Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Podnikání při studiu přináší výhody

Alena Nová

Alena Nová

10. 2. 2011

FOTO: StudentiUž vás přestaly bavit málo placené brigády a rádi byste se postavili na vlastní nohy? Jste IT profíci a chcete nastartovat kariéru tvorbou webových stránek? Nebo třeba propojit práci s pobytem na čerstvém vzduchu a přivydělávat si údržbou zahrad? S podnikáním při studiu se pojí řada výhod, o nichž se vyplatí vědět.

FOTO: Studenti

Podnikající studenti ušetří na zdravotním a sociálním pojištění, Zdroj: vaniercollege.qc.ca

Začít podnikat už během studia je výborný krok. Zejména proto, že na výsledcích vašeho byznysu ještě nejste existenčně zcela závislí, a tak vás v začátcích nemusí tížit obava, zdali se jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ) dokážete uživit, poplatit všechna pojištění a podobně. Pokud budou vaše podnikatelské aktivity úspěšné, po dokončení školy na ně plynule navážete s vědomím, že už za sebou máte několikaletou praxi.

Během podnikání při studiu na vás myslí i stát a poskytuje vám zvýhodnění v oblasti zdravotního a sociálního pojištění. Studium se do vašich 26. narozenin považuje za vaše hlavní zaměstnání, a podnikání je tím pádem činnost vedlejší, s čímž souvisí nižší odvody pojistného.

Zdravotní pojištění platí studenti jen ze zisku

Při zahájení podnikání nezapomeňte přinést na pobočku vaší zdravotní pojišťovny platné potvrzení o studiu. Jako studenti, za něž platí zdravotní pojištění stát, nemusíte v prvním roce podnikání odvádět pravidelné měsíční zálohy, a za rok tak ušetříte poměrně velkou částku. Pojistné doplatíte až po skončení roku po podání takzvaného Přehledu o příjmech a výdajích (dále jen Přehled), a to jen ze skutečně dosaženého zisku.

Minimální měsíční zálohy na zdravotní pojištění OSVČ v roce 2011:

– hlavní činnost: 1 670 korun

– na podnikající studenty se minimální měsíční zálohy nevztahují

V dalším roce zálohy platíte, ale na rozdíl od podnikání jako hlavní činnosti se na vás nevztahuje měsíční minimální záloha, což je výhodné, pokud je váš výdělek pro začátek spíše skromnější. Po podání Přehledu na začátku třetího roku podnikání se zálohy vyúčtují a porovnají s výší pojistného, kterou máte odvést na základě vašeho zisku. Pokud se vám dařilo a vydělali jste hodně, rozdíl na pojistném doplatíte, v opačném případě vám zdravotní pojišťovna vrátí přeplatek.

Sociální pojištění studenti s nízkým ziskem platit nemusí

Sociální pojištění se skládá ze tří částí, a to z nemocenského pojištění, důchodového pojištění (DP) a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti (SPZ). Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ vždy dobrovolná, podnikatel vykonávající samostatnou výdělečnou činnost jako hlavní povinně platí důchodové pojištění a SPZ. U podnikajících studentů se povinnost či nepovinnost odvádět DP a SPZ odvíjí od výše dosaženého zisku.

FOTO: KariéraStejně jako u zdravotního pojištění ani zde studenti v prvním roce podnikání nemusí platit měsíční zálohy. Sociální pojištění doplatíte po skončení roku po podání Přehledu, pokud vaše příjmy po odpočtu výdajů dosáhnou v kalendářním roce aspoň takzvané rozhodné částky, která pro příjmy za rok 2010 činí 56 901 korun.

V tomto případě se na vás zároveň začne vztahovat i povinnost platit měsíční zálohy, které jsou ale u studentů nižší než u podnikatelů na plný úvazek. Pokud je váš zisk nižší než rozhodná částka, sociální pojištění nemusíte platit vůbec. Jestliže zálohy platíte, každý rok po podání Přehledu dostanete podle výše vašeho zisku z předchozího roku buď přeplatek na pojistném, nebo doplatíte chybějící částku.

Minimální měsíční zálohy na důchodové pojištění a státní politiku zaměstnanosti OSVČ v roce 2011:

– hlavní činnost: 1 807 korun

– vedlejší činnost (studenti): 723 korun

Kromě nižších odvodů pojistného mají podnikající studenti nárok i na takzvanou slevu na dani na studenta, díky níž si mohou odečíst od daně z příjmu kromě základní slevy na poplatníka ve výši 24 840 korun (platí pro příjmy dosažené v roce 2010) ještě dalších 4 020 korun. Slevu na dani na studenta můžete samozřejmě využít i v zaměstnání nebo na brigádě.

Jaké se rozlišují druhy živností a jak postupovat při vyřizování živnostenského oprávnění, čtěte zde.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podnikání při studiu přináší výhody