Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Židličky na Colours of Ostrava uklizeny, festival pokračuje dál

Hana Vítová

Hana Vítová

10. 7. 2009

Komorní hudba, mraky a židličky. Tato tři slova dokonale charakterizují první den na Colours of Ostrava. Všechna společně ovlivnila diváky hned na začátku festivalu. Mraky odfoukal vítr, židličky skončily narovnány na sobě a komorní hudba zní všem zúčastněným v uších až doteď.

Všechny návštěvníky na oficiálním zahájení uvítala organizátorka festivalu Zlata Holušová, primátor města Ostravy a zástupce hlavního sponzora festivalu. Po slavnostním přípitku dostal slovo davem sedících lidí netrpělivě očekávaný mistrovský skladatel Michael Nyman. Sama ředitelka festivalu označila návštěvu na jeho koncertě za velmi příjemné překvapení vzhledem k žánru hudby. I přes velký počet židliček kapacita zdaleka nedostačovala zájmu diváků, kteří začali zaplňovat volná místa po stranách a uprostřed hlediště. Někteří byli dokonce tak netolerantní, že postávali před obličeji diváků v prvních řadách. Zde se sehrálo několik slovních i fyzických potyček, které narušovaly příjemnou atmosféru koncertu.

Michael Nyman se špičkově hrající kapelou doslova zvedal diváky ze židlí, kteří tak vyjadřovali svůj veliký obdiv a úctu k jeho hudebnímu umění. Zahrál všechny své nejznámější skladby včetně těch ze známého oskarového filmu Piano, které hrál sólově. Bezchybný výkon orchestru, který si užíval každičkou notu a dával do hudby své srdce, zakončil v grandiozní finále po kterém následoval mohutný potlesk stojících diváků.

Na další vystoupení, tentokrát kompilaci Tata Bojs a Ahn Tria, museli diváci počkat kvůli sousední stagi. Ta bohužel narušovala v některých chvílích i koncert britského skladatele a klavíristy Michaela Nymana, který jen nevěříce kroutil hlavou a krčil rameny směrem ke svým spoluhráčům. Během protahující se pauzy mezi dvěmi hlavními čtvrtečními vystoupeními přišel na scénu hlavní moderátor festivalu herec a zpěvák Jan Budař. Svým osobitým humorem se snažil sedícím i stojícím divákům zpříjemnit čekání. V tomto intermezzu také vznikl nápad se sloganem „židle pryč“, který byl později stojícími diváky realizován.

V neobvyklém složení se představila populární kapela Tata Bojs, kterou očekávalo kolem 9 tisíc diváků. Kromě klasického trojčlenného složení se na podiu představily sestry ze Soulu žijící v USA, říkající si Ahn Trio. Došlo k zajímavému spojení klasické hudby a nejznámějších skladeb skupiny Tata bojs, které vyústilo v úspěšné album Smetana. Diváci výkon ocenili bouřlivým potleskem a nenasytně požadovali další hudební přídavky.

Dnes nás čeká spousta známých jmen včele s Jamie Cullumem a Asian Dub Foundation, ale uvidíme zda-li pokoří vysoko nasazenou laťku čtvrtečních vystoupení.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Židličky na Colours of Ostrava uklizeny, festival pokračuje dál