Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Zavzpomínejte na některé české rychlokvašky. Kde je jim dnes konec?

Radek Kolínský

Radek Kolínský

26. 7. 2011

Výraz rychlokvaška má dva významy. Ti, kteří se alespoň trochu orientují v kuchyni vědí, že je to název pro okurku. Naopak ti další, co poslouchají hudbu, zase tak označují interprety, jejichž sláva odešla tak rychle, jak přišla. Jelikož se nacházíte v hudební rubrice, bavit se budeme o tom druhém.

Petr Rajchert Zdroj: csfd.cz

Jeden z prvních, koho jistě můžeme v této kategorii uvést, je absolvent DAMU, ale také zpěvák, saxofonista, herec – Petr Rajchert. Ten byl dlouhodobou součastí hudební skupiny Starý hadry, kterou dnes můžeme znát pod názvem Chinaski. Tuto českou stálici v roce 2000 opustil a o rok později (za pomoci Jardy Helešice, ex člena Support Lesbiens) vydal desku 47 minut bez dechu. Album bylo v poprockových vodách celkem dobře přijato. Vzešel z něj však jediný hit, a to Já nevim jak bych to řek. Během toho také začal hrát v Inter. Ovšem není o něm i tak příliš slyšet, což je díky jeho hlasu velká škoda.

Čtěte také: Nejlepší hudba pro letní grilovačku

To dance popovou partu T-Boyz znají posluchači především z rádií. Jejich začátky sahají k roku 1992, kdy dva zakládající členové účinkovali v nejrůznějších tanečních projektech. Později si dali jméno Technoboys. Dostali se do jistých výšin, které jim dalo možnost účinkovat v roli předkapel u tehdejších hvězd, jako Twenty 4 Seven, East 17, 2 Unlimited, či doposud známého DJe Boba. Vystupovali ve třech, ale zlom nastal, kdy přibrali mezi sebe čtvrtého člena. S ním v roce 2000 natočili česky zpívané album. Nejznámější hit od téhle skupiny vůbec je bezesporu Beruška.

Koncem roku 1997 se objevila na české scéně kapela Damiens. Mnozí si je jistě pamatují díky tomu, že jediné dva členy tvořili bratři Ladislav a Miroslav Křížkovi (prvního jmenovaného jistě známe z kapel Vitacit, Citron a Kreyson). Damies v roce 1999 vyhráli Českého Slavíka v kategorii Skokan roku. Některé písničky se mezi lidmi stále zpívají, zejména Mám tě rád.

Rychlokvašky nemusí mít nutně konec kariéry. Naopak mohou stále být na hudební scéně, ale nepříliš nebo naopak vůbec aktivní. Nedělají nové písničky, videoklipy, nepořádají koncerty a tak podobně. Na českém hudebním nebi jich není nemálo. Které znáte vy?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zavzpomínejte na některé české rychlokvašky. Kde je jim dnes konec?