Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Železný polibek Patricie Briggsové ohne jakýkoli kov. Včetně železné Mercedes

Alžběta Lexová

Alžběta Lexová

18. 9. 2010

!SPECIÁL!Mercedes Thompsonová by se pro své přátele rozkrájela. Doslova. V Měsíční písni se zadlužila vůči svému upířímu příteli Stefanovi. V Krevním poutu mu tento dluh náležitě splatila, ale jen proto, aby se vzápětí v rámci další záchranné akce zavázala Zeemu, gremlinovi, který ji naučil všechno, co ví o autech. Teď přišel čas dluh splatit.

Ilustrace na obálce knihy Železný polibek

Ilustrace na obálce knihy Železný polibek Autor: Daniel Dos Santos

Ve faeské rezervaci došlo k sérii brutálních vražd a Zee chce v honbě za vrahem využít kojotího čichu automechaničky Mercedes, které nejen prodal na dluh svou autodílnu, ale také jí před nedávnem prokázal velkou laskavost. Mercy vraha skutečně odhalí, ale než se s ním fae stihnou vypořádat po svém, je samotný vrah zavražděn. Podezření padá shodou náhod právě na Zeeho a Mercedes, která sice už svůj dluh vůči němu oficiálně splatila, se po hlavě vrhá na nový úkol – očistit Zeeho a zatknout pravého vraha.

Naneštěstí fae nevítají přílišnou pozornost, kterou obvinění jednoho z nich přitahuje na celou komunitu, a v zájmu rychlého vyřešení případu se klidně smíří i s odsouzením nevinného. To ale Mercedes nehodlá připustit. V honbě za pachatelem jí však nepostačí jen proslulá kojotí lstivost a podpora místní vlkodlačí smečky. A za záchranu přítele bude muset tentokrát přinést mnohem větší oběť, než si kdy dokázala představit.

Osmý den je nutný… v Americe to taky vědí

Děj románu Železný polibek se odehrává na ploše pouhých deseti dnů. Vlastně jedenácti, protože Mercedes se očividně podařilo objevit onen pověstný osmý den, který lidstvu schází už od zavedení současného kalendáře. Malá logická chybka totiž způsobila, že buď Mercedes dvakrát prožila středu, nebo někde mezi středou a čtvrtkem visí 24 hodin, které mohou využívat pouze Američané. Já bych se tomu ani nedivila.

Ale deset, nebo jedenáct, kdo by to počítal, faktem zůstává, že Železný polibek na malou plochu několika dní vrší obsáhlý příběh. Mercedes od chvíle, kdy Zeeho zatknou, lítá jak hadr na holi, jen aby ho dostala ven dřív, než se mu ve vězení stane nějaká ta nehoda. Kromě Mercedes-organizátorky tedy opět na scénu nastupuje Mercedes-detektiv a vyšetřování může začít. Střípek po střípku Mercy slepuje pravděpodobný průběh onoho osudného večera, kdy si Zee a strýček Mike šli popovídat s vrahem devíti fae a našli ho s utrženou hlavou.

Konečně se taky rozřeší milostný trojúhelník mezi Mercedes, vůdcem vlkodlačí smečky Adamem a Samuelem, vlkem samotářem, v současné době spolubydlícím Mercedes. Není to v žádném případě primární složka knihy a vlastně ani nesouvisí s hlavní dějovou linkou, ale příjemně ji dokresluje a přidělává Mercedes další starosti. Sama se dokonce několikrát v knize diví, kam se poděl její předchozí poklidný život. V našem zájmu doufám, že mírumilovný život nudné automechaničky, která se sem tam proběhne lesem v kojotí podobě, zmizel už v nenávratnu, protože kdo by to jinak četl, že?

Vrahem je přece vždycky zahradník

Příběh plyne pomalu, žádný vodopád nečekejte, ale na druhou stranu, zápletka se objeví už na prvních stránkách. Pokud si sami zahrajete na detektiva znalého pravidla pátera Knoxe, totiž že pachatelem musí být některá z postav, možná dojdete k závěru velmi rychle. Ale pokud se necháte vést pouze Mercedes, vžijete se do její kůže a přijmete možnost, že pachatel by mohl být klidně někdo, koho Mercy vůbec nezná, pak se stejně jako ona necháte ukolébat příjemně rovnou cestičkou, kterou se román pozvolna ubírá, abyste vzápětí spolu s ní zakopli a nabili si čumák. Malá rada, nedumejte nad tím, kdo to udělal, protože to překvapení vážně stojí za to.

Celé závěrečné rozuzlení má potom jakýsi děsivý a mrazivý nádech. Pachatelova netečnost a psychická narušenost ve vás zanechá stejně nepříjemný pocit, jako přejíždění nehty po tabuli. O to víc jsou následující události nabité emocemi, právě snad proto, že to nejhorší zůstane nevyřčeno a nepopsáno. Briggsová taky dokonale psychologicky propracovala všechny postavy, obzvláště Mercedes. Prožijete s ní každý úspěch i zklamání, a když se před vašima očima začne nezávislá a vždycky silná Mercedes lámat, něco ve vás se zlomí s ní.

Železný polibek prokázal, že vysoká úroveň druhého dílu série, Krevního pouta, nebyla pouze náhodná. Briggsové se zatím stále daří udržovat laťku dost vysoko, a ačkoliv ji nezvyšuje, alespoň ji nesnižuje. Železný polibek se čte stejně rychle a příjemně jako předchozí příběhy sympaťačky Mercedes, která by pro svou nezávislost šla až na kraj světa, pro své přátele však možná ještě dál.

Název originálu: Iron Kissed
Český název: Železný polibek
Autorka: Patricia Briggsová
Překlad: Kateřina Niklová
Obálka: Daniel Dos Santos
Počet stran: 258
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 145 x 205 mm
Vydal: Fantom Print, Ostrava 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Železný polibek Patricie Briggsové ohne jakýkoli kov. Včetně železné Mercedes