×
TOPZINE.cz

Zemřela Květa Legátová. Autorka povídkové knihy Želary

FOTO: Film Želary
Film Želary byl natočen podle novely Jozova Hanule, Zdroj: youtube.com

Ve věku 93 let zemřela spisovatelka Květa Legátová, již publikum zná hlavně díky povídkové knize Želary, která se dočkala i filmového zpracování s Aňou Geislerovou v hlavní roli.

Film Želary byl natočen podle novely Jozova Hanule, Zdroj: youtube.com

Květa Legátová se narodila 3. listopadu 1919 v Podolí u Brna v učitelské rodině. Po maturitě začala na Filozofické fakultě v Brně studovat český a německý jazyk, poté krátkou dobu učila. Později byla jako politicky nespolehlivá překládána na venkovské školy.

Kromě jazyků později vystudovala i matematiku a fyziku na Vyšší pedagogické škole v Brně, v roce 1975 odešla do penze a začala se věnovat spisovatelské činnosti a ochraně zvířat.

Želary i rozhlasové hry

V letech padesátých příležitostně publikovala v časopise Host do domu, Želary poprvé uveřejnila roku 1957 v almanachu Dokořán. Brněnská odnož československého rozhlasu natočila i několik jejích divadelních her, například hru Dvě, Dopis od Ivana nebo Splněná přání. Podle novely Jozova Hanule byl v roce 2003 natočen snímek Želary Ondřeje Trojana.

Za povídkový cyklus Želary jí byla roku 2002 udělena Státní cena za literaturu. Do sklonku šedesátých a sedmdesátých let užívala autorka pseudonym Věra Podhorná, podle některých zdrojů též Ela Tomášková, později již Květa Legátová.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..