Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel Scott McKenzie, autor nesmrtelného hippie hitu San Francisco

Adam Vrána

Adam Vrána

23. 8. 2012

V sobotu 18. srpna zemřel ve věku 73 let americký popový zpěvák Scott McKenzie, známý především díky písni San Francisco. Tělo zesnulého muzikanta nalezli v neděli odpoledne jeho sousedé.

Scott McKenzie zemřel Zdroj: scottmckemzieinfo.com

Podle tvrzení Victorie Byers trpěl McKenzie nemocí, která poškozuje nervový systém. Po nedávno prodělaném infarktu byl zpěvák převezen do nemocnice, odkud jej lékaři nechtěli narychlo propouštět. McKenzie se však i přes jejich varování rozhodl z nemocnice odejít. „Chtěl být doma,“ uvedla jeho sousedka.

Čtěte také o úmrtí Boba Birche, basáka Eltona Johna

Hudební zkušenosti začal McKenzie sbírat v rodné Severní Karolíně. Zde narazil na Johna Phillipse, s nímž absolvoval první klubové turné po New Yorku. Úspěšně se oba muzikanti uplatnili zejména v triu The Journeymen, které za dobu své existence vydalo tři studiová alba.

Vztahy obou hudebníků zůstaly i navzdory zániku předešlé formace roku 1964 přátelské. Po odstartování McKenzieho sólové dráhy ho Phillips přizval k nahrání singlu San Francisco, který se později ve Spojených státech stal čtvrtým nejlepším v tamní hitparádě. Píseň zachycující atmosféru 60. let se mezi květinovými dětmi stala jejich neoficiální hymnou. Odhady tvrdí, že se jí prodalo přes sedm milionů kopií.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel Scott McKenzie, autor nesmrtelného hippie hitu San Francisco