli tentokrát odejít s prázdnou.

FOTO: Ricky Gervais pri moderovani Zlatych globu 2011

Ricky Gervais již podruhé jako moderátor Zlatých glóbů, Zdroj: youtube.com

Film o založení Facebooku – The Social Network – byl rozhodně nejúspěšnějším snímkem 68. ročníku Zlatých glóbů. Proměnil čtyři ze šesti nominací, když si odnesl cenu za Nejlepší film v kategorii drama, Nejlepší režii pro Davida Finchera, Nejlepší scénář Aarona Sorkina, a navíc ještě ocenění pro Nejlepší filmovou hudbu.

Naopak svou nominaci neproměnila hlavní hvězda Fincherova filmu – Jesse Eisenberg. Cenu pro Nejlepšího herce v dramatu si místo něj odnesl Colin Firth za svou roli krále Jiřího VI. v historickém filmu The King’s Speech. V ženské verzi této kategorie zvítězila Natalie Portman za roli baleríny prahnoucí po dokonalosti v dramatu Černá labuť.

Vedlejší filmové role ovládlo boxerské drama Fighter. Cenu za Nejlepšího herce ve vedlejší roli totiž získal Christian Bale, cena pro Nejlepší herečku ve vedlejší roli pak připadla jeho herecké kolegyni Melisse Leo.

Co se komediálních a muzikálových filmů týče, zde bodoval především snímek Děcka jsou v pohodě. Ten zvítězil jednak jako Nejlepší komediální film. Představitelka jedné z hlavních rolí Annette Bening navíc vyhrála v kategorii Nejlepší komediální herečka. Trojici pak doplnil Paul Giamatti za svou roli ve filmu Barney’s Version. Za sebou tak nechal taková herecká esa jako Jakea Gyllenhaala, Kevina Spaceyho, a dokonce i Johnnyho Deppa s jeho dvěma nominacemi.

Ukázka z filmu Děcka jsou v pohodě oceněného Zlatým glóbem, Zdroj: distributor filmu

Cenou pro Nejlepší animovaný film byla odměněna spolupráce Pixaru a Walta Disneyho za Toy Story 3: Příběh hraček. Nejlepší filmovou písní pro rok 2011 se stala You Haven’t Seen The Last Of Me od zpěvačky Cher. Ta porazila mimojiné i svou herecko-pěveckou kolegyni právě z filmu Varieté, Christinu Aguileru. Nejlepším zahraničním filmem byl zvolen dánský Lepší svět. Cenu za celoživotní dílo si převzal Robert de Niro.

Byť se Zlaté glóby za televizní tvorbu netěší až takovému zájmu jako jejich filmový bratr, i tak rozhodně stojí za zmínku. Seriál Glee a jeho hrdinové se prozpívali ke třem cenám, a to za Nejlepší komediální seriál a za Nejlepšího herce i herečku ve vedlejší roli komediálního seriálu. Zkrátka nepřišel ani nový kriminální seriál z dílny HBO Impérium: Mafie v Atlantic City, který si odnesl dva Glóby, milovníky seriálu The Big Bang Theory (Velký třesk) pak jistě potěší, že cenu za Nejlepšího komediálního herce v seriálu si odnesl Jim Parsons (Sheldon).

Ceny se předávaly tradičně v Los Angeles, moderátorský post obsadil stejně jako v loňském roce britský komik Ricky Gervais, který si rozhodně nebral servítky a svými vtipy publikum královsky bavil po celý večer. Podle mnohých ale také dost často přestřelil, a jeho žerty byly až urážející. Ricky si vzal na paškál dokonce i prezidenta asociace, a tak zatím vše nasvědčuje tomu, že si své moderátorství příští rok už nezopakuje.

Vítězové filmových Zlatých glóbů 2011:

Nejlepší film, drama – The Social Network

Nejlepší herečka v hlavní roli, drama – Natalie Portman (Černá labuť)

Nejlepší herec v hlavní roli, drama – Colin Firth (The King’s Speech)

Nejlepší film, komedie/muzikál – Děcka jsou v pohodě

Nejlepší herečka v hlavní roli, komedie/muzikál – Annette Bening (Děcka jsou v pohodě)

Nejlepší herec v hlavní roli, komedie/muzikál – Paul Giamatti (Barney’s Version)

Nejlepší režie – David Fincher (The Social Network)

Nejlepší scénář – Aaron Sorkin (The Social Network)

Nejlepší herečka ve vedlejší roli – Melissa Leo (Fighter)

Nejlepší herec ve vedlejší roli – Christian Bale (Fighter)

Nejlepší animovaný film – Toy Story 3: Příběh hraček

Nejlepší filmová hudba – Trent Reznor & Atticus Ross (The Social Network)

Nejlepší filmová píseň – You Haven’t Seen The Last Of Me (Varieté)

Nejlepší cizojazyčný film – Lepší svět

Cena Cecila B. DeMilla za celoživotní dílo – Robert de Niro

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zlaté glóby 2011: Lesk The Social Networku a bída Počátku