Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Živnostenský list odstartuje vaše podnikání. Cesta k němu je snadná

Redakce

Redakce

9. 10. 2011

Už vás nebaví nudná rutinní práce a chcete vydělávat na vlastní pěst? Než začnete podnikat, potřebujete si zařídit živnostenské oprávnění. Nevíte, jak na to? Pak čtěte dál.

OBR: Kariéra

Vykročte správným směrem, začněte podnikat, Zdroj: sxc.hu

Živnostenský list už je minulostí, po novelizaci živnostenského zákona ho nahradil výpis z živnostenského rejstříku. Jeho získání je jednoduché, stačí vyplnit jednotný registrační formulář na živnostenském úřadě a splnit následující podmínky:

1) plnoletost

2) způsobilost k právním úkonům

3) nemít žádné dluhy u zdravotní pojišťovny, v sociálním zabezpečení a platit daně státu

4) mít prostory k provozování živnosti

5) čistý trestní rejstřík

Vyplněním jednotného registračního formuláře se zároveň přihlásíte i k platbě zdravotního a sociálního pojištění a k odvádění daně z příjmu. Za vydání živnostenského oprávnění zaplatíte poplatek tisíc korun.

Druhy živností

Živnosti se rozlišují na volné, vázané, řemeslné a koncesované. Seznam činností, které spadají pod jednotlivé typy živností, najdete v přílohách živnostenského zákona.

K založení volné živnosti nepotřebujete mít kvalifikaci v daném oboru. Stačí jen splnit výše uvedené podmínky. Můžete se stát zahradníkem, brusičem šperkových kamenů, realitním makléřem anebo třeba majitelem reklamní agentury.

Čtěte také jaké výhody přináší podnikání při studiu!

Zařizujete-li si vázanou živnost, je nutné prokázat odbornou způsobilost, která se dokládá vzděláním v příslušném oboru a praxí. Tyto podmínky platí například pro vedení účetnictví, projekční činnost ve stavebnictví, práci maséra nebo provozování solárií.

FOTO: Máte padáka

Při podnikání se už se šéfem hádat nebudete, Zdroj: sxc.hu

K provozování řemeslné živnosti potřebujete nezbytně odbornou kvalifikaci (praxi a vzdělání v oboru) a také šikovné ruce. Do této skupiny patří například mlékárenství, mlynářství, pivovarnictví anebo hostinská činnost.

Koncesované živnosti lze provozovat až po udělení státního povolení, takzvané koncese. Pro získání koncese je nutná odborná způsobilost a někdy i splnění dalších podmínek. Návody na podání žádosti o státní povolení jsou různé podle typu žadatele (fyzická osoba nebo právnická osoba) a jeho bydliště (Česká republika, EU, mimo EU).

Jedná se o nejsložitější formu získání živnostenského oprávnění, potřebují ji například provozovatelé cestovních kanceláří, veřejné linkové dopravy nebo taxislužby.

Živnostenská pro a proti

+      živnostník nemusí skládat žádný kapitál jako obchodní společnosti (s.r.o., a.s.)

+      účetnictví zvládne zpravidla sám a nemusí za to nikomu platit

–       je zapsán jako fyzická osoba a ručí celým svým majetkem

Podnikání přináší spoustu úspěchů i zklamání. Záleží jen na vás, zdali dáte přednost samostatnosti a tím i větší odpovědnosti a riziku, nebo se raději spolehnete na větší jistotu v zaměstnání. Řešením může být také podnikání jako přivýdělek, kdy si vyzkoušíte, co práce na sebe obnáší, ale nebude na ní záviset, zdali příští měsíc poplatíte všechny složenky a neskončíte s účtem v mínusu.

Výhody a nevýhody podnikání:

+      pracovní dobu si určujete vy

+      výnos sklízíte do vlastní kapsy

+      nemusíte poslouchat příkazy nadřízeného

–       náklady související se zařízením živnosti a věci potřebné k práci

–       starosti a stres, když se něco nepovede

Na začátku podnikání byste měli mít nápad, jaký nikdo jiný nemá. Konkurence je dost a dost. Když to vyjde, úspěch vás nemine, a když ne, aspoň jste to zkusili. Risk je zisk.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Živnostenský list odstartuje vaše podnikání. Cesta k němu je snadná