Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zemřela Květa Legátová. Autorka povídkové knihy Želary

Redakce

Redakce

22. 12. 2012

Ve věku 93 let zemřela spisovatelka Květa Legátová, již publikum zná hlavně díky povídkové knize Želary, která se dočkala i filmového zpracování s Aňou Geislerovou v hlavní roli.

Květa Legátová se narodila 3. listopadu 1919 v Podolí u Brna v učitelské rodině. Po maturitě začala na Filozofické fakultě v Brně studovat český a německý jazyk, poté krátkou dobu učila. Později byla jako politicky nespolehlivá překládána na venkovské školy.

Kromě jazyků později vystudovala i matematiku a fyziku na Vyšší pedagogické škole v Brně, v roce 1975 odešla do penze a začala se věnovat spisovatelské činnosti a ochraně zvířat.

Želary i rozhlasové hry

V letech padesátých příležitostně publikovala v časopise Host do domu, Želary poprvé uveřejnila roku 1957 v almanachu Dokořán. Brněnská odnož československého rozhlasu natočila i několik jejích divadelních her, například hru Dvě, Dopis od Ivana nebo Splněná přání. Podle novely Jozova Hanule byl v roce 2003 natočen snímek Želary Ondřeje Trojana.

Za povídkový cyklus Želary jí byla roku 2002 udělena Státní cena za literaturu. Do sklonku šedesátých a sedmdesátých let užívala autorka pseudonym Věra Podhorná, podle některých zdrojů též Ela Tomášková, později již Květa Legátová.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřela Květa Legátová. Autorka povídkové knihy Želary