Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Zemřel Václav Havel, bývalý český prezident a symbol Sametové revoluce

Eva Marková

Eva Marková

18. 12. 2011

Dnes ráno ve spánku zemřel první porevoluční prezident Václav Havel, sdělila ČTK jeho tajemnice Sabina Tančevová, bylo mu 75 let. Na Pražském hradě zavlály černé vlajky.

FOTO: Václav Havel

Premiéra filmu Odcházení, Václav Havel Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Václav Havel: světoznámý dramatik, disident, první porevoluční prezident, bojovník za lidská práva. Jeho odchod hluboce zasáhl nejen obyvatele České republiky, ale stal se zprávou dne i pro zahraniční média: k jeho smrti se vyjadřují snad všechna euroamerická média.

FOTO: Václav Havel

Václav Havel na premiéře filmu Odcházení, vítězný snímek CZECH PRESS FOTO Foto: VOJTa Herout, Topzine.cz

BBC píše, že světoznámým se Havel stal díky Chartě 77, německý Spiegel považuje za Havlův vstup do celosvětových dějin už invazi roku 1968. Spiegel se zmiňuje také o Havlovi-vězněném spisovateli a v této souvislosti také o jeho Dopisech Olze, zdůrazňuje i Havlovy zásluhy o vstup ČR do Evropské unie či NATO. Rakouský Der Standard píše mimo jiné o Havlově setkání s Dalajlamou, k němuž došlo tento týden v Praze. Slovenská premiérka Radičová řekla, že Havel otevřel Československu brány do světa.

Havel jako demokrat

Havel tedy zemřel jako uznávaný státník a reprezentant demokratických hodnot, který se držel svého motta Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Karel Hvížďala zmínil v Otázkách Václava Moravce další Havlův oblíbený citát: Jsa u moci, jsem si permanentně podezřelý.

Často se v souvislosti s Václavem Havlem zmiňuje také humorně ironický tón, který do české politiky vnesl. Krom jiného vzpomeňme písňový text Jiřího Dědečka, předsedy českého PEN Klubu, který krátce po Revoluci napsal, že se jedná o historický předěl, protože prezident ráčkuje a seděl – je to fatální, pan prezident je normální. Vzpomeňme také, že Havel byl nehrajícím členem skupiny The Plastic People of the Universe a že právě on byl ten, kdo propojil český disent a underground.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Václav Havel, bývalý český prezident a symbol Sametové revoluce