Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ženy sobě na DVD: Jak svatba kamarádky může změnit život

Komedie Ženy sobě může na první pohled budit dojem jakési dámské variace na Pařbu ve Vegas. Bláznivé gagy se najdou i tady, pánskou zábavu ovšem střídají vztahy mezi kamarádkami.

FOTO: Bridesmaids

Skupina družiček je opravdu různorodá. Zdroj: distributor filmu

Film

 Třicetiletá Annie (Kristen Wiig) neprochází právě nejšťastnějším životním obdobím. Přítel ji chce pouze do postele, její cukrárna zkrachovala a ve své nové práci se jako prodavačka šperků může užrat nudou. Její nejlepší kamarádka Lillian (Maya Rudolph) jí oznámí, že se bude vdávat a právě Annie si vybrala na svatbu jako hlavní družičku.

Paul Feig je americký režisér, který patří k dlouholetým souputníkům producenta a režiséra Judda Appatowa, se kterým spolupracoval již na seriálech Machři a šprti a Kolej, základ života.

Během zásnubní hostiny si ovšem Annie uvědomí, že partnerský život jí proklouzl mezi prsty. Zároveň se seznamuje s dalšími družičkami – snobskou Helen (Rose Byrne), korpulentní Megan (Melissa McCarthy), domácností znuděnou Ritou (Wendi McLendon-Covey) a puťkou Beccou (Ellie Kemper). Mezi Annie a Helen ovšem okamžitě odstartuje rivalita. I proto Annie vezme úlohu hlavní družičky možná až příliš zodpovědně, což ovšem při její smůle vede spíše k nechtěným trapasům, které vyvrcholí při cestě na loučení se svobodou do Las Vegas…

Námět Žen sobě sice láká na podívanou divokou, v některých bodech skutečně až podezřele podobnou Pařbě ve Vegas. Ve výsledku ovšem film postupně ubírá na plynu a můžeme ho řadit spíš po bok snímků z produkční dílny Judda Appatowa Zbouchnutá nebo Kopačky (a jeho jméno najdeme i v titulcích Žen). Stejně jako v obou uvedených snímcích se i tady, pod slupkou odlehčujících fórků, skrývá snaha ukázat nějakou složku mezilidských vztahů. Zatímco ve Zbouchnuté šlo o těhotenství a v Kopačkách o trýznivé období po rozchodu, Ženy sobě jsou o úskalích holčičího kamarádství.

Úroveň humoru je proměnlivá. Vzájemnou soutěž Annie a Helen o Lillianinu přízeň nejlépe vystihuje jedna z nejvtipnějších scén, kdy se obě rivalky na zásnubách předhánějí, která ve svém přípitku dokáže těsnější přátelství k Lillian. Postupná gradace vtipu určitě zahýbe diváckou bránicí a je škoda, že podobných situací ve filmu nenajdeme více. O to trapněji pak působí povinná zvracející scéna po návštěvě restaurace, která je na hranici dobrého vkusu.

Tempo snímku režiséra Paula Feiga ale docela šlape, takže si ani nevšimnete, že uplynuly dvě hodiny. Zdržuje snad jen několik nadbytečných scén v milostné linii o Annie a policajtu Rhodesovi (Chris O’Dowd z Ajťáků), která by šla odvyprávět rychleji. Naopak škoda, že poslední třetina naprosto vynechala roztomilé postavičky Rity a Beccy, které by mohly přinést několik veselých chvil navíc.

Přečtěte si podrobnější recenzi, která dala komedii Ženy sobě víc na frak

V psaní scénářů má spoluautorka filmu Kristen Wiig ještě nějaké resty, jako představitelka hlavní role ovšem působí naprosto přirozeně. Smyslem pro přesný timing vtipů se řadí mezi nejlepší současné komičky. Rose Byrne si zase postavu povýšené Helen evidentně užívá, oproti tomu ajťák O’Dowd do role milého dopraváka moc nepasuje. Ženy sobě jsou nakonec solidní odpočinková komedie, která zpříjemní sychravý podzimní večer. Víc ovšem nečekejte.

Foto: Bridesmaids Kristen Wiig Chris O'Dowd

Polda a družička

DVD

Disk nabízí kromě klasické zvukové stopy a celkem solidního českého dabingu (až na nepříliš vhodně obsazeného Miroslava Táborského) sestřihy vynechaných a nepovedených scén a také komentář režiséra a hlavních představitelek.

Ten bohužel distributor zapomněl opatřit českými titulky, takže neangličtinář se nic zajímavého ze zákulisí natáčení (vzhledem i k absenci filmu o filmu) nedozví. Úsměv na tváři ovšem vzbudí reklama na šperkařství, ve kterém Annie pracuje. Svatební menu DVD působí na diváka hravě, musí se k němu ale probojovat přes kupu trailerů.

Ženy sobě (Bridesmaids)

Komedie / Romantický
USA, 2011, 125 min

Režie: Paul Feig
Hrají: Kristen Wiig, Maya Rudolph, Rose Byrne, Chris O’Dowd, Melissa McCarthy, Wendi McLendon-Covey, Ellie Kemper, Jon Hamm

Zvuk: český, anglický, maďarský
Titulky: české, anglické, bulharské, řecké, maďarské
Bonusy: Vynechané scény, Prodloužené a  alternativní scény, Nepovedené záběry, Cholodeckiho reklama, Line-O-Rama, Komentář tvůrců a herců

Hodnocení filmu: 3***
Hodnocení DVD: 4****


Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ženy sobě na DVD: Jak svatba kamarádky může změnit život