Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Zemřel herec a dabér Otakar Brousek st. Bylo mu 89 let

Redakce

Redakce

14. 3. 2014

Ve věku 89 let zemřel dnes ráno jeden z nezapomenutelných českých herců a dabérů, Otakar Brousek st.

Otakar Brousek byl dlouholetým hercem Divadla na Vinohradech. Krom svého hereckého umu, byl divákům znám i jako skvostný dabér. Svůj hlas propůjčil například řediteli Bradavic Albusi Brumbálovi v populární sáze o Harrym Potterovi, nebo rytíři řádu Jedi Obi-Wanu Kenobimu z původní trilogie Star Wars.

„Jako mladý herec jsem si vždy vážil starších kolegů, kteří se k nám chovali velice náročně, ale zároveň velmi lidsky a pomáhali nám v naší kariéře,“ řekl Jiří Hromada, prezident Herecké asociace. „Když se podívám na to, čím vším prošel pan Brousek, zdá se mi to skoro až neuvěřitelné. Neobešla se bez něj žádná disciplína herecké profese – rozhlas, dabing, televizní inscenace, film a pochopitelně také divadelní jeviště. Neznám nikoho, kdo by si ho nevážil a neměl ho rád.“

„Byl to báječný člověk a vynikající herec, profesionál, vždycky přesný. V životě jsem ho neviděla indisponovaného, vždy přišel absolutně připravený,“ vzpomíná herečka Daniela Kolářová, kolegyně Otakara Brouska z Divadla na Vinohradech. „Zpráva mě velmi zasáhla, věděla jsem, že v poslední době není v dobrém, zdravotním stavu, ale myslela jsem si, že se ještě v divadle potkáme.“

Herec se objevil v mnoha filmech i seriálech. Mezi nejznámějšími můžeme uvést například Svatby pana Voka, Báječná léta pod psa, F. L. Věk, Cirkus Humberto či Hop, a je tu lidoop.

Otakar Brousek napsal v roce 2002 také knihu o své rodině Otakar Brousek o sobě… sága rodu Brousků. Byl držitelem Ceny Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu a také ceny Thálie za celoživotní dílo.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zemřel herec a dabér Otakar Brousek st. Bylo mu 89 let