Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zemřel lídr Velvet Underground Lou Reed. Příčina úmrtí zatím není jasná

Adam Vrána

Adam Vrána

27. 10. 2013

Bývalý lídr kapely Velvet Underground Lou Reed zemřel v neděli v odpoledních hodinách. O úmrtí 71letého muzikanta, kterému letos v květnu předcházela závažná operace jater, informoval americký magazín Rolling Stone. Oficiální příčina smrti dosud nebyla stanovena.

FOTO: Lou Reed

Lou Reed (v popředí) spolu s členy kapely Metallica. | Zdroj: Universal Music

Zpěváka, kytaristu a skladatele vnesla do povědomí fanoušků role frontmana v kultovní kapele Velvet Underground, z jejichž tvorby dodnes čerpá řada jejich následovníků (z těch českých jsou to například The Plastic People of the Universe).

Blízký přítel někdejšího českého prezidenta Václava Havla u nás vystupoval naposledy v roce 2009 u příležitosti oslav dvaceti let od sametové revoluce. Právě díky známosti s Havlem měl Reed možnost zahrát třeba i v Bílém domě.

Hudební kariéra jednoho z nejvlivnějších muzikantů posledního půlstoletí byla řadu let provázena drogami i alkoholem, což se promítlo i na jeho zdravotním stavu. Začátkem léta musel podstoupit transplantaci jater a podle slov Reedovy manželky Laurie Anderson nebylo jasné, zda se z operace někdy plně zotaví.

Mimo Velvet Underground zaznamenal Reed úspěch i v sólové kariéře. V roce 1972 triumfoval s písní Walk On The Wild Side z alba Transformer a téhož roku přišel i s jedním ze svých nejslavnějších kusů – skladbou Perfect Day.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel lídr Velvet Underground Lou Reed. Příčina úmrtí zatím není jasná